021-88521630
021-28421019
جستجو

تفاوت روتامتر و فلومتر / روتامتر و فلومتر چه فرقی باهم دارند؟

تفاوت روتامتر و فلومتر

خرید و مشاوره:

021-88521630
021-28421019

واتس آپ:
09357141700

محصولات ارائه شده در پالاترومارکت

روتامتر، همچنین به عنوان فلومتر نوع شناور شناخته می شود، به طور گسترده ای در صنعت استفاده می شود. می تواند جریان مایع، گاز و بخار را اندازه گیری کند و برای اندازه گیری جریان قطر لوله های کوچک و متوسط (DN4 ~ 250) مناسب است.

 

انواع روتامتر با توجه به مواد لوله مخروطی

روتامتر لوله مخروطی شفاف پرکاربردترین ماده برای لوله مخروطی شفاف شیشه است. هنگامی که ابزار بدون ساختار راهنما گاز را اندازه گیری می کند، لوله شیشه ای به راحتی شکسته می شود. از پلاستیک های مهندسی شفاف مانند پلی استایرن و پلی کربنات نیز استفاده می شود. ، پلکسی و … با مزیت عدم شکستن آسان.

در مقایسه با روتامتر لوله مخروطی شفاف، روتامتر لوله مخروطی لوله فلزی را می توان برای دما و فشار متوسط بالاتر استفاده کرد. و هیچ خطر بالقوه ای برای شکستن مخروط روتامتر لوله شیشه ای وجود ندارد.

 

انواع روتامتر با توجه به اینکه آیا خروجی سیگنال از راه دور وجود دارد یا خیر

(1) روتامتر نوع نشانگر محلی برخی از روتامترهای لوله شفاف عمدتاً بر اساس نشانه محلی هستند و مجهز به سوئیچ های مجاورتی برای خروجی سیگنال های هشدار حد بالا و پایین جریان هستند. برخی از روتامتر‌های لوله فلزی نشان‌دهنده محلی، شکلی مشابه خروجی سیگنال از راه دور دارند. فقط جابجایی روتور از طریق کوپلینگ مغناطیسی منتقل می شود. پس از پردازش توسط مکانیزم خطی سازی مانند بادامک شاتون، در محل نشان داده می شود.

(2) روتامتر نوع خروجی سیگنال از راه دور بخش تبدیل دستگاه نوع خروجی سیگنال از راه دور، جابجایی روتور را به خروجی سیگنال آنالوگ فشار هوا یا جریان تبدیل می کند. آنها به ترتیب به روتامتر از راه دور برقی و روتامتر از راه دور گازی تبدیل می شوند.

سیگنال خروجی روتامتر، مانند 4-20 میلی آمپر، سیگنال پالس و غیره. هر دو می توانند سیگنال جریان روتامتر را به ضبط کننده بدون کاغذ متصل کنند. نظارت بر سیگنال جریان چند کاناله را انجام دهید. استفاده از ضبط کننده برای اندازه گیری فرآیند و ابزار کنترل:

 

انواع روتامتر با توجه به سیال اندازه گیری شده به سه نوع مایع، گاز و بخار تقسیم می شود.

در واقع، دستگاه مشابه اکثر روتامترها را می توان برای مایع یا گاز استفاده کرد و ساختار جهانی است.

فقط استاندارد صنعتی فلومتر روتور (مانند JB/T6844-93) تصریح می کند که حد بالای جریان Qmax باید الزامات (1، 1.6، 2.5، 4 یا 6) × 10nL/h را برآورده کند.

n یک عدد صحیح مثبت یا منفی یا صفر است). هنگامی که ابزار طراحی شده برای مایع (نماینده آب) برای گاز (نماینده هوا) استفاده می شود، الزامات فوق را برآورده نمی کند. فقط یک شناور و یک لوله مخروطی می تواند برای گاز طراحی شود. به دو سری مایع و گاز تقسیم می شود.

در برخی از سازندگان، محدوده جریان مایع و گاز در یک دستگاه مشابه است. البته، مقادیر جریان نمی توانند همه مقادیر گرد باشند.

با این حال، هنوز تفاوت هایی در طراحی مایع و گاز وجود دارد. به عنوان مثال، روتور ابزار گازی به گونه ای طراحی شده است که سبک تر باشد و از آن جلوگیری کند. ساختار عضو میرایی برای نوسان و ضربان شناور متفاوت است.

فقط می توان از روتامتر های لوله فلزی با طراحی خاص برای اندازه گیری بخار استفاده کرد یا می توان اجزای اضافی را به ابزار استاندارد اضافه کرد. به عنوان مثال، قطعات میرایی مایع با هیت سینک برای کاهش پرش شناور اضافه می شود. هیت سینک ها از اتصال با قسمت تبدیل نشانگر جدا می شوند.

 

انواع روتامتر با توجه به میزان عبور سیال اندازه گیری شده از روتامتر

1) نوع جریان کامل
یعنی تمام سیالی که باید اندازه گیری شود از متر روتامتر جریان می یابد.

2) نوع شانت
در مقایسه با نوع جریان کامل، تنها بخشی از سیال اندازه گیری شده از طریق بخش تشخیص جریان مانند روتور جریان می یابد. روتامتر نوع جریان تقسیم شده از یک صفحه دهانه استاندارد (یا یک لوله با سرعت برابر) در خط لوله اصلی و یک روتامتر با قطر کوچک تشکیل شده است. برای جریان بزرگ با قطر لوله بیشتر از 50 میلی متر و مکان هایی که نیاز به نشانه محلی است مناسب است و قیمت آن پایین است. فلومتر روتور اسپلیت فلو به دو نوع مجزا و یکپارچه تقسیم می شود.

 

تفاوت بین روتامتر و فلومتر چیست؟

تفاوت بین فلومتر اوریفیس و روتامتر چیست؟

 تفاوت بین جریان سنج روزنه ای و روتامتری که جریان رسانه را اندازه گیری می کند چیست؟

 به بیان ساده، فلومتر روتور از گرانش روتور برای اندازه گیری جریان استفاده می کند و صفحه روزنه از اختلاف فشار قبل و بعد از سیال برای اندازه گیری جریان استفاده می کند.

 

توابع مختلف

روتامترها جریان سیال را بر اساس اصل دریچه گاز اندازه گیری می کنند. اما ناحیه جریان سیال را تغییر می دهد تا فشار دیفرانسیل بالا و پایین روتور ثابت بماند. بنابراین، به آن فلومتر فشار دیفرانسیل ثابت منطقه جریان متغیر نیز می گویند که به عنوان فلومتر شناور نیز شناخته می شود.

فلومتر اوریفیس یک دستگاه جریان فشار تفاضلی با نسبت برد بالا است که از صفحه روزنه استاندارد و فرستنده فشار دیفرانسیل چند پارامتری (یا فرستنده فشار دیفرانسیل، فرستنده دما و فرستنده فشار) تشکیل شده است. می تواند جریان گاز، بخار، مایع و گاز طبیعی را اندازه گیری کند.

روتامتر نوعی فلومتر است که معمولاً در صنعت و آزمایشگاه استفاده می شود. دارای ویژگی های ساختار ساده، بصری، کاهش فشار کوچک، تعمیر و نگهداری راحت و غیره است. فلومتر روتور برای اندازه گیری جریان کوچک از قطر لوله D<150mm مناسب است و همچنین می تواند جریان محیط خورنده را اندازه گیری کند.

دستگاه دریچه گاز فلومتر اوریفیس دارای ساختار ساده، محکم و دارای عملکرد پایدار و قابل اعتماد است. این دستگاه عمر طولانی و قیمت پایینی دارد و یک ابزار اندازه گیری جریان رایج در صنعت است. کل فرآیند پردازش استانداردهای بین المللی را پذیرفته و تحت کالیبراسیون و آزمایش دقیق قرار می گیرد.

 

تفاوت بین روتامتر و فلومتر توربین چیست؟

اصل کار روتامتر محاسبه نرخ جریان محیط از طریق ناحیه شکاف حلقوی بین شناور و لوله مخروطی است. دبی سنج توربین، دبی سیال را متناسب با سرعت زاویه ای چرخشی توربین و سرعت سیال محاسبه می کند. آنها در هستند همچنین از جنبه های دیگر تفاوت های زیادی وجود دارد.

روتامتر و دبی سنج توربین ابزارهای اندازه گیری دقیق صنعتی مدرن و جدید هستند. اگرچه هر دو برای اندازه گیری جریان رسانه استفاده می شوند، اما در اصل کار، فرآیند تولید، ساختار ظاهری و عملکرد متفاوت هستند. با این حال، همه آنها دارای اندازه کوچک، ساختار ساده، محدوده اندازه گیری گسترده، عمر طولانی و مزایای دیگر هستند. تنها عیب آنها این است که فقط برای اندازه گیری دبی سیال در لوله های با قطر کوچک مناسب هستند.

 

تفاوت بین جریان سنج جرمی و روتامتر چیست؟

تفاوت بین فلومتر جرمی و روتامتر:

از نظر دقت، فلومتر جرمی را می توان تا 0.1 میلی لیتر در دقیقه کنترل کرد.
دبی سنج جرمی فشار را کنترل می کند و فلومترهای جرمی مقاوم در برابر فشار با توجه به فشارهای مختلف انتخاب می شوند.
به طور کلی، مقاومت فشاری فلومتر روتور باید کمتر از 10 اتمسفر باشد، در حالی که فلومتر جرمی می تواند به 10 مگا پاسکال برسد و اکثر آنها تا 10 مگا پاسکال مقاوم هستند.
تفاوت بین فلومتر جرمی و روتامتر آشکار است. فلومتر جرمی دقت بالایی دارد و ممکن است افت فشار زیادی داشته باشد. بنابراین تا زمانی که تهویه کوره کنترل شود، روتامتر کافی است.

 

برای خرید و استعلام قیمت انواع روتامتر همین امروز با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.

 

 

محصولات پیشنهادی: 

فلومتر جرمی ( مس فلومتر ) MASS FLOW METER

نمایشگر کنترل از راه دور 752F

روتامتر یوکوگاوا ژاپن مدل RAMC02

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
اینستاگرام ما
با ما در تماس باشیدمشاوره و خرید انواع ابزاردقیق