02128421019
لوگو پالاترومارکت

گیت ولو چیست و چقدر قیمت دارد؟

گیت ولو چیست و چقدر قیمت دارد؟

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

گیت ولو چیست و چه کابردهایی دارد؟

گیت ولو نوعی شیر است که برای کنترل جریان مایعات و گازها استفاده می‌شود. گیت ولو با چرخاندن چرخ یا اهرمی‌کار می‌کنند که دریچه گوه ای شکل داخل شیر را باز و بسته می‌کند. دروازه عبور سیال را در حالت بسته مسدود می‌کند. هنگامی‌که دروازه باز است، مایع می‌تواند آزادانه از طریق دریچه جریان یابد.

 

گیت ولو چگونه کار می‌کند؟

گیت ولو از اصل «استم بالارونده یا rising stem» برای باز و بسته شدن استفاده می‌کنند. استم هنگام هل دادن بالا می رود و هنگام کشیدن پایین می آید. هنگامی‌که استم به پایین هل داده می‌شود، دروازه باز می‌شود و اجازه می دهد تا مایع از آن عبور کند. هنگامی‌که استم به سمت بالا کشیده می‌شود، دروازه بسته می‌شود و از عبور مایعات جلوگیری می‌کند.

رایج ترین انواع گیت ولوها، شیرهای توپی و شیرهای پروانه ای هستند (برای مشاهده هر کدام کلیک کنید).

هر دو این ولوهایی که ذکر شد در طراحی مشابه هستند اما کاربردهای متفاوتی دارند: شیرهای توپی برای کنترل جریان استفاده می‌شوند در حالی که شیرهای پروانه ای برای کاهش جریان استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، شیرهای توپی اغلب در سیستم های لوله استفاده می‌شوند در حالی که شیرهای پروانه ای اغلب در تجهیزات فرآیندی مانند مبدل های حرارتی و دیگهای بخار یافت می‌شوند.

 

 

چگونه می‌توان فهمید که یک گیت ولو باز است یا بسته؟

چند راه برای تشخیص باز یا بسته بودن گیت ولو وجود دارد. واضح ترین راه بررسی دسته است، اگر دسته موازی با لوله باشد، شیر باز است و اگر دستگیره عمود بر لوله باشد، شیر بسته است.

 

راه دیگر برای تشخیص این است که به جریان آب نگاه کنید. اگر آب آزادانه از طریق دریچه جریان داشته باشد، آنگاه باز است.

اما اگر جریان آب وجود نداشته باشد یا جریان آب محدود باشد، دریچه بسته می‌شود. 

 

مطلب پیشنهادی: گیت ولو (gate valves) چه مزایا و معایبی دارد؟

 

چرا عواملی باعث خراب شدن گیت ولو ها می‌شوند؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا شیرهای دروازهای ممکن است خراب شوند. یکی از دلایل رایج، خوردگی است. هنگامی‌که شیرها در معرض آب یا رطوبت قرار می گیرند، ممکن است شروع به خوردگی کنند. این فرآیند می‌تواند به شیر آسیب برساند و باعث از کار افتادن آن شود.

یکی دیگر از دلایل خرابی گیت ولو، نگهداری نامناسب است. اگر یک شیر به درستی نگهداری نشود، ممکن است آسیب ببیند و در نهایت از کار بیفتد.

در نهایت، فرسودگی و پارگی نیز می‌تواند باعث از کار افتادن گیت ولو شود. با گذشت زمان، قسمت‌های متحرک شیر می‌تواند شروع به فرسودگی کند و احتمال خرابی آن را افزایش دهد. در حالی که دلایل زیادی برای خرابی شیرهای دروازه وجود دارد، تعمیر و نگهداری مناسب و بازرسی منظم می‌تواند به جلوگیری از این مشکلات کمک کند.

 

چه زمانی از گیت ولو استفاده می‌شود؟

شیرهای دروازه ای اغلب در لوله کشی و کاربردهای صنعتی استفاده می‌شوند، زیرا راهی سریع و آسان برای قطع جریان مایع یا گاز ارائه می دهند. به عنوان مثال، اگر لوله ای ترکید، می‌توان از گیت ولو برای قطع سریع جریان آب استفاده کرد و از آسیب بیشتر جلوگیری کرد.

شیرهای دروازه ای نیز معمولاً در خطوط لوله استفاده می‌شوند، زیرا می‌توانند بدون توقف جریان سیال باز یا بسته شوند. این باعث می‌شود آنها برای تنظیم جریان مایعات و گازها ایده آل باشند. بنابراین، دفعه بعد که نیاز به کنترل جریان سیال دارید، به یاد داشته باشید که یک گیت ولو را انتخاب کنید. اگر باز هم نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید همین امروز با کارشناسان ما در تماس باشید. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید