02128421019
لوگو پالاترومارکت

سنسور و دتکتور گاز H2S یا هیدروژن سولفید چیست و چگونه کار می‌کند؟

سنسور گاز H2S یا هیدروژن سولفید چیست و چگونه کار می‌کند؟

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

دتکتورهای گاز H2S چه چیزی را تشخیص می‌دهند؟

مانیتورهای گاز H2S برای تشخیص سولفید هیدروژن (H2S) که یک گاز بی رنگ است، طراحی شده اند. همچنین به دلیل بوی قوی پوسیده آن، گاز فاضلاب، گاز باتلاق، نم بدبو یا رطوبت ترش نیز نامیده می‌شود. سولفید هیدروژن در طیف وسیعی از صنایع مختلف تولید می‌شود،

از جمله: معدن، پالایش نفت و گاز، دباغی، پردازش کاغذ، تولید ابریشم مصنوعی، کارخانه های فرآوری مواد غذایی، دفن زباله و تولید نوشیدنی.

قرار گرفتن در معرض سولفید هیدروژن بسیار خطرناک در نظر گرفته می‌شود. این ماده بسیار قابل اشتعال، انفجاری و سمی در نظر گرفته می‌شود. علائم شامل سوزش چشم، سردرد، بیهوشی و حتی مرگ است. شدت این صدمات به مدت زمان قرار گرفتن در معرض و مقدار آن در جو بستگی دارد. با این حال، حتی در غلظت های پایین نیز می‌تواند خطرناک باشد.

این یکی از دلایل اصلی مرگ و میر ناشی از استنشاق گاز در محل کار در ایالات متحده است، به همین دلیل است که هر تیمی باید هنگام کار در این فضاها از آشکارساز گاز سولفید هیدروژن استفاده کند.

محصولات پیشنهادی: سنسور گاز هیدروژن سولفید H2S-A1 آلفاسنس

اما سولفید هیدروژن یا H2S چیست و چه مخشصاتی دارد؟ 

سولفید هیدروژن (H2S) یک گاز بی رنگ با بوی مشخصه تخم مرغ فاسد است، همچنین بسیار سمی است. سولفید هیدروژن به طور طبیعی در طی پوسیدگی گیاهان و حیوانات به وجود می‌آیند.

سولفید هیدروژن در گازهای آتشفشانی نیز وجود دارد. بنابراین، سولفید هیدروژن به طور طبیعی در محل های دفن زباله، هاضم های زیستی، چاله های دوغاب، تصفیه خانه های فاضلاب، فاضلاب ها، برخی از میادین نفتی وجود دارد. علاوه بر این، به راحتی توسط ریه ها، پوست و چشم ها جذب می‌شود.

دتکتور و سنسور سولفید هیدروژن چگونه کار می‌کند؟

دتکتور و سنسور سولفید هیدروژن برای تشخیص وجود H2S در جو طراحی شده است. این دستگاه دارای یک حسگر الکتروشیمیایی است که زمانی که سطوح H2S از آستانه های خاصی عبور کند، هشدار یا عمل ویژه‌ای را انجام می‌دهد.

در برخی مدل ها، کاربران می‌توانند این آستانه ها را در تنظیمات مختلف قرار دهند. هنگامی که سنسور فعال می‌شود، به خدمه هشدار می‌دهد که هوا برای تنفس ناامن است. آنها می‌توانند منطقه را تخلیه کنند، تهویه اضافی را فراهم کنند، یا برای جلوگیری از تنفس گاز از وسایل محافظ استفاده کنند.

مانیتور سولفید هیدروژن را بر حسب قسمت در میلیارد (ppb) یا قسمت در میلیون (ppm) اندازه می‌گیرد. این دستگاه سطح H2S را در هوا هنگام تماس گاز با سنسور ثبت می‌کند که واکنش الکتروشیمیایی ایجاد می‌کند. این یک جریان الکتریکی کوچک ایجاد می‌کند که یک قرائت روی سنسور ایجاد می‌کند.

کاربران تنظیمات را بر اساس محدودیت های مجاز (PEL) محیط مورد نظر تنظیم می‌کنند. PEL حداکثر مقدار ماده شیمیایی است که یک کارگر ممکن است طبق آخرین مقررات تعیین شده توسط اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) در معرض آن قرار گیرد.

اصل کار سنسور هیدروژن سولفید چگونه است؟ پ

این سنسور بر اساس اصل تغییر در مقاومت الکتریکی بر اثر تعامل شیمیایی با H2S کار می کند. این تغییر کالیبره شده و مستقیماً بر روی مانیتور دیجیتال به صورت غلظت H2S بر حسب ppm نمایش داده می شود.

عنصر حسگر یک لایه نازک SnO2: CuO است که در آن CuO نوع p و SnO2 نوع n اتصالات تصادفی p-n را تشکیل می‌دهند که منجر به مقاومت بسیار بالایی در هوا (در حد MΩ) می‌شود.

در مواجهه با H2S، CuO به CuS فلزی تبدیل می‌شود که منجر به کاهش شدید مقاومت الکتریکی می‌شود. در حضور هوا، CuS دوباره به CuO تبدیل می شود و حالت اولیه بازیابی می شود. از آنجایی که هر دو واکنش شیمیایی منحصر به H2S هستند، بنابراین این حسگرها واکنش ناچیزی نسبت به گازهای دیگر نشان می دهند.

PEL برای گازهای H2S به شرح زیر است:

 • سقف صنعت عمومی: 20 ppm
 • حداکثر حد مجاز صنعت عمومی: 50 پی پی ام (تا 10 دقیقه در صورت عدم مواجهه دیگر در طول شیفت)
 • محدودیت 8 ساعته صنعت ساخت: 10 ppm
 • محدودیت 8 ساعته صنعت کشتی سازی: 10 ppm
قیمت و فروش سنسور گاز هیدروژن سولفید

برای استعلام قیمت و مشاوره رایگان با ما در تماس باشید

 

محصولات پیشنهادی: سنسور گاز H2S جنرال مانیتور

خطرات H2S و اثرات آن بر سلامتی:

قرار گرفتن در معرض غلظت های بالای سولفید هیدروژن می تواند تأثیر شدیدی بر سلامتی شما داشته باشد، اثراتی ممکن است شامل ناتوانی در تنفس و مرگ در عرض چند دقیقه باشد. طیف وسیعی از اثرات بر روی سیستم عصبی و قلبی عروقی ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض یک یا مکرر با غلظت بالای سولفید هیدروژن رخ دهد.

 • تغییر رنگ پوست
 • درد
 • خارش
 • قرمزی پوست
 • اگر پوست در معرض مایع سولفید هیدروژن فشرده قرار گیرد، سرمازدگی موضعی ممکن است رخ دهد.
 • تحریک چشم
 • التهاب چشم
 • ورم ملتحمه چشم

دتکتورهای گاز H2S در کجا باید قرار بگیرد؟

دتکتورهای گاز H2S پرتابل همیشه باید در ناحیه تنفس، که به ناحیه 9 اینچی اطراف بینی و دهان فرد اشاره دارد، استفاده شود. بسیاری از کارگران مانیتور را به کلاه، برگردان یا یقه خود می‌بندند. این تضمین می‌کند که مانیتور همان هوایی را که فرد تنفس می کند تجزیه و تحلیل می کند، بنابراین آنها متوجه می شوند که آیا در خطر هستند یا خیر. کارگران همچنین باید مطمئن شوند که سنسور روی دستگاه توسط لباس یا تجهیزات آنها مسدود نشده است.

اگر مانیتور گاز در منطقه تنفسی قرار نگیرد، ممکن است سطوح نادرست سولفید هیدروژن نسبت به نفس واقعی فرد را ثبت کند.

اما در مورد دتکتورهای گاز H2S ثابت بهتر است که مسئول ایمنی شما محیط را بررسی و بهترین نقاط را برای نصب انتخاب کند.

خرید دتکتور و سنسور گاز  سولفید هیدروژن H2S :

برای خرید انواع دتکتور و سنسوز گاز سولفید هیدروژن یا H2S با کارشناسان ما در پالاترومارکت تماس بگیرید

 

 

محصولات پیشنهادی:سنسور گاز هیدروژن سولفید مدل 4HS+ CiTiceL

 

سوالات متداول
دتکتورهای گاز H2S در کجا باید قرار بگیرد؟

دتکتورهای گاز H2S پرتابل همیشه باید در ناحیه تنفس، که به ناحیه 9 اینچی اطراف بینی و دهان فرد اشاره دارد، استفاده شود. بسیاری از کارگران مانیتور را به کلاه، برگردان یا یقه خود می‌بندند. این تضمین می‌کند که مانیتور همان هوایی را که فرد تنفس می کند تجزیه و تحلیل می کند،

قیمت سنسور h2s چقدر است؟

با توجه به تعدد برندهای مختلف و همچنین نوسات ارز بهتر است برای این مورد با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید