02128421019
لوگو پالاترومارکت

سنسور و دتکتور گاز مادون قرمز بهتر است یا کاتالیزوری؟

سنسور و دتکتورگاز مادون قرمز بهتر است یا کاتالیزوری؟

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

بررسی و مقایسه دتکتور و سنسورهای کاتالیزوری و IR

 

یکی از سریعترین روندهای رو به رشد در تشخیص گاز امروزه استفاده از سنسور مادون قرمز یا IR برای تشخیص سطوح LEL گاز قابل احتراق است. من گاهی درگیر یک بحث طولانی با یک مشتری هستم که آیا فناوری مادون قرمز برای کاری که او انجام می‌داد مناسب است یا خیر.  

شاید این مورد سوال شما نیز باشد که برای تشخیص گازهای قابل احتراق استفاده سنسورهای IR بهتر است یا سنسور کاتالیزوری ؟ با ما همراه باشید تا این مسئله را تا آخر بررسی کنیم. 

 

بسیاری از مشتری‌ها تمایل بیشتری نسبت به خرید آشکارسازهای گازهای قابل احتراق مادون قرمز پیدا کرده‌اند زیرا که بر این باورند که این فناوری پایداری بیشتر در خوانش‌ها، عمر طولانی‌تر حسگر و نیاز کمتر به کالیبراسیون یا حتی عدم نیاز به کالیبراسیون را فراهم می‌کند.

ممکن است درجاتی از حقیقت در مورد این نکات وجود داشته باشد، اما ما بعداً در ادامه این مقاله در مورد آنها بحث خواهیم کرد. نکات دیگری در مورد سنسورهای مادون قرمز و سنسورهای کاتالیزوری وجود دارد که بهتر است آن ها را بررسی کنیم. 

 

مزیت سنسور مادون قرمز یا IR نسبت به سنسور کاتالیزوری

سنسورهای مادون قرمز دو مزیت واضح برای تشخیص گازهای قابل احتراق ارائه می‌دهند. آنها به دلیل مسمومیت شیمیایی حساسیت خود را از دست نمی‌دهند و برای عملکرد مناسب مانند سنسورهای سنتی کاتالیزوری نیازی به وجود اکسیژن ندارند.

اما خروجی سنسورهای مادون قرمز می‌تواند تحت تأثیر رطوبت زیاد و تغییرات دما و فشار محیط قرار گیرد در صورتی که اثرات این عوامل بر حسگرهای کاتالیزوری عموماً ناچیز در نظر گرفته می‌شود.

 

 

 

 

خروجی حسگرهای مادون قرمز ذاتاً غیرخطی است و منحنی‌های پاسخ برای گونه‌های مختلف گاز متفاوت است. این بدان معنی است که سنسور باید مشخصه و برای یک گاز خاص کالیبره شود تا نتیجه خطی ایجاد شود.

اما در پاسخ خطی سنسور کاتالیزوری پیش بینی پاسخ آن به گازهای مختلف را بسیار آسان می‌کند و یک فاکتور همبستگی را بر اساس تقریباً هر گازی که برای کالیبراسیون استفاده می‌شود ارائه می‌دهد.

 

هدروژن نقطه ضعف دتکتور و سنسوهای مادون قرمز

 سنسورهای مادون قرمز قادر به تشخیص هیدروژن نیستند. اگر از یک سنسور مادون قرمز در یک برنامه نظارت ایمنی استفاده می‌کنید که در آن احتمال وجود خطر انفجار وجود دارد، بهتر است تامل کنید زیرا شما در معرض خطر جدی هستید!

 

 

برای استعلام قیمت و مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید

 

سنسور کاتالیزوری یا IR ؟

به طور کلی، سنسورهای مبتنی بر مادون قرمز پایداری طولانی مدت بهتری دارند و باید عمر سنسور بیشتری را بر اساس منابع نور مادون قرمز با طول عمر بالا ارائه کنند. با این حال، این سنسورها هنوز در معرض محیط و خطرات استفاده روزمره در محل کار هستند و بنابراین مستعد مسدود شدن مسیر گاز و سنسور توسط خاک و زباله و … هستند.

اگر گاز نتواند وارد سنسور شود، قابل تشخیص نیست. ویژگی های منبع نور و آشکارساز IR نیز ممکن است به دلیل آسیب ناشی از شوک فیزیکی تغییر کند. به این دلایل، هنوز هم بسیار مهم است که حسگرهای گاز قابل احتراق مادون قرمز به طور مرتب آزمایش و کالیبره شوند.

سنسورهای مادون قرمز برای تشخیص گازهای قابل احتراق ممکن است آخرین و جدیدترین روش باشد. و ممکن است در کاربردهایی که تشخیص گاز شناخته شده در محیطی با اکسیژن کم ضروری است، انتخاب عالی باشند. اما قبل از اینکه سنسورهای IR را در مانیتورهای گاز خود نصب کنید، مطمئن شوید که آنها واقعاً برای شما مناسب باشند.

 

خرید و استعلام قیمت انواع دتکتور و سنسور کاتالیزوری و IR

تصمیم نهایی این که کدام نوع سنسور و دتکتور گاز برای شما مفید است با خودتان است زیرا که باید شرایط مختلف را در نظر گرفته و با توجه به شرایط انتخاب کنید. اما اگر نیاز به مشاوره دارید و هنوز در مورد اینکه کدام نوع سنسور یا دتکتور مناسب کاربرد شماست مردد هستید، بهتر است که با کارشناسان ما در پالاترومارکت در تماس باشید. 

 

 

محصولات پیشنهادی: 

سنسور گاز MPD هانیول

دتکتور شعله (آشکارساز شعله)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید