02128421019
لوگو پالاترومارکت

گاز co چیست و با گاز co2 چه تفاوتی دارد؟ + معرفی دتکتور گاز co

گاز co چیست و با گاز co2 چه تفاوتی دارد؟ + معرفی دتکتور گاز co

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

تفاوت بین مونوکسید کربن و دی اکسید کربن چیست؟

گاهی افراد این دو را با هم اشتباه میگیرند. احتمالاً می دانید که آنها دو گاز متفاوت هستند، اما کدام یک گاز خوب و کدام یک بد است؟

آیا حتی طبقه بندی آنها به این صورت صحیح است؟ قبل از اینکه ببینیم مونوکسید کربن (CO) و دی‌اکسید کربن (CO2) چگونه و کجا بر افراد و محیط‌زیست تأثیر می‌گذارند و چگونه می‌توان آن‌ها را تشخیص داد، بیایید درک اساسی از آنها داشته باشیم؟

 

هر دو گاز ترکیبی از کربن و اکسیژن هستند و به همین دلیل نام آنها مشابه است. اما این گازها از طریق واکنش های شیمیایی مختلف ایجاد می شوند.

 

دی اکسید کربن (گاز co2) چیست و از کجا می‌آید؟

دی اکسید کربن حاصل احتراق کامل است. احتراق کامل یک واکنش شیمیایی است که در آن یک هیدروکربن با اکسیژن واکنش داده و دی اکسید کربن و آب تولید می کند.

احتراق کامل اغلب (اما نه همیشه) شامل شعله است. با تماشای سوختن شمع، شاهد احتراق کامل هستید: موم شمع یک هیدروکربن است که با اکسیژن موجود در هوا و گرمای فتیله روشن واکنش می دهد. دی اکسید کربن به صورت گازی بی رنگ و بی بو در هوا منتشر می شود. این گاز عمدتاً غیر واکنشی است و پس از آزاد شدن، به سرعت در سراسر جو مخلوط می شود.

دی اکسید کربن از طریق فرآیندهای صنعتی نیز تولید می شود. کارخانه های صنعتی که هیدروژن یا آمونیاک را از گاز طبیعی، زغال سنگ یا عملیات تخمیر با حجم زیاد تولید می کنند، از بزرگترین تولیدکنندگان، دی اکسید کربن هستند. دی اکسید کربن کاربردهای زیادی در صنایع غذایی و نوشیدنی از جمله نوشابه های گازدار دارد.

 

 

مطلب پیشنهادی : خطرات مونوکسید کربن چیست؟ + بهترین دتکتورهای گاز مونوکسید کربن

 

 

مونوکسید کربن  (گاز co) چیست و از کجا می‌آید؟

از طرف دیگر، مونوکسید کربن نتیجه احتراق ناقص است. احتراق ناقص زمانی اتفاق می‌افتد که هوای محدودی وجود داشته باشد، بنابراین تنها نیمی از اکسیژن به کربن اضافه می‌شود و مونوکسید کربن تشکیل می‌دهد (CO = یک اتم اکسیژن، CO2 = دو اتم اکسیژن).

برخلاف دی اکسید کربن، مونوکسید کربن به طور طبیعی در جو وجود ندارد. از طریق احتراق ناقص زغال سنگ، گاز طبیعی و نفت ایجاد می شود. سطوح پایین اکسیژن و دمای پایین منجر به مونوکسید کربن در مخلوط احتراق می شود.

سطوح خطرناک مونوکسید کربن می تواند توسط هر وسیله سوخت سوزی تولید شود، از جمله کوره ها، اجاق گاز، خشک کن های گازی، آبگرمکن های گازی، شومینه ها و اتومبیل ها. به عنوان یک گاز بی رنگ و بی بو، شما نمی توانید آن را بدون آشکارسازهای گاز شناسایی کنید.

 

برای استعلام قیمت و مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید.

 

سخن پابانی

در محیط های صنعتی، موتور احتراق داخلی منبع اصلی مونوکسید کربن است. بسیاری از کوره‌ها و کوره‌ها مقادیر زیادی گاز تولید می‌کنند، مخصوصاً زمانی که به درستی نگهداری نمی‌شوند. رانندگان کامیون، اپراتورهای لیفتراک یا افرادی که در نزدیکی این نوع تجهیزات کار می کنند در معرض خطر بیشتری قرار دارند. کارگران نزدیک یا داخل مناطق بسته یا فضاهای محدود مانند منهول ها، گاراژها، تونل ها، اسکله های بارگیری، انبارها، تعمیرگاه های وسایل نقلیه نیز در معرض خطر هستند.

در حالی که مونوکسید کربن معمولاً یک محصول جانبی ناخواسته است، مونوکسید کربن بسته بندی شده در صنایع مختلفی از جمله ساخت فلزات، تولیدات شیمیایی، داروسازی، کاربردهای الکترونیکی و نیمه هادی و برای کاهش سنگ معدن در هنگام ساخت کربونیل های فلزی استفاده می شود.

 

اگر نیاز به تهیه یک دتکتور گاز فیکس یا پرتابل  برای تشخیص گاز co یا co2 دارید همین امروز با کارشناسان ما در پالاترومارکت در تماس باشید. 

 

محصولات پیشنهادی: 

سنسور گاز مونواکسید کربن BW هانیول

سنسور گاز مونواکسید کربن مدل 4CM (CT)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید