کالیبره کردن انواع دتکتور گاز و شعله + صدور گواهی معتبر

calibration-of-detectors-main-top

ارائه و انجام کالیبره انواع دتکتورهای گاز و شعله

دتکتور گاز یک تجهیز ایمنی است که وجود  گازها را در یک منطقه محدود تشخیص می دهد تا افراد بتوانند با آگاهی از نشت گاز یا خروج میزان گاز از آستانه نرمال از حوادث احتمالی پیشگیری کنند. این ابزار کارآمد می تواند  قابل حمل باشد که شخص برای ایمنی شخصی با خود حمل می کند، یا می تواند یک سیستم تشخیص  ثابت باشد که امنیت یک منطقه یا یک فضای محدود را کنترل می کند.

همچنین دتکتور شعله در شرایط صنعتی مشابه برای تشخیص شعله استفاده می شود تا از آتش سوزی احتمالی جلوگیری شود.

ارائه و انجام کالیبره انواع دتکتورهای گاز و شعله

اهمیت کالیبره کردن دتکتورها

از آنجایی دتکتورها نقش مهمی در تامین ایمنی دارند عملکرد مناسب و دقیق آن ها بسیار حائز اهمیت است. عملکرد اشتباه یک دتکتور و عدم تشخیص بموقع می تواند فاجعه آفرین باشد لذا بررسی عملکرد صحیح این ابزارها از طریق های مختلفی انجام می شود.

کالیبره کردن دتکتور گاز و بررسی دتکتور شعله به کمک تستر دتکتور شعله از جمله اقداماتی است که برای تنظیم و چک کردن عملکرد صحیح این ابزارها مورد استفاده قرار می گیرد.

برای اطمینان از صحت عملکرد تجهیزات حساس کالیبراسیون دوره ای دتکتور ها باید دربازه های زمانی مشخص انجام شود، این دوره ها بسته به نحوه عملکرد دتکتور می تواند شش ماهه یا یکساله باشد . 

کالیبره کردن سالیانه دتکتور گاز

کالیبره سالیانه دتکتور شامل چک کردن دتکتور برای  تشخیص نقص احتمالی، تعمیر در صورت نیاز و کالیبراسیون دتکتور است. 

شرکت مجاز معمولا سالنامه یا هر شش ماه یکبار باید سرویس دتکتور  را انجام دهند. 

دتکتورهای گازی که در خشکی فعال هستند ، باید هر شش ماه یکبار سرویس داشته باشند.

در طی سرویس، شرکت مجاز در ابتدا دتکتور گاز را برای عملکرد صحیح بررسی می کند.

ممکن در صورت نقص یا یک چند سنسور دستگاه به خوبی عمل نکند که در اینصورت سنسورهای معیوب باید تعویض شوند. دتکتور گاز پس از بازرسی و (در صورت نیاز) تعمیر، با گاز کالیبراسیون کالیبره می شود و گواهی کالیبراسیون با اعتبار یک سال یا 6 ماه (بسته به استفاده از دستگاه در حمل و نقل یا استفاده در خشکی) به دستگاه تعلق می گیرد.

 

توصیه می‌شود قبل از هر استفاده از دتکتور گاز  سنسور را تست کنید و و از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

دلیل این امر اطمینان از عملکرد صحیح آشکارساز گاز است. اگر سنسور در تست عملکرد خوبی نداشته باشد، باید مجددا  کالیبره شود.

کالیبره کردن دتکتور گاز

کالیبره کردن دتکتور گاز

 دتکتورها یا همان آشکارساز گاز برای تشخیص گازهای قابل احتراق، گازهای سمی ، اکسیژن و… در یک محیط مورد استفاده قرار می گیرند.

این دتکتورها در زمانیکه  وضعیت ناامن به دلیل نشت گاز پیش بیاید با صدور هشدارهای لازمه اپراتور را از بروز خطا یا نقص ایمنی آگاه می کنند.  اطمینان از صحت عملکرد، دتکتور گاز هنگام نصب اولیه همچنین بصورت دوره ای باید مورد تست و کالیبراسیون قرار گیرند.

در ساده ترین تعریف، کالیبراسیون دتکتور گاز یعنی تنظیم مجدد دستگاه به منظور حفظ دقت و صحت نتایج اندازه‌گیری آن است.

در فرایند کالیبراسیون دتکتور گاز  در معرض غلظت مشخصی از گاز قرار می گیرد تا از عملکرد آن  اطمینان حاصل شود برای تولید گاز آزمایشی می توان از  سیلندر یا ژنراتور گاز آزمایشی استفاده کرد.

در این فرآیند خلوص و درصد گاز های مورد استفاده حائز اهمیت است. کالیبره کردن دتکتور گاز از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا می‌تواند به شناسایی هر گونه مشکل در دتکتور گاز، از جمله مشکلاتی مانند سنسورهای معیوب یا قطعات آسیب دیده کمک کند تا در صورت تشخیص نادرست دتکتور ایمنی افراد و تجهیزات به خطر نیفتد.  

کالیبره کردن دتکتور گاز ثابت و پرتابل به طور منظم علاوه بر کنترل صحت عملکرد دتکتور، می تواند با شناسایی و رفع مشکلات احتمالی در مراحل اولیه، به افزایش طول عمر دتکتور گاز کمک کند.

مراحل کالیبره کردن دتکتور گاز

دتکتور گازی نصب شده در یک منطقه بدون کالیبراسیون دوره‌ای مناسب، عملکرد مطلوبی ندارد . تعیین چگونگی و زمان کالیبره کردن دتکتورها یکی از جنبه‌های ضروری فرآیندهای ایمنی هر محیط صنعتی است. مراحل کالیبراسیون دتکتور گاز که توسط مجموعه پالاترومارکت انجام می‌شود، به شرح زیر هستند.

تهیه گاز مرجع

مهم ترین نکته ای که در رابطه با مرحله اول کالیبره کردن دتکتور گاز وجود دارد این است که گاز مورد استفاده برای کالیبراسیون باید همان گازی باشد که از دتکتور برای تشخیص آن استفاده می شود.  

گازهای مورد استفاده برای کالیبراسیون معمولا  در بسته‌بندی‌های ویژه عرضه می‌شوند. دقت کنید که  گازی که برای کالیبراسیون استفاده می‌شود، باید از یک منبع معتبر تهیه شود.

اتصال دهانه سنسور به گاز کالیبراسیون:

در مرحله دوم سنسور دتکتور گاز که در واقع اصلی ترین تجهیز تشخیصی در دتکتور است را با  اتصالات مخصوص به گاز کالیبراسیون ، متصل می‌کنیم.

تنظیم دستگاه و تعریف محدوده عملیاتی

 در این مرحله، حداکثر و حداقل محدوده اندازه گیری برای گاز در نظر گرفته می شود .در واقع  به کمک استفاده از گاز مرجع کالیبره می‌شود.

 

  تست کالیبراسیون

  بعد تعیین محدوده اندازه گیری برای اطمینان بیشتر دستگاه مجدد به کمک گاز مرجع تست می شود. در صورتیکه واکنش به گاز مرجع صحیح باشد عملکرد دستگاه مناسب است.

 

 

صدور گواهی‌نامه کالیبراسیون:

 

 بعد از انجام تست کالیبراسیون، یک گواهی‌نامه مبنی بر کالیبراسیون درست دستگاه صادر می‌شود.

صدور گواهی نامه کالیبره کردن دتکتور از سوی شرکت به معنی تضمین سلامت سنسور برای تشخیص درست و بموقع گازهای محیطی است.

دوره های کالیبره کردن دتکتور گاز باید در فاصله زمانی مشخصی تعیین و با دقت زیاد انجام شود.

 

کالیبره کردن دتکتور شعله

دتکتور شعله یکی دیگر از عنوان دتکتورهاست که به کمک یک سنسور نوری و جود شعله را در محیط تشخیص می دهد.

انواع دتکتور شعله بسته به طول موج و طیف تشخیصی سنسور نوری به سه دسته دتکتور شعله uv ، دتکتور شعله IR و دتکتور شعله UV-IR  تقسیم می‌شوند.

کالیبره کردن دتکتور شعله به کمک تستر دتکتور شعله انجام می شود.

در واقع کالیبره کردن دتکتور شعله Uv_IR و همچنین دتکتورهای IR و ترکیبی چون دارای سنسور نوری در محدوده تشخیصی معینی است به وسیله تستر دتکتور شعله که دتکتورهای شعله را فعال می کند تا از عملکرد صحیح آن ها مطمئن شود. 

 

محیط و روش  کالیبراسیون دتکتور

دتکتور های گازی در دو نوع ثابت و پرتابل موجود هستند. دتکتورهای ثابت همانطور که از نامشان پیداست در یک محل ثابت نصب و برای تشخیص گاز های سمی ، قابل اشتعال و… مورد استفاده قرار می گیرند.

دتکتورهای گاز پرتابل هم قابل حمل هستند و فرد می تواند در مناطق عملیاتی از این نوع دتکتور برای تشخیص سریع نا امنی در محیط استفاده کند.

دتکتور پرتابل با صدور هشدار می تواند احتمال تست گاز یا خطرات احتمالی مرتبط با سطح گاز تشخیصی را یادآوری کند. همچنین  انواع مختلفی از گاز دتکتور و آنالیزر ها در بازار عرضه می شوند  که هر کدام از آن ها بسته به دانش شرکت سازنده دارای روند خاصی برای کالیبراسیون هستند.

اما بیشتر این تجهیزات به صورت خودکار و در  فضای آزاد یا همان fresh air calibration کالیبره می‌شوند و سپس با توجه به نوع گاز بوسیله کپسول مورد نظر و دستگاه کالیبراسیون تنظیم می‌شوند.

البته حجم زیادی از دتکتورهایی که به صورت فرش ایر کالیبره می شوند معمولا گازهای موجود در هوا از جمله O2 و CO2  و … را اندازه گیری می کنند. بقیه  دتکتورهای گازی که برای سنجش و آنالیز گاز های سمی و … استفاده می شوند، باید بوسیله  کپسول یا دستگاه های مخصوص همان شرکت کالیبره شوند.

نکات مهم در هنگام کالیبراسیون دتکتور

کالیبراسیون دتکتور معمولا با استفاده از منوی داخلی در دتکتور انجام می شود. برای کالیبراسیون به ترکیب دقیقی از گاز کالیبراسیون نیاز است تا دقت سنسور یا سنسورهای دستگاه گاز بررسی شود.

هنگام کالیبراسیون دتکتور مهم است که تاریخ انقضای گاز کالیبراسیون را قبل از شروع کالیبراسیون چک کنید. همچنین، مهم است که از گاز کالیبراسیون دقیقا با غلظت گاز استاندارد معادل غلظت گاز دستگاه استفاده شود.  دقت کنید که قبل از کالیبراسیون، دستگاه باید صفر باشد.

صفر کردن سنسور باید با استفاده از سیلندر  Zero Air و در اتاقی با هوای تمیز انجام شود. در نتیجه صفر کردن آشکارساز گاز، می توان آن را کالیبره کرد. اگر آشکارساز گاز در کالیبراسیون ناموفق باشد، باید با یک شرکت خدماتی یا سازنده تماس بگیرید.

اگر نیازمند کالیبره کردن دتکتورهای خود هستید همین امروز با ما در تماس باشید. 

 

صدور گواهی‌نامه کالیبراسیون
نمونه گواهی کالیبره صادر شده در پالاترومارکت
چند وقت یکبار باید دتکتورهای خود را کالیبره کنیم؟

برای اطمینان از صحت عملکرد تجهیزات حساس کالیبراسیون دوره ای دتکتور ها باید دربازه های زمانی مشخص انجام شود، این دوره ها بسته به نحوه عملکرد دتکتور می تواند شش ماهه یا یکساله باشد .

آیا در پالاترومارکت گواهی کالیبره صادر می‌شود؟

بعد از انجام تست کالیبراسیون، یک گواهی‌نامه مبنی بر کالیبراسیون درست دستگاه صادر می‌شود.

هزینه کالیبراسیون دتکتورهای شعله و گاز چقدر است؟

این مورد نیاز به کارشناسی دقیق و بررسی نوع دستگاه دارد پس بهتر است با کارشناسان ما در تماس باشید.

تماس با ما
برای مشاوره رایگان و راهنمایی با ما در تماس باشید
‫5/5 ‫(1 نظر)