02128421019
لوگو پالاترومارکت

انواع دتکتور شعله ای / دتکتور شعله چگونه کار می‌کند؟

دتکتور شعله چگونه کار می‌کند؟

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

بسیاری از صنایع مانند صنایعی که در تولید، پردازش، ذخیره یا حمل و نقل مواد قابل اشتعال و مراکز تجاری درگیر هستند برای ایمنی به سیستم نظارت بر شعله (دتکتور شعله) متکی هستند. آشکارساز شعله یا دتکتور شعله در هسته سیستم یک جزء حیاتی است .

 

دتکتور شعله چیست و چگونه کار می‌کند؟

دتکتور شعله اساساً یک سنسور نوری است که گرما را تشخیص می‌دهد و با یک برد کنترل ارتباط برقرار می‌کند.

حسگر نوری به گونه ای طراحی شده است که نسبت به تابش ساطع شده در طول موج های مختلف در باندهای طیفی مختلف حساس باشد. یکی از مزیت‌های کلیدی آشکارساز شعله نوری، توانایی تشخیص از راه دور آن حتی در اندازه کوچک آتش از فواصل دور است.

 

برای مطالعه بیشتر در مورد تعریف آشکارساز شعله پیشنهاد می‌شود به مقاله : « دتکتور شعله یا آشکارساز شعله چیست؟ » مراجعه نمایید.

 

انواع دتکتورهای شعله

امروزه انواع مختلفی از دتکتورهای شعله در بازار موجود است. برخی از انواع کلیدی به اختصار در زیر توضیح داده شده است:

آشکارسازهای فرابنفش (UV) – آنها توانایی تشخیص آتش سوزی و انفجار را در حدود 3-4 میلی ثانیه دارند. آشکارساز UV می‌تواند به دقت نوع شعله را در لحظه ای که شعله کوچکی را تشخیص دهد تشخیص دهد. نقطه ضعف این است که این آشکارسازها حتی نور خورشید، تابش، جوش قوس الکتریکی و صاعقه را تشخیص می‌دهند و UV موج کوتاه نمی‌تواند به گرد و غبار، دود، ذرات سوخت و لایه‌های روغن نفوذ کند.

 

برای استعلام قیمت و مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید

 

دتکتورهای شعله مادون قرمز یا IR 

این سنسورها با استفاده از باند مادون قرمز کار می‌کنند. یک دوربین تصویربرداری حرارتی کوچک در این آشکارسازها می‌تواند فورا وجود گازهای داغ منتشر شده را در هر نقطه نزدیک آشکارساز مادون قرمز تشخیص دهد. در موارد خاص، سایر منابع گاز داغ که در نزدیکی آشکارساز شعله مادون قرمز رخ می‌دهند، می‌توانند باعث ایجاد زنگ هشدار کاذب شوند. امواج مادون قرمز می‌توانند به گرد و غبار، دود، ذرات سوخت و فیلم های روغن نفوذ کنند.

آشکارسازهای UV/IR

دتکتور شعله UV/IR ترکیبی از فناوری UV و مادون قرمز برای تشخیص گرما بسیار محبوب است زیرا آشکارساز قادر است اطلاعات را از منظر UV و مادون قرمز جمع آوری کند. این به کاهش هشدارهای اشتباه کمک می‌کند.

آشکارسازهای شعله IR/IR 

این دتکتورهای شعله، شعله را در دو فرکانس مادون قرمز تشخیص می‌دهند.

 

 

مطلب پیشنهادی: اسکنر شعله چیست و تفاوت اسکنر شعله با آشکارساز شعله در چیست؟

 

دتکتور شعله چگونه کار می‌کند؟ 

فن آوری‌های پیچیده سنجش شعله برای شناسایی سوخت‌های صنعتی رایج مانند الکل ها، نفت سفید، گازوئیل، بنزین، هیدروژن، اتیلن، LNG/LPG، کاغذ یا چوب، منسوجات، حلال ها، گوگرد و سوخت جت طراحی شده‌اند.

آنها همچنین برای تمایز بین شعله های واقعی و تابش نور خورشید، رعد و برق، اجسام داغ، جوشکاری قوس الکتریکی و سایر منابع غیر شعله ساخته شده‌اند. هشدارهای اشتباه باعث کاهش بهره وری و افزایش هزینه ها می‌شود.

دتکتور شعله شامل یک مدار الکترونیکی با گیرنده تابش الکترومغناطیسی است. آنها زمانی فعال می‌شوند که تابش الکترومغناطیسی را از یک یا چند طول موج تعریف شده با توجه به طراحی آنها در طیف UV یا مادون قرمز دریافت کنند. مدل‌های آشکارساز شعله پیشرفته، میدان دیدی در حدود 90 تا 120 درجه ارائه می‌دهند.

 

فلیم دتکتور IR می‌تواند تشعشعات مادون قرمز سوسو زننده فرکانس پایین را از 1 تا 15 هرتز در طول احتراق تشخیص دهد. این دستگاه از تکنیک‌های تابش شعله فروسرخ استفاده می‌کند که حسگر را قادر می‌سازد از طریق لایه‌ای از روغن، بخار آب، گرد و غبار یا یخ کار کند. اکثر سنسورهای شعله IR برای پاسخ به نور 4.3 میکرومتر ساطع شده از شعله های هیدروکربنی طراحی شده‌اند.

 

برای خرید و مشاوره انواع دتکتور شعله:

 

درخواست مشاوره و تماس با ما

 

تلفن پشتیبانی مشتریان : 02128421019

 

 

 

محصولات پیشنهادی:

دتکتور شعله درگر مدل FD10

دتکتور شعله اسپکترکس

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید