02128421019
لوگو پالاترومارکت

تفاوت بین شیر برقی و شیر موتوری

تفاوت بین شیر برقی و شیر موتوری

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

ولو یک عنصر بسیار مهم است که تقریباً در هر فرآیند صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان آن را به سادگی به عنوان یک دروازه در فرآیند تعریف کرد. هنگامی که باید هر رسانه ای (مایع، گاز یا بخار) را از موقعیت ورودی به خروجی عبور دهید، یک ولو در بین آن برای کنترل جریان رسانه مورد نیاز است.

ولو به عنوان دروازه ای عمل می کند که جریان رسانه را به خروجی تنظیم می کند. تعیین می کند که آیا مایع باید عبور کند یا نه یا فقط درصد مشخصی از مایع برای عبور را تعیین می کند.

 

دو نوع از ولوهای پرکاربرد عبارتند از شیر برقی و ولو موتوری. اما این دو چه تفاوتی باهم دارند؟

 

شیر برقی چیست؟

شیر برقی بر اساس اصل الکترومغناطیس کار می کند. از یک سیم پیچ تشکیل شده است که مانند یک آهنربای الکتریکی عمل می کند. این سیم پیچ حرکت یک پیستون مکانیکی را کنترل می کند که در نهایت جریان سیال عبوری از آن را کنترل می کند.

 

هنگامی که سیم پیچ توسط یک ولتاژ تغذیه خارجی انرژی می‌گیرد، همانطور که مغناطیسی می‌شود، یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می‌شود. این میدان حرکت پیستون را جذب یا دفع می کند، زیرا بسیار قوی است.

 

ولو موتوری چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، ولو موتوری بر اساس اصل حرکت موتور کار می کند. یک موتور الکتریکی بر روی سوپاپ نصب شده و به میل سوپاپ متصل می‌شود تا زمانی که موتور کار می کند سوپاپ باز یا بسته شود.

 

 موتور استفاده شده توسط منبع برق کار می کند و عملکرد موتور بسیار کند و کنترل شده است. 

 

تفاوت بین شیر برقی و ولو موتوری

برخی از نکات اصلی و تفاوت های شیر برقی و ولو موتوری در زیر ذکر شده است.

یک شیر برقی با اصل الکترومغناطیس کار می کند، در حالی که یک ولو موتوری به وسیله موتور الکتریکی کار می کند.
از آنجایی که شیر برقی مغناطیسی می‌شود و در پاسخ به جریان الکتریکی به سرعت عمل می کند، پاسخ بسیار سریع تری دارد اما، این کنترل سریع، عبور روان رسانه را فراهم نمی کند. در مقابل، ولو موتوردار در پاسخ به جریان الکتریکی بسیار کند عمل می کند. پاسخ آهسته است، اما کنترل رسانه دقیق است.

شیر برقی یک خروجی دیجیتال برای PLC دارد . در حالی که یک ولو موتوری می‌تواند یک خروجی دیجیتال یا آنالوگ برای PLC داشته باشد. اگر خروجی آنالوگ باشد، PLC هر بار به طور کامل باز یا بسته نمی‌شود، اما می‌تواند باز یا بسته شدن آن را تا تنظیم مورد نیاز کنترل کند (یعنی 50٪ یا 75٪ یا هر درصد دیگری).
شیر برقی برای رسانه های پرفشار مناسب نیست. از آنجایی که ولو به سرعت باز و بسته می‌شود (اکثرا در یک ثانیه).

 

 

 

در این صورت این احتمال وجود دارد که یا ولو به دلیل فشار زیاد وارده آسیب ببیند یا ممکن است پس از استفاده طولانی مدت به خط لوله آسیب برساند. از طرف دیگر یک ولو موتوری برای رسانه‌های پر فشاری مناسب است زیرا سیال را با دقت عبور می دهد یا مسدود می کند و همچنین باعث ایجاد بار روی خط لوله نمی‌شود.

شیر برقی را می‌توان به ولوهای دو طرفه، سه طرفه یا چهار طرفه طبقه بندی کرد. ولو موتوردار را می‌توان به چهار چرخش، خطی یا چند دور طبقه بندی کرد.

مصرف برق شیر برقی در مقایسه با ولو موتوری پایین است.

تعمیر و نگهداری مورد نیاز برای یک شیر برقی بیشتر از یک ولو موتوری است.

بسیاری از ولو‌های موتوری دارای عملکرد مکانیکی هستند که به محض اینکه به موتور فرمان دهید تا کار کند، انجام می‌شود، و حتی اگر منبع تغذیه را پس از آن جدا کنید، در آن موقعیت باقی می‌ماند. مگر اینکه دستور کنترل دیگری توسط PLC داده شود. این امر باعث کاهش اتلاف گرما و همچنین بهبود بهره وری انرژی می‌شود. این ویژگی در شیر برقی بسیار نادر است، زیرا برای نگه داشتن یک موقعیت خاص به طور مداوم به منبع کنترل نیاز دارد.

شیرهای برقی عمدتاً در موارد با قطر کم و جریان کم استفاده می‌شود. سرعت سوئیچینگ بسیار سریع است. سیم پیچ مقاومت ضعیفی در برابر شوک ولتاژ دارد و به راحتی آسیب می بیند. نیازهای بالایی برای تمیزی رسانه دارد. ولوهای موتوری عمدتاً در موارد با قطر زیاد و جریان زیاد استفاده می‌شوند. سرعت سوئیچینگ نسبتاً آهسته است. توانایی مقاومت در برابر شوک های ولتاژ قوی است و میزان شکست کم است. اساساً هیچ الزام خاصی برای تمیزی رسانه وجود ندارد.
شیر برقی معمولاً در کنترل حلقه باز استفاده می‌شود، در حالی که ولو موتوری در کنترل حلقه بسته استفاده می‌شود.
شیر برقی به دلیل ساختار مکانیکی و آب بندی داخل آن باید همیشه در حالت افقی نصب شود. این صحنه در ولو موتوری نیست، زیرا به هر حال می‌توان آن را نصب کرد.

طول عمر شیر برقی کمتر از ولو موتوری است.

به این ترتیب تفاوت شیر برقی و ولو موتوری را درک می کنیم.

 

کلام پایانی 

با توجه به موارد گفته شده می‌توانید با توجه به نیاز و کاربرد خود یکی از این دو نوع ولو را انتخاب و استفاده کنید، به همین منظور برای دریافت مشاوره فنی بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در پالاترومارکت در تماس باشید تا علاوه بر دریافت مشاوره فنی رایگان از لیست قیمت های استثنایی ما نیز مطلع شوید. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید