021-88521630
021-28421019
جستجو

گاز n2 چیست؟ + عوراض گاز n2 و سنسور گاز نیتروژن

گاز n2 چیست؟ + عوراض گاز n2 و نشانه‌های مسمومیت توسط نیتروژن

خرید و مشاوره:

021-88521630
021-28421019

واتس آپ:
09357141700

محصولات ارائه شده در پالاترومارکت

گاز N2 به عنوان گاز تصفیه و گاهی اوقات برای اهداف حفاظتی در فضاهای بخار و آب استفاده می شود، اگرچه نمونه های اخیر در حال حاضر رایج نیستند.

در ایستگاه های هسته ای AGR از آن برای سیستم خاموشی ثانویه استفاده می شود، این نیاز به تامین فوری گاز نیتروژن در صورت تقاضا برای تزریق نیتروژن به یک راکتور است.

در ایستگاه‌های PWR هسته‌ای از آن برای سیستم‌های گاز پشتیبان، تصفیه و پوشش استفاده می‌شود، که اولی وسیله‌ای برای کارکرد دریچه‌های ضروری در صورت از دست دادن وسایل اولیه تحریک است. گاز پوششی مربوط به عملکرد پوششی درون مخازن برای جلوگیری از نشت اکسیژن است.

 

گاز نیتروژن (N2)، عنصر غیرفلزی گروه 15 [Va] جدول تناوبی. این گاز بی رنگ، بی بو و بی مزه است که فراوان ترین عنصر در جو زمین است و یکی از اجزای تشکیل دهنده همه مواد زنده است.

 

عوارض گاز N2 یا نیتروژن چیست؟

هر ساله در جهان مردم با تنفس هوایی که حاوی اکسیژن بسیار کمی است کشته می شوند. از آنجایی که 78 درصد هوایی که تنفس می کنیم گاز نیتروژن است، بسیاری از مردم تصور می کنند که نیتروژن مضر نیست. با این حال، نیتروژن تنها زمانی برای تنفس بی خطر است که با مقدار مناسب اکسیژن مخلوط شود.

این دو گاز با حس بویایی قابل تشخیص نیستند. یک محیط غنی شده از نیتروژن که باعث کاهش اکسیژن می شود، تنها با ابزارهای ویژه قابل تشخیص است. اگر غلظت نیتروژن خیلی زیاد باشد (و اکسیژن خیلی کم)، بدن دچار کمبود اکسیژن می شود و خفگی رخ می دهد.

 

آیا گاز N2 خطرناک است؟

غلظت بالای گاز نیتروژن می تواند به ویژه برای سلامت انسان مضر باشد. نیتروژن می تواند اکسیژن را از هوای محیط در یک فضای بسته جابجا کند که منجر به تجمع خطرناک گاز بی اثر می شود.

 

دتکتور گاز n2

برای استعلام قیمت و مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید

عوارض و علائم مسمومیت توسط گاز n2

استنشاق هوایی که عمدتاً حاوی نیتروژن است منجر به علائم مختلفی از اختلالات جسمی و ذهنی می شود. بسته به غلظت نیتروژنی که فرد در معرض آن قرار می گیرد، علائم و نشانه هایی از بیهوشی ناگهانی تا مرگ ناشی از خفگی ممکن است رخ دهد.

 

مطالب پیشنهادی:  بررسی خطرات در معرض n2 قرار گرفتن و موارد ایمنی در هنگام ایجاد مسمومیت با نیتروژن

 

گاز نیتروژن چیزی است که ما آن را خفه کننده ساده می نامیم. این بدان معنی است که هیچ آسیب مستقیمی ندارد، اما اگر نیتروژن خالص تنفس کنید، دیگر قادر به تنفس اکسیژن نخواهید بود.

واضح است که نیتروژن سمی نیست، زیرا هوایی که تنفس میکنیم تقریباً چهار پنجم نیتروژن است و ما آن را در تمام طول روز، هر روز، بدون هیچ مشکلی تنفس می کنیم. تنها خطر نیتروژن خالص این است که آزاد کردن مقدار کافی از آن (مخصوصاً در یک فضای بسته) می تواند هوا را به بیرون هدایت کند، بنابراین شما فقط نیتروژن را تنفس می کنید. بدون اکسیژن، شما از حال می روید. اگر کمبود اکسیژن ادامه پیدا کند حتی می‌تواند به مگر منجر شود.

دلیل واقعی خطرناک بودن نیتروژن این است که بسیار بی اثر است. بی رنگ، بی بو، بی مزه است. علاوه بر این، معمولاً زمانی که در حال خفگی یا خفگی هستیم، دی اکسید کربن در خون ما جمع می شود که باعث ایجاد احساس ناتوانی در نفس کشیدن می شود. در یک محیط نیتروژن، شما هنوز هم می توانید دی اکسید کربن را بازدم کنید، بنابراین چیزی جمع نمی شود. ممکن است کمی احساس ضعف و سبکی داشته باشید و گاهی ‌میتواند منجر به بی‌هوشی افراد شود.

نیتروژن به طور کلی کاملاً ایمن است، اگر به درستی استفاده شود، اما مقادیر زیادی از آن در شرایط نامناسب می تواند خطرناک باشد. احتیاط و آموزش برای هر کسی که از آن استفاده می کند مهم است.

 

نیتروژن گازی بدون رد پا ولی خطرناک 

یکی از خواص گاز نیتروژن که آن را به ویژه خطرناک می کند، خاصیت فیزیکی بی بو بودن آن است. در غیاب دستگاه های تشخیص (دتکتور گاز) نیتروژن، خطر قرار گرفتن کارگران و افراد  در معرض غلظت خطرناک نیتروژن به طور قابل توجهی بالاتر است.

احتمال نشت‌های ناشناخته سیستم‌هایی که بر روی نیتروژن کار می‌کنند، یک نگرانی اصلی نظارتی ایمنی است که دستورالعمل‌های مختلف پیشگیرانه بهداشت حرفه‌ای سعی در رسیدگی به آن دارند.

 

کشورهای مختلف دارای مقررات ایمنی متفاوتی هستند که استفاده از نیتروژن را برای اهداف صنعتی راهنمایی می کند. در ایالات متحده، OSHA (اداره ایمنی و بهداشت شغلی) تولیدکنندگان صنعتی را موظف می کند تا محیط کار ایمن را برای کارکنان حفظ کنند. به عنوان مثال، OSHA 29 CFR 1910.146 دستورالعمل هایی را برای فضاهای محدودی که می توانند حاوی غلظت های بالاتر از حد طبیعی گاز نیتروژن باشند، تنظیم می کند.

صرف نظر از مکان صنعتی، ضروری است که همه مدیران فرآیند تولید، تمرین‌های ارزیابی خطر گاز نیتروژن را برای تعیین سطح قرار گرفتن در معرض گاز نیتروژن انجام دهند و اقدامات پیشگیرانه کافی را انجام دهند. همچنین تمامی پرسنل باید در مورد استفاده صحیح از وسایل حفاظت فردی و همچنین اقدامات مناسب جهت انجام در صورت مواجهه تصادفی با عوامل خطرناک آموزش ببینند.

 

یکی از راه‌حل‌هایی که مجموعه پالاترومارکت پیشنهاد می‌کند استفاده از دتکتور گاز یا آشکارساز گاز است، این دتکتورها به دو صورت پرتابل و فیکس ارائه می‌شوند و می‌توانند میزان غلظت گازهای مختلف از جمله n2 را شناسایی کنند و با توجه به نیاز هشدارهایی را صادر کند . 

 

برای استعلام قیمت و مشاوره همین امروز با کارشناسان ما پالاترومارکت در تماس باشید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
اینستاگرام ما
با ما در تماس باشیدمشاوره و خرید انواع ابزاردقیق