02128421019
لوگو پالاترومارکت

اهمیت سیستم های حفاظت در برابر آتش در تاسیسات نفت و گاز

اهمیت سیستم های حفاظت در برابر آتش در تاسیسات نفت و گاز

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

در این مقاله می‌خواهیم به اهمیت استفاده از تجهیزات ایمنی (تجهیزات F&G ) بپدازیم. 

 

اهمیت سیستم های حفاظت در برابر آتش در تاسیسات فرآیند نفت و گاز

با توجه به ماهیت کار تاسیسات نفت و گاز توسط خطرات آتش سوزی احاطه شده است. مایعات و گازهای بسیار قابل اشتعال می‌توانند منجر به آتش‌سوزی‌های شدید شوند که مدیریت آن دشوار است و باعث خطر آسیب به اموال، آلودگی و خطر برای زندگی انسان‌ها شوند. 

مؤسسه نفت آمریکا (API) و انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) کدهای آتش سوزی را به طور خاص برای تأسیسات پتروشیمی طراحی کرده اند تا خطرات را به حداقل برسانند و اطمینان حاصل کنند که تأسیسات در برابر آسیب در صورت آتش سوزی محافظت می شود.

 

بزرگترین خطرات و ریسک های موجود در تاسیسات فرآیند نفت و گاز

بزرگترین خطرات زمانی رخ می دهد که نفت و میعانات از محفظه خود خارج می شود، جایی که یک جرقه می تواند باعث اشتعال شود و آتش خطرناکی ایجاد کند. در اینجا شش مورد از متداول‌ترین خطرات آتش‌سوزی و انفجار که می‌تواند در تاسیسات نفتی رخ دهد، آورده شده است:

 

 

انفجار: یکی از خطرناک ترین سناریوها در هر تاسیسات پتروشیمی و نفت و گاز، انفجار ناشی از اشتعال بخار قابل اشتعال در یک فضای محدود است.

آتش سوزی: اشتعال بخارات قابل اشتعال در یک منطقه محصور نشده که اغلب در طول عملیات انتقال عادی مخازن مایع قابل اشتعال، ریختن یا نشت از مخازن مایع قابل اشتعال اتفاق می افتد.

 

جت فایر: مایع یا گاز مشتعل که تحت فشار یک مخزن یا لوله فرآیند خارج می شود.

آتش سوزی معمولی: آتش سوزی های کلاس A به همان اندازه آتش سوزی مایع قابل اشتعال در هر تاسیسات نفت و گاز قابل اشتعال است و باید مورد توجه قرار گیرد.

 

برای محافظت از تاسیسات و پرسنل در برابر آتش سوزی، سیستم های حفاظت آتش  باید به گونه ای طراحی شوند که خطرات آتش سوزی خاص صنعتی را برطرف کنند.

 

چهار جزء مهم در سیستم های حفاظت آتش در تاسیسات فرآیند نفت و گاز

 

چهار جزء اصلی سیستم حفاظت آتش مقاوم عبارتند از: سیستم های اطفاء حریق آب و فوم، کپسول های آتش نشانی، اعلام حریق و آموزش ایمنی در برابر آتش.

 

شماره 1 سیستم های اطفاء حریق

اطفاء حریق فوم به ویژه در سیستم های حفاظت آتش پتروشیمی بسیار مهم است. هنگامی که حسگرهای سیستم آتش را تشخیص می دهند، مایع قابل اشتعال را با یک مایع چسبناک و حباب دار خفه می کنند که هر شعله فعال را خاموش می کند و در عین حال از آتش گرفتن مناطق دیگر جلوگیری می کند.

سیستم های مه پاش همچنین در تاسیسات فرآیند نفت و گاز موثر هستند زیرا قطرات آب ریز (کمتر از 1000 میکرون) را می پاشند. غبار آب، آسیب را به حداقل می رساند و در عین حال آتش را خاموش می کند.

 

شماره 2 کپسول آتش نشانی

تاسیسات فرآیند نفت باید در درجه اول از کپسول های آتش نشانی BC استفاده کنند، زیرا برای کلاس های آتش سوزی که صنعت مستعد آن است مناسب هستند. این نوع خاموش کننده در کنترل حریق مواد احتراق معمولی، تجهیزات الکتریکی و سیم کشی و مایعات و گازهای قابل اشتعال ماهر است. اطمینان حاصل کنید که همه کارکنان می دانند کپسول های آتش نشانی در کجا قرار دارند و چگونه از آنها استفاده کنند.

 

شماره 3 سیستم های اعلام حریق 

تجهیزات فرآیند نفت و گاز باید شامل یک سیستم اعلام حریق باشد که شامل آشکارسازهای حرارت، شعله و گاز برای فعال‌سازی خودکار، شستی اعلام حریق دستی، و آژیر برای هشدار به پرسنل در مورد خطر است.

آلارم‌های آتش‌سوزی باید مرتباً بازرسی شوند تا مطمئن شوید که با کد NFPA و API مطابقت دارند و می‌توانند به طور مؤثر در هر شرایطی کار کنند.

 

شماره 4 آموزش ایمنی آتش نشانی

حتی با وجود بهترین فناوری در پیشگیری و مهار آتش، هیچ چیز نمی تواند جایگزین آموزش ایمنی آتش سوزی شود. اولین رویکرد ایمنی برای آمادگی آتش سوزی در تاسیسات پتروشیمی به آموزش پرسنلی مربوط می شود که از ابزارهای اطفاء حریق استفاده می کنند و به طور مناسب به تهدید آتش واکنش نشان می دهند و به سرعت به مقامات اطلاع می دهند.

 

کلام پایانی

در نهایت، سیستم حفاظت از حریق مورد استفاده در تاسیسات فرآیند نفت و گاز تنها در صورتی موثر است که به خوبی نگهداری و انتخاب شود. شما باید بتوانید بهترین برندها و مدل‌ها را با توجه مساحت و میزان خطر محیط خود انتخاب و خریداری کنید، از این جهت است که خرید از پالاترومارکت و دریافت مشاوره فنی از کارشناسان پالاترومارکت بهترین گزینه و بهترین انتخاب است، پس همین امروز با ما در تماس باشید. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید