تعمیر انواع دتکتور گاز و شعله + تعویض سنسور

تعمیرات انواع دتکتورهای گاز و شعله

تعمیر و تعویض سنسور دتکتور گاز

در دنیای پر از فناوری و ابتکارات علمی امروزی، سنسورها و دتکتورها به عنوان قلب و روح سیستم‌های مختلف از امنیت خانه‌ها گرفته تا صنعت‌های بزرگ، نقشی بی‌بدیل ایفا می‌کنند. این دستگاه‌های حساس و پیشرفته با قابلیت تشخیص تغییرات کمی گازهای مختلف در محیط، زندگی ما را در محیط‌های خطرناک مانند محیط‌های آلوده به برخی از انواع گازها بهبود می‌بخشند و احساس امنیت را تقویت می‌کنند. اما همانند هر دستگاه دیگری، سنسورها و دتکتورها نیز ممکن است به مشکلات عملکری برخورد کنند یا پس از گذشت زمان، به دلیل فرسایش و کارکرد مداوم، نیاز به تعمیر و تعویض سنسور دتکتورها وجود داشته باشد.

در این مقاله علل معمول عملکرد نادرست یا اختلالات این سنسورهای مهم و همچنین بهترین زمان برای تعمیر و تعویض سنسور دتکتورهای مختلف اعم از دتکتورهای ثابت یا فیکس، پرتابل یا متحرک را بررسی می‌کنیم. به‌علاوه، راهنمایی‌های جامعی برای تعمیر و رفع اشکالات کمی و کیفی ارائه می‌دهیم تا افراد بتوانند با دقت و اطمینان، خرابی‌ها را تعمیر کرده یا در صورت لزوم، سنسورهای ازکارافتاده را تعویض نمایند. پس در ادامه این مقاله با ما همراه شوید.

تعمیر و تعویض سنسور دتکتور گاز bw

چه زمانی گفته می‌شود که دتکتور گاز یا شعله خراب شده است؟

دتکتورها در عین دقیق بودن، دستگاه‌های نسبتاً حساسی هستند و هرکدام از آنها طول عمر مشخصی دارند. زمانی که طول عمر مفید آنها به پایان برسد، دیگر نمی‌توانند؛ مانند قبل میزان گازهای مختلف محیط را به‌درستی تشخیص داده و به شما نشان دهند. اگرچه توصیه می‌شود طبق عمر مفید خود دستگاه که در زمان فروش به شما گفته می‌شود یا روی بسته‌بندی آن درج شده است، خودتان به‌موقع تعمیر یا تعویض سنسورهای دتکتور را انجام دهید؛ اما خراب شدن این دستگاه‌ها می‌تواند با علائمی همراه باشد که به شما هشدار می‌دهند زمان تعمیر یا تعویض دتکتور شعله یا گاز فرا رسیده است.

 

آگاهی و شناسایی این علائم کمک می‌کنند تا به‌موقع اقدامات تعمیر یا تعویض را انجام دهید و خطری برای محیط کاری شما ایجاد نشود. این نشانه‌ها عبارت‌اند از:

 1. هشدارهای غیرمنطقی یا بی‌دلیل

اگر دتکتور به طور مداوم هشدارهای گاز یا شعله را به شما اعلام می‌کند، درحالی‌که در محیط هیچ‌گونه تغییری رخ نداده است، این می‌تواند نشانه خرابی دتکتور باشد.

 

 1. عدم اعلام هشدار در شرایط واقعی

اگر در مواقعی که واقعاً گاز یا شعله‌ای در محیط وجود دارد، دتکتور به‌درستی هشدار نمی‌دهد، این حالت نیز به نقص در عملکرد دستگاه و نیاز به تعمیر دتکتورهای ثابت یا پرتابل اشاره می‌کند.

 

 1. نورها یا صداهای غیرعادی

اگر دتکتور از خود نورها یا صداهای غیرعادی نشان می‌دهد، می‌تواند علامتی از مشکل در سیستم داخلی دتکتور شما باشد که باید توسط کارشناسان باتجربه و حرفه‌ای مانند کارشناسان ما بررسی و در صورت امکان تعمیر شوند.

 

 1. عدم واکنش به آزمایش دستی

دتکتورها معمولاً دارای دکمه‌های آزمایش هستند که با فشردن آنها، هشدار آزمایشی ایجاد می‌شود. اگر دتکتور به‌درستی به این آزمایش واکنش ندهد، احتمال خرابی وجود دارد.

 

 1. علائم بیرونی خرابی

ممکن است دتکتور خراب، دارای علائم بیرونی مانند خشک شدن، تغییر رنگ، خراشیدگی و… باشد که در این صورت باید اندازه‌های نشان داده شده تا حدی با علائم محیطی تطبیق داده شود و در صورت مشکوک شدن به عدم عملکرد صحیح، توسط کارشناسان خبره در این کار، مورد بررسی قرار بگیرند.

 

در هر صورت، اگر مشکوک به خرابی دتکتور گاز یا شعله هستید، بهتر است از کارشناسان متخصص برای بررسی و تعمیر آن درخواست کنید. توصیه می‌شود به‌صورت دوره‌ای تست و بازرسی مرتب این دستگاه‌ها انجام شود تا عملکرد صحیح دتکتورها تضمین گردد و مشکلی برای محیط کار شما ایجاد نکند.

 

دلایل خرابی دتکتورهای گاز و نیاز به تعمیر یا تعویض آنها

دلایل خرابی دتکتورهای گاز و نیاز به تعمیر یا تعویض آنها

دلایل خرابی دتکتورهای گاز و نیاز به تعمیر یا تعویض آنها

قبل از بررسی دلایل تخریب دتکتورها و نیاز به تعمیر یا تعویض آنها، باید اهمیت این کار را بدانید. در مورد اهمیت این کار ذکر این نکته کافی است که ابزارهای تشخیص گاز معیوب می‌توانند با عدم تشخیص به موقع و صحیح اندازه گاز پخش شده در محیط، کشنده باشند. عوامل زیادی در محل کار وجود دارند که می‌توانند باعث از کار افتادن یا خرابی دتکتور گاز یا شعله شوند که متداول‌ترین این عوامل عبارت‌اند از:

 

 1. محیط بیرونی و تاثیر آن بر خرابی دتکتور

نفوذ خاک، گرد و غبار و آب در دستگاه، می‌تواند سنسور دتکتورها را خراب کند. این تأثیرات محیطی می‌تواند مانع از ورود گازها و بخارات مورد نظر، به محفظه حسگر شود و از تشخیص درست گازها جلوگیری می‌کند. این مشکل می‌تواند در ناحیه حسگر، پمپ نمونه‌برداری یا خطوط نمونه باشد. 

 

 1. اثرات فیزیکی بر خرابی دتکتور

افتادن و استفاده‌های اشتباه دیگر از این دستگاه‌ها می‌تواند به‌درستی کارکرد ابزار آسیب برساند یا حداقل توانایی دتکتور گاز یا شعله را در اندازه‌گیری دقیق تغییر دهد. 

 

 1. قرار گرفتن در معرض گاز بیش از اندازه

قرار گرفتن در معرض گاز بیش از حد، بخصوص اگر به‌صورت مداوم باشد، منحنی کالیبراسیون سنسورها را تغییر می‌دهد و باعث قرائت نادرست می‌شود. غلظت‌های بسیار بالا می‌تواند توانایی سنسور برای اندازه‌گیری گاز را از بین ببرد.

 

علاوه بر این، بسیاری از سنسورها ممکن است از کار بیفتند؛ اما هشداری مبنی بر خرابی آنها ارائه نمی‌دهند. در واقع، بسیاری از آنها یک علامت صفر (0) در قرائت کنتور ارائه می‌دهند که این علامت را نشان می‌دهند؛ ولی درست کار نمی‌کنند.

 

 1. سنسورهای کاتالیزوری متأثر از سموم و بازدارنده‌ها

حسگرهای گاز قابل احتراق کاتالیستی در این دستگاه‌ها می‌توانند توسط ترکیبات مبتنی بر سیلیکون و سرب موجود در هوا مسموم شوند. این مواد درواقع، سنسور را از بین می‌برند. بازدارنده‌هایی مانند ترکیبات گوگردی و ترکیبات کلردار نیز پاسخ سنسور (توانایی اندازه‌گیری) را کاهش می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، توانایی اندازه‌گیری گاز پنتان ممکن است به دلیل کاهش حساسیت دستگاه، کم شود.

 

 1. مسمومیت سنسور الکتروشیمیایی

در این حالت سنسورهای دتکتورهای شما می‌توانند توسط گازهای دیگری که در محفظه حسگر جذب شده و با کاتالیزور الکترود واکنش نشان می‌دهند، مسموم شوند و آسیب ببینند.

 

 1. تأثیر دمای محیط

نگهداری ابزار در محیطی که خیلی سرد یا خیلی گرم است، می‌تواند بر توانایی سنسورها برای اندازه‌گیری دقیق تأثیر بگذارد.

 

 1. میزان رطوبت محیط

متراکم شدن رطوبت روی دتکتور یا در حسگرها می‌تواند عاملی برای نیاز به تعمیر و تعویض دتکتور گاز یا شعله باشد. وقتی رطوبت در لوله مویین سنسور متراکم می‌شود، منجر به از کارافتادن سنسور خواهد شد. این اتفاق بیشتر در سنسورهای تشخیص اکسیژن رخ می‌دهد.

 

 1. دریفت کالیبراسیون

همه سنسورهای دتکتور تولید شده توسط همه تولیدکنندگان در طول زمان جابه‌جا می‌شوند و فقط ممکن است بر اساس نوع گاز تشخیصی، متریال مورد استفاده، ساختار و… این زمان در دتکتورهای مختلف، متفاوت باشد. به همین دلیل هرچند وقت یک بار (برنامه زمانی کالیبره طبق دستورالعمل کاتالوگ) باید این دستگاه‌ها کالیبره شوند تا کالیبراسیون، سنسور را به حالت تعادل برگرداند و خوانش دقیقی را ارائه دهد.

تعمیر انواع سنسور گاز دتکتور BW

بهترین زمان برای تعمیر و تعویض سنسور دتکتورهای مختلف

فرقی نمی‌کند که شما از چه نوع دتکتوری مانند، دتکتور ثابت (فیکس) یا متحرک (پرتابل) استفاده می‌کنید.

همه انواع دتکتورها بسته به گازی که شناسایی می‌کنند باید در زمان‌های مشخصی مورد بررسی و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض سنسور قرار بگیرند.

در مورد بهترین زمان برای تعمیر و تعویض این سنسورها باید بگوییم به طور میانگین بعد از 2 سال، سنسورهای دتکتور شما منقضی یا اصطلاحاً expired می‌شوند و باید عملیات تعمیر و تعویض آنها توسط متخصصان باتجربه در این زمینه مانند کارشناسان کاربلد ما در سریع‌ترین زمان و با بهترین ابزار و متریال انجام شوند. اما بسته به گاز تشخیصی ممکن است این زمان کمی بیشتر هم باشد.

 

به‌عنوان‌مثال، طول عمر سنسورهای دتکتورهای تشخیص گاز اکسیژن 2 سال است؛ اما در سنسورهای تشخیص گاز آمونیاک، طول عمر می‌تواند تا 5 سال نیز افزایش پیدا کند.

از طرفی ممکن است به دلایل گفته شده در بخش‌های قبلی که عوامل خراب شدن این سنسورها هستند، قبل از اینکه طول عمر سنسور بر اساس کاتالوگ آن به پایان برسد، دچار خرابی شود و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد و این به عهده شماست که هرچند وقت یک بار، مثلاً سه ماه یک بار، سنسور را بررسی کنید و از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید.

بنابراین، بهترین زمان بررسی عملکرد صحیح این ابزار، بسته به مواردی مانند برند سازنده، مدل دتکتور و همچنین گاز مورد تشخیص می‌تواند متفاوت باشد.

 

اگر شما در تشخیص این زمان با مشکل برخورد کردید می‌توانید در اسرع وقت با کارشناسان باتجربه ما تماس بگیرید و آنها شما را به‌صورت قدم به قدم برای تعمیر و در صورت نیاز تعویض سنسور دتکتورهای مختلف راهنمایی خواهند کرد.

همچنین توصیه می‌شود هر چند وقت یک بار دتکتورها تمیز شوند تا در صورت نیاز در زمانی زودتر از موعد برنامه‌ریزی شده، حتماً تعویض  به‌موقع انجام شود. برای این کار کافیست در طول فرایند تمیز کردن سنسور، آن را بررسی کنید و اگر متوجه شدید نوک سنسور سیاه است یا قطعه به هر شکلی بد شکل یا شکسته شده است، به جای تعمیر قطعه، آن را تعویض کنید.

 

چگونه بفهمم سنسور دتکتور خراب شده است؟

طی چند دهه گذشته چندین حق ثبت اختراع و تکنیک‌های مختلف برای تشخیص خرابی این سنسورها انجام شده است که ادعا می‌کنند می‌توانند تشخیص دهند که چه زمانی یک حسگر الکتروشیمیایی از کار افتاده است یا نیاز به تعمیر دارد؟

بااین‌حال، تنها روش مطمئن برای نشان دادن کارکرد صحیح یک حسگر، اعمال گاز آزمایشی و اندازه‌گیری پاسخ است که به آن آزمایش ضربه یا کالیبراسیون کامل گفته می‌شود.

 

از طرفی، علائم و دلایل گفته شده در قسمت‌های قبل می‌تواند تا حدی به شما کمک کنند تا متوجه تخریب سنسور شوید. همچنین توصیه می‌شود با کارشناسان ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما بهترین مشاوره رایگان فنی را در این زمینه به شما می‌دهند و با گرفتن اطلاعاتی مانند برند دتکتور شما و نوع گاز تشخیصی، به شما خواهند گفت بهتر است چه نوع برنامه‌ریزی زمانی برای بررسی عملکرد صحیح این سنسورها داشته باشید.

 

نکات مهم در تعمیر و تعویض سنسور دتکتورهای مختلف

بسته به اینکه دتکتور مورد نظر قرار است در چه محیطی کار کند، شرایط نگهداری آن می‌تواند تا حدی متفاوت باشد. مثلاً اگر دتکتور در کوره کار گذاشته می‌شود، کوره شما فقط با نوع خاصی از سنسور شعله کار می‌کند؛ بنابراین در صورت نیاز به تعویض سنسور، اطمینان حاصل کنید که قطعه خریداری شده با دستگاه شما سازگار است.

برای راهنمایی در مورد نوع سنسور مورد نیاز خود، دفترچه راهنما یا کاتالوگ محصول را بررسی کنید.

اگر خرید خود را از فروشگاه‌های آنلاین معتبر مانند فروشگاه ما انجام دهید، می‌توانید اطلاعات هر محصول را در زیر آن مشاهده نمایید.

اگر بررسی عملکرد سنسور دتکتور شعله یا گاز برای شما راحت نیست، بهتر است مسیر ایمن‌تری را انتخاب کنید و با یک متخصص HVAC مانند کارشناسان باتجربه ما تماس بگیرید. یک متخصص، سنسور شعله یا گاز را آزمایش می‌کند و در صورت نیاز تعمیر دتکتور شعله یا تعمیر دتکتور گاز و یا حتی تعویض آن انجام خواهد شد.

 

برای جلوگیری از گرفتار شدن در شرایطی که این خدمات فوراً مورد نیاز است، بازرسی‌های معمول و دوره‌ای منظم را از قبل برنامه‌ریزی کنید. تعمیر و نگهداری فصلی می‌تواند به عملکرد صحیح  دتکتورها در مواقعی که بیشتر به آن نیاز دارید و افزایش طول عمر آنها، کمک کند.

 

پیش‌بینی عمر سنسور برای کارشناسان فنی ما بسیار آسان است تا امکان برنامه‌ریزی جایگزینی سنسور را در بهترین زمان فراهم کنند و بنابراین از خطر خرابی یا نیاز به بازدید مجدد ابزار در زمان‌های اضطراری، جلوگیری می‌کنند. همچنین اگر کاربران بتوانند فواصل بین بررسی عملکرد دتکتورها برای تعمیر را کاهش دهند، می‌توانند هزینه تعویض سنسورها را کاهش دهند، مگر اینکه واقعاً یک عامل تخریبی مانند عوامل محیطی منجر به خرابی کامل سنسور شده باشد و نیاز به تعویض آن حتمی گردد.

 

سخن آخر

سنسورهای دتکتورهای مختلف، قطعات حساسی هستند که مهم‌ترین بخش دتکتورها را تشکیل می‌دهند. درواقع اگر سنسور به‌درستی کار نکند، دتکتور عملکرد صحیحی نخواهد داشت و شما را به اهداف مورد نظر در مورد اندازه‌گیری میزان گازهای مختلف در محیط نمی‌رساند. بسته به نوع برند، مواد تشکیل‌دهنده و گاز مورد اندازه‌گیری، هرکدام از سنسورهای دتکتورها طول عمر مشخصی دارند و شما باید برای اطمینان از عملکرد صحیح آنها بازرسی دوره‌ای و انجام کالیبراسیون به‌موقع برای دتکتورها را در نظر بگیرید. کارشناسان باتجربه ما می‌توانند در این مسیر به طور حرفه‌ای شما را همراهی کنند تا همیشه اطمینان از عملکرد صحیح این سنسورها وجود داشته باشد و در صورت نیاز، به‌موقع تعمیر یا تعویض شوند.

 

چه چیزی باعث خرابی دتکتورهای گاز می‌شود؟

. عوامل زیادی در محل کار وجود دارند که می‌توانند باعث از کار افتادن یا خرابی دتکتور گاز یا شعله شوند که متداول‌ترین این عوامل عبارت‌اند از: محیط – اثرات فیزیکی – قرار گرفتن در معرض گاز بیش از اندازه و …

بهترین زمان برای تعمیر و تعویض سنسور دتکتور گاز چه زمانی است؟

فرقی نمی‌کند که شما از چه نوع دتکتوری مانند، دتکتور ثابت (فیکس) یا متحرک (پرتابل) استفاده می‌کنید. همه انواع دتکتورها بسته به گازی که شناسایی می‌کنند باید در زمان‌های مشخصی مورد بررسی و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض سنسور قرار بگیرند.

هزینه تعمیر دتکتورهای شعله و گاز چقدر است؟

این مورد نیاز به کارشناسی دقیق و بررسی نوع دستگاه دارد پس بهتر است با کارشناسان ما در تماس باشید.

تماس با ما
برای مشاوره رایگان و راهنمایی با ما در تماس باشید