02128421019
لوگو پالاترومارکت

خطرات مونوکسید کربن چیست؟ + بهترین دتکتورهای گاز مونوکسید کربن

خطرات مونوکسید کربن چیست؟ + بهترین دتکتورهای گاز مونوکسید کربن

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

مشخصات مونوکسید کربن

مونوکسید کربن (CO) گازی بی رنگ، بی بو، بی مزه و سمی است که از سوختن ناقص سوخت های مبتنی بر کربن از جمله گاز، نفت، چوب و زغال سنگ تولید می شود. تنها زمانی که سوخت به طور کامل نمی سوزد CO اضافی تولید می شود که سمی است. وقتی CO وارد بدن می شود، خون را از رساندن اکسیژن به سلول ها، بافت ها و اندام ها باز می دارد. CO سمی است زیرا نمی توانید آن را ببینید، مزه کنید یا آن را بو کنید، اما CO می تواند به سرعت بدون هشدار از بین ببرد.

 

مقررات

The Health and Safety Executive (HSE) قرار گرفتن کارگران در معرض بیش از 20ppm (قسمت در میلیون) در طول یک دوره قرار گرفتن در معرض طولانی مدت 8 ساعته و 100ppm (قسمت در میلیون) در طول یک دوره قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت 15 دقیقه را ممنوع می کند.

استانداردهای OSHA قرار گرفتن کارگران در معرض بیش از 50 قسمت گاز CO را در هر میلیون قسمت هوا به طور متوسط در یک دوره زمانی 8 ساعته ممنوع می کند. PEL 8 ساعته برای CO در عملیات دریایی نیز 50 ppm است. با این حال، اگر غلظت CO در جو از 100 ppm بیشتر شود، کارگران دریایی باید از قرار گرفتن در معرض آنها حذف شوند.

اوج سطح CO برای کارکنانی که در عملیات رول آف در حین بارگیری و تخلیه محموله مشغولند) 200 ppm است.

 

CO چه خطراتی دارد؟

حجم CO (قسمت در میلیون (ppm) اثرات فیزیکی

  • 200 ppm سردرد در 2 تا 3 ساعت
  • 400 ppm سردرد و حالت تهوع در 1-2 ساعت، تهدید کننده زندگی در عرض 3 ساعت.
  • 800 ppm می تواند باعث تشنج، سردرد شدید و استفراغ در کمتر از یک ساعت، بیهوشی در عرض 2 ساعت شود.
  • 1500 ppm می تواند در کمتر از 20 دقیقه باعث سرگیجه، حالت تهوع و بیهوشی شود. مرگ در عرض 1 ساعت
  • 6400 ppm می تواند بعد از دو تا سه نفس باعث بیهوشی شود: مرگ در عرض 15 دقیقه

 

حدود 10 تا 15 درصد از افرادی که مسمومیت با CO را دریافت می کنند، دچار عوارض طولانی مدت می شوند. اینها شامل آسیب مغزی، از دست دادن بینایی و شنوایی، بیماری پارکینسون و بیماری عروق کرونر قلب است.

 

پیامدهای سلامتی در معرض CO قرار گرفتن چیست؟

با توجه به سخت بودن شناسایی CO2، یعنی گاز بی رنگ، بی بو، بی مزه و سمی، ممکن است زمان ببرد تا متوجه شوید که مسمومیت با CO دارید. اثرات CO می‌تواند خطرناک باشد.

 

پیامدهای سلامتی اثرات فیزیکی
کمبود اکسیژن CO از حمل موثر اکسیژن در بدن به ویژه به اندام های حیاتی مانند قلب و مغز جلوگیری می کند. بنابراین، دوزهای بالای CO باعث مرگ ناشی از خفگی یا کمبود اکسیژن در مغز می شود.
سیستم عصبی مرکزی و مشکلات قلبی  

از آنجایی که CO مانع از دریافت سطوح کافی اکسیژن به مغز می شود، اثر ضربه ای بر قلب، مغز و سیستم عصبی مرکزی دارد. علائمی از جمله سردرد، حالت تهوع، خستگی، از دست دادن حافظه و بی نظمی.

افزایش سطح CO در بدن باعث عدم تعادل، مشکلات قلبی، کما، تشنج و حتی مرگ می شود. برخی از افراد مبتلا ممکن است ضربان قلب سریع و نامنظم، فشار خون پایین و آریتمی قلب را تجربه کنند. ادم های مغزی ناشی از مسمومیت با CO به ویژه تهدید کننده هستند، زیرا می توانند منجر به له شدن سلول های مغزی شوند و در نتیجه کل سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهند.

دستگاه تنفسی همانطور که بدن برای توزیع هوا در بدن در نتیجه مونوکسید کربن به دلیل محرومیت سلول های خونی از اکسیژن تلاش می کند. برخی از بیماران دچار تنگی نفس می شوند، به خصوص در هنگام انجام فعالیت های شدید.

فعالیت های بدنی و ورزشی روزانه تلاش بیشتری را می طلبد و احساس خستگی بیشتری نسبت به معمول در شما ایجاد می کند. این اثرات می تواند در طول زمان بدتر شود زیرا قدرت بدن شما برای به دست آوردن اکسیژن به طور فزاینده ای به خطر می افتد.

با گذشت زمان، قلب و ریه های شما تحت فشار قرار می گیرند زیرا سطح مونوکسید کربن در بافت های بدن افزایش می یابد. در نتیجه، قلب شما بیشتر تلاش خواهد کرد تا آنچه را که به اشتباه خون اکسیژن دار را از ریه های شما به بقیه بدن پمپاژ می کند. در نتیجه، راه‌های هوایی شروع به متورم شدن می‌کنند که باعث می‌شود هوای کمتری وارد ریه‌ها شود. با قرار گرفتن در معرض طولانی مدت، بافت ریه در نهایت تخریب می شود و در نتیجه مشکلات قلبی عروقی و بیماری های ریوی ایجاد می شود.

 

قرار گرفتن در معرض مزمن قرار گرفتن در معرض مزمن بسته به میزان مسمومیت می تواند اثرات طولانی مدت بسیار جدی داشته باشد. در موارد شدید، بخشی از مغز که به نام هیپوکامپ شناخته می شود ممکن است آسیب ببیند. این بخش از مغز مسئول ایجاد خاطرات جدید است و به ویژه در معرض آسیب است.

در حالی که کسانی که از اثرات طولانی مدت مسمومیت با مونوکسید کربن رنج می برند با گذشت زمان بهبود می یابند، مواردی وجود دارد که در برخی از افراد دچار عوارض دائمی می شوند. این ممکن است زمانی رخ دهد که قرار گرفتن در معرض کافی برای آسیب اندام و مغز باشد.

 

نوزادان متولد نشده از آنجایی که هموگلوبین جنینی نسبت به هموگلوبین بزرگسالان راحت‌تر با CO مخلوط می‌شود، سطح هموگلوبین کربوکسی نوزاد بیشتر از مادران می‌شود. نوزادان و کودکانی که اعضای بدن آنها هنوز در حال رشد است در معرض آسیب دائمی اندام ها هستند.

علاوه بر این، کودکان خردسال و نوزادان سریع‌تر از بزرگسالان نفس می‌کشند و سرعت متابولیسم بالاتری دارند، بنابراین، آنها تا دو برابر بزرگسالان هوا تنفس می‌کنند، به خصوص هنگام خواب، که قرار گرفتن در معرض CO را افزایش می‌دهد.

 

 

 

 

چگونه می‌توان مطابقت را رعایت کرد؟ب

هترین راه برای محافظت از خود در برابر خطرات CO، استفاده از یک آشکارساز گاز CO قابل حمل با کیفیت بالا است.

برای استعلام قیمت و مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید

برای خرید و مشاوره در مورد انواع آشکارساز گاز قابل حمل و ثابت با مشاوران ما در پالاترومارکت در تماس باشید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید