02128421019
لوگو پالاترومارکت

دتکتور گاز COCL2 (فسژن)

دتکتور گاز COCL2 (فسژن)

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

گاز فسژن  چیست؟

اکسید دی کلرید کربن (گاز COCl2) که بیشتر به عنوان فسژن شناخته می شود از طریق واکنش بین مونوکسید کربن و کلر تولید می شود. همچنین این گاز می تواند در طی تجزیه بخار هیدروکربن کلردار یا تجزیه در اثر حرارت پلاستیک آزاد شود. گاز COCl2 را می توان در صنایع شیمیایی، سنتز علف کش و حشره کش  و در طول تولید محصولات دارویی، رنگ و مواد کلر یافت. البته در گذشته از این گاز به عنوان یک عامل شیمیایی در جنگ ها نیز استفاده می‌شده است. 

 

اثرات گاز COCL2 (فسژن) بر سلامتی

قرار گرفتن در معرض استنشاق حاد با فسژن باعث عوارض تنفسی شدید در انسان می شود، از جمله ادم ریوی، آمفیزم ریوی و احتمالاً مرگ.

علائم مواجهه حاد شامل خفگی، انقباض قفسه سینه، سرفه، تنفس دردناک و خلط خونی است.  و مرگ ناشی آنوکسمی که باعث فلج مرکز تنفسی، خفگی یا نارسایی قلبی می شود.

مسمومیت حاد با فسژن ممکن است بر مغز، قلب و خون انسان نیز تأثیر بگذارد. تصور می شود که این اثرات ناشی از کمبود اکسیژن است و نه در اثر عمل مستقیم فسژن.

تحریک شدید چشم و سوختگی پوست نیز ممکن است به دنبال قرار گرفتن چشم یا پوست در معرض این گاز در انسان رخ دهد.

فسژن همچنین به ریه ها آسیب می رساند و عملکرد سیستم ایمنی ریه را در حیوانات نیز تغییر می دهد.

از آنجایی که فسژن (COCl2) بسیار سمی است، در طول جنگ جهانی اول به عنوان یک سلاح شیمیایی و یک گاز سمی استفاده می‌شد. این گاز در صورت استنشاق بسیار سمی است و باعث سوختگی شیمیایی  می شود. در دمای محیط، این گاز بی رنگ یا گاهی اوقات کمی زرد با بوی یونجه کپک زده یا سیب گندیده است.  

 

اثرات فسژن بر سلامتی

 

حفاظت تنفسی در برابر COCl2 – فسژن

برای محافظت کارآمد در برابر فسژن، استفاده از ماسک کامل صورت برای مداخلات کوتاه و برای کاربردهای طولانی‌تر از یک ماسک تصفیه کننده هوای کامل (PAPR) توصیه می‌شود. هر دو این ماسک ها باید مجهز به فیلتر ترکیبی ABEK-P3 باشند. اگر سطوح غلظت بیش از 60 برابر OEL باشد، به یک دستگاه تنفسی مستقل (SCBA یا سیستم هواپیمایی) نیز نیاز خواهد بود.

 

شناسایی و تشخیص گاز فسژن 

همانطور که گفته شد این گاز در اکثر مواقع بدون بود است و تنها در بعضی موارد ممکن است بو یا رنگ داشته باشند اما این رنگ و بو دلیل و راه مناسبی برای تشخیص آن نخواهد بود زیرا که حس کردن بوی آن یعنی در معرض گاز فسژن قرار گرفتن و این یعنی احتمال آسیب های جدی و حتی مرگ برای افراد و نیروی کار. پس باید چکار کرد؟ 

 

دتکتور گاز COCL2 

ما در مجموعه بزرگ پالاترومارکت می‌توانیم طیف وسیعی از دتکتورهای گاز COCL2 را از بهترین برندهای دنیا پیشنهاد دهیم و در کنار این محصولات با ارائه مشاوره فنی رایگان قدم به قدم با شما خواهیم بود . پس همین امروز با در تماس باشید. 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید