021-88521630
021-28421019
جستجو

تاریخچه آشکارساز گاز | دتکتورهای گاز چگونه تکامل پیدا کردند؟

تاریخچه آشکارساز های گاز | دتکتورهای گاز چگونه تکامل پیدا کردند؟

خرید و مشاوره:

021-88521630
021-28421019

واتس آپ:
09357141700

محصولات ارائه شده در پالاترومارکت

روند تکامل آشکارسازهای گاز

تکامل آشکارسازهای گاز در طول سال ها به طور قابل توجهی تغییر کرده است. ایده های جدید و مبتکرانه از قناری ها تا تجهیزات مانیتورینگ قابل حمل، نظارت مستمر دقیق گاز را برای کارگران فراهم می‌کند.

 

انقلاب صنعتی به دلیل استفاده از سوختی که امیدبخش بود، مانند زغال سنگ، کاتالیزور توسعه در آشکارسازهای گاز بود. از آنجایی که زغال سنگ را می‌توان از طریق معدن یا استخراج زیرزمینی از زمین استخراج کرد، ابزارهایی مانند کلاه ایمنی و چراغ های شعله تنها محافظ آنها در برابر خطرات قرار گرفتن در معرض متان در زیر زمین بود که هنوز کشف نشده بود.

 

گاز متان بی رنگ و بی بو است و تا زمانی که الگوی قابل توجهی از مشکلات سلامتی کشف نشود، تشخیص وجود آن دشوار است. خطرات قرار گرفتن در معرض گاز منجر به آزمایش روش‌های تشخیص برای حفظ ایمنی کارگران برای سال‌های آینده شد.

 

نیاز به تشخیص گاز اولین قدم در پیدایش دتکتور گاز

هنگامی که قرار گرفتن در معرض گاز آشکار شد، معدنچیان فهمیدند که باید بدانند که آیا معدن در محل کار آنها دارای گاز متان است یا خیر.

در اوایل قرن نوزدهم، اولین آشکارساز گاز با بسیاری از معدن‌چیان ثبت شد که چراغ‌های شعله روی کلاه خود می‌پوشیدند تا بتوانند هنگام کار ببینند، بنابراین تشخیص متان که بسیار قابل اشتعال بود بسیار مهم بود.

کارگر یک پتوی ضخیم و مرطوب را روی بدن خود می پوشید در حالی که یک فتیله بلند را حمل می کرد که انتهای آن آتش روشن بود. با ورود به معادن، فرد شعله را در اطراف و در امتداد دیوارها به دنبال گاز حرکت می داد. اگر پیدا می‌شد، واکنشی شعله ور می شود و در حالی که شخص شناسایی کننده در پتو محافظت می شود، به خدمه نشان داده می شود که آن محل خطرناک است.

با گذشت زمان، روش های پیشرفته تری برای تشخیص گاز توسعه یافت.

 

معرفی قناری ها به عنوان آشکارسازهای گاز اولیه !

معرفی قناری ها به عنوان آشکارسازهای گاز اولیه !

 

تشخیص گاز از انسان به قناری به دلیل صدای جیر جیر بلند و سیستم عصبی مشابه برای کنترل الگوهای تنفسی آنها منتقل شد. قناری‌ها در مناطق خاصی از معدن قرار می‌گرفتند، از آنجا، کارگران قناری‌ها را بررسی می‌کردند تا از آنها مراقبت کنند و همچنین ببینند که آیا سلامت آنها آسیب دیده است یا خیر.

در طول شیفت کاری، معدنچیان به صدای قناری ها گوش می دادند. اگر قناری شروع به تکان دادن قفس خود کرد، این نشانگر قوی قرار گرفتن در معرض گاز است که در آن شروع به تأثیر بر سلامتی خود کرده است.

سپس معدنچیان معدن را تخلیه کردند و متوجه شدند که ورود به آن ناامن است. 

 

 

برای استعلام قیمت و مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید

نور شعله برای شناسایی گازها

نور شعله تکامل بعدی برای تشخیص گاز در معدن بود که در نتیجه نگرانی در مورد ایمنی حیوانات بود. در حالی که نور را برای معدنچیان تامین می کرد، شعله در یک پوسته مهار کننده شعله قرار می گرفت که هر حرارتی را جذب می کرد و شعله را جذب می کرد تا از اشتعال متان که ممکن است وجود داشته باشد جلوگیری کند.

پوسته بیرونی حاوی یک تکه شیشه با سه برش به صورت افقی بود. خط میانی به‌عنوان محیط گاز ایده‌آل تنظیم شد، در حالی که خط پایین نشان‌دهنده محیطی با کمبود اکسیژن و خط بالایی نشان‌دهنده قرار گرفتن در معرض متان یا محیط غنی‌شده با اکسیژن است.

معدنچیان شعله را در محیطی با هوای تازه روشن می کردند. اگر شعله کم شود یا شروع به خاموش شدن کند، نشان می دهد که اتمسفر غلظت اکسیژن پایینی دارد. اگر شعله بزرگتر می شد، معدنچیان می دانستند که متان یا اکسیژن بالایی وجود دارد، هر دو مورد نشان می دهد که آنها باید معدن را ترک کنند.

 

سنسور کاتالیزوری  برای شناسایی گاز

اگرچه چراغ شعله پیشرفتی در فناوری تشخیص گاز بود، اما رویکردی «یک اندازه متناسب با همه» برای همه صنایع نبود. بنابراین، سنسور کاتالیزوری اولین آشکارساز گاز بود که شباهت به فناوری مدرن دارد.

سنسورها بر این اصل کار می‌کنند که وقتی گاز اکسید می شود، گرما تولید می‌کند. سنسور کاتالیزوری از طریق تغییر دما که متناسب با غلظت گاز است کار می‌کند. در حالی که این یک گام رو به جلو در توسعه فناوری مورد نیاز برای تشخیص گاز بود، اما در ابتدا به عملیات دستی برای دریافت قرائت نیاز داشت.

 

فناوری روز مدرن در آشکارسازهای گاز

فناوری تشخیص گاز از اوایل قرن نوزدهم که در آن اولین آشکارساز گاز ثبت شد، بسیار توسعه یافته است. در حال حاضر بیش از پنج نوع سنسور مختلف که معمولاً در تمام صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله الکتروشیمیایی، دانه‌های کاتالیزوری (پلیستور)، آشکارساز فوتیونیزاسیون (PID) و فناوری مادون قرمز (IR)، همراه با مدرن‌ترین حسگرهای طیف‌سنج خصوصیات مولکولی (MPS™) و ردیاب‌های گاز با عمر طولانی (LLO2)، بسیار حساس، دقیق، اما مهم‌تر از همه قابل اعتماد هستند، که همگی به همه پرسنل این امکان را می‌دهند که ایمن بمانند و تعداد تلفات محل کار را کاهش دهند.

 

سخن آخر: 

اگر به دنبال خرید انواع آشکارساز گار هستید همین امروز با ما در تماس باشید

تلفن: 02128421019


واتس‌آپ: 09357141700

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
اینستاگرام ما
با ما در تماس باشیدمشاوره و خرید انواع ابزاردقیق