02128421019
لوگو پالاترومارکت

دتکتور گاز ضد انفجار (EX) چیست و چگونه کار می‌‌کند؟

دتکتور گاز ضد انفجار (EX) چیست و چگونه کار می‌‌کند؟

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

آشکارساز گاز EX  چیست؟

 

در مناطقی که خطر گازهای قابل اشتعال و سمی و همچنین خطر انفجار و آتش سوزی وجود دارد، باید از آلارم و تجهیزات اطفاء حریق مقاوم در برابر آتش یا ضد انفجار (EX) استفاده کرد.

اگر افرادی در محل های کار پرخطر مشغول به کار هستند باید از تجهیزات موجود در آن محل اطمینان حاصل کنند تا در صورت بروز هر اتفاقی سریعا مطلع شوند و زمان کافی برای خروج از محل حادثه را داشته باشند.

یکی از اجزای سیستم اطفای حریق، آشکارساز گاز ضد انفجار است که در صورت وجود هرگونه گاز سمی یا قابل اشتعال و احتمال آتش سوزی، سیگنال هایی را به پنل مرکزی ارسال می کند تا خطر را به اطلاع افراد برساند.

 

در نتیجه افراد می توانند بلافاصله محل را ترک کنند و از فاجعه جلوگیری شود. اما اگر دتکتور گاز ضد انفجار در دسترس نباشد ممکن است در همان ابتدای خطر دچار اختلال شود که قطعا به نتایج خوبی منجر نخواهد شد.

 

دتکتور گاز Ex برای استفاده در مناطق با خطر انفجار یا اشتعال، وجود گازهای سمی و آتش زا، فضاهای آلوده به مواد شیمیایی و گرد و غبار، مناطق با دمای بالا و محیط هایی که خطر انفجار یا اشتعال در آنها بسیار زیاد است مناسب است.

 

 

از دتکتور گاز ضد انفجار در کجا استفاده می‌شود؟ 

امروزه در بیشتر مکان های صنعتی از انواع گازهای قابل اشتعال برای تولید نیرو و انرژی استفاده می شود. نشت این گازها در نقاط مختلف ممکن است خطرات جبران ناپذیری را برای افراد به همراه داشته باشد و حتی منجر به مرگ در آن ناحیه شود.

با تکیه بر حس بویایی می توان گازهای موجود در هوا را تا مقدار بسیار کمی کنترل کرد، اما این محاسبه تنها برای مکان های بسیار کوچک و نزدیک به محل نشتی با خطای بسیار بالا قابل انجام است و در بیشتر موارد، افراد ممکن است متوجه این موضوع نشوند. این به این دلیل است که همه گازها در فشارهای مختلف غلظت های متفاوتی دارند و ممکن است به سرعت منجر به انفجار یا آسیب به افراد شوند.

اما همانطور که می دانید امروزه برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد. تجهیز محل به دتکتور گاز Ex راه حل مناسب برای رفع این مشکل است، دتکتور گاز هم در منازل و هم در صنعت قابل استفاده است و با کمک آن می توانید به سرعت متوجه نشت گاز شوید.

پرکاربردترین دتکتورهای گاز در شهر شامل موتورخانه، گرمایش و آشپزخانه است.  و دتکتور گاز در صنایع مختلف در جاهایی مانند سردخانه ها، پارکینگ ها و تونل ها، صنایع شیمیایی و آزمایشگاه ها، مراکز تولید برق و … نیز بسیار کارآمد هستند زیرا علاوه بر نجات جان انسان ها، میلیاردها دلار سرمایه را نیز از خطر نجات می دهد. 

 

 

نحوه عملکرد دتکتور گاز ضد انفجار

آشکارسازهای گاز ضد انفجار از یک سنسور برای اندازه گیری غلظت گازهای خاص در جو استفاده می کنند. این سنسور به عنوان یک نقطه مرجع و مقیاس عمل می کند و یک جریان الکتریکی قابل اندازه گیری را زمانی که یک واکنش شیمیایی به دلیل یک گاز خاص رخ می دهد تولید می کند. هنگامی که گاز به یک مقدار خطرناک نزدیک می شود، سنسور این جریان ها را کنترل می کند و به کاربر یا پانل مرکزی هشدار می دهد.

به عبارت دیگر، می توان گفت که یک آشکارساز با حسگرهای مختلف خود (مانند مادون قرمز) می تواند انواع امواج اولتراسونیک، الکتروشیمیایی یا نیمه هادی، غلظت بیش از حد گازهای مختلف را در یک مکان مشخص تشخیص دهد. البته لازم به ذکر است که این سنسورها غلظت گاز را بر اساس یک مقیاس از پیش تعیین شده اندازه گیری می کنند و غلظت گاز موجود در هوای محیط را با آن مقدار مقایسه می کنند. همانطور که قبلاً گفتیم، اگر غلظت گاز در محیط از حد تعیین شده بیشتر شود، دتکتور گاز آلارم را به صدا در می آورد و زمانی که غلظت گاز به حد نرمال رسید، دتکتور به طور خودکار برای چند دقیقه خاموش می شود و سپس مانیتورینگ به حالت عادی برمی گردد.

 

خرید و استعلام قیمت انواع دتکتور گاز ضد انفجار 

برای خرید و استعلام قیمت انواع دتکتور گاز با کارشناسان ما در پالاترومارکت در تماس باشید تا از مشاوره فنی رایگان نیز بهره‌مند شوید. 

 

برای استعلام قیمت و مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید