02128421019
لوگو پالاترومارکت

شیر برقی هیدرولیکی چیست؟ + نکات مهم در خرید انواع سلونوئید ولو هیدرولیکی

شیر برقی هیدرولیکی چیست؟ + نکات مهم در خرید انواع سلونوئید ولو هیدرولیکی

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

شیر برقی هیدرولیک یا Hydraulic Solenoid Valve چیست؟

شیر برقی هیدرولیک یک شیر جهتی کنترل شده با الکترومغناطیسی است که در یک سیستم هیدرولیک برای باز کردن، بستن یا تغییر جهت جریان مایع استفاده می شود. این شیر با یک سلونوئید کار می کند که یک سیم پیچ الکتریکی است که در مرکز آن به دور یک هسته فرومغناطیسی پیچیده شده است. این شیر از محفظه های مختلفی تشکیل شده است که به آنها پورت نیز می گویند.

شیر برقی برای لغزش قرقره در داخل شیر، باز کردن یا بستن پورت ها استفاده می شود. قرقره جزء استوانه‌ای است که بسته به موقعیت آن، با مسدود کردن یا اجازه دادن به جریان مایع از طریق این درگاه‌ها، عملکرد شیر را انجام می‌دهد.

شیرهای برقی هیدرولیک به طور گسترده در صنایعی مانند تولید، هوافضا، ساخت و ساز و بسیاری دیگر که نیاز به سیستم های هیدرولیک دارند، استفاده می شود. شکل 1 نمونه ای از شیر برقی هیدرولیک است.

 

شیرهای کنترل جهت 

شیرهای کنترل جهت برای شروع، توقف یا تغییر جهت جریان سیال طراحی شده اند. این شیرها بیشتر در سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک استفاده می شوند. ما فقط در مورد کاربردهای هیدرولیک برای هدف این مقاله بحث می کنیم.

 

شیرهای برقی هیدرولیک

شیر برقی هیدرولیک یک شیر کنترل جهت دار است که به طور گسترده در سیستم های هیدرولیک برای تغییر، اجازه یا محدود کردن جریان مایع استفاده می شود. این شیر از شیر برقی (X و Y) در دو طرف شیر برای فعال سازی همانطور که در شکل زیر مشاهده می شود استفاده می کند. این شیر از یک قرقره استوانه ای (Z) با زمین (قطر بزرگتر) و شیارها (قطر کوچکتر) تشکیل شده است. زمین جریان را مسدود می کند در حالی که شیار اجازه عبور جریان را از شیر می دهد.

 

شیرهای برقی هیدرولیک

 

دریچه های جهت به طور کلی با تعداد پورت ها و تعداد موقعیت سوئیچینگ نشان داده می شوند. در شیر هیدرولیک شیر 4/3 طرفه در بالا، 4 نشان دهنده تعداد پورت ها و 3 نشان دهنده تعداد موقعیت ها است. P پورت فشار، A و B پورت های کاری و T پورت برگشت هستند.

هنگامی که شیر برقی X فعال می شود، قرقره توسط نیروی الکترومغناطیسی به سمت چپ کشیده می شود. هنگامی که شیر برقی Y فعال می شود، قرقره به سمت راست می لغزد. این لغزش قرقره اتصالات پورت را باز، بسته یا تغییر می دهد که جهت جریان را تغییر می دهد.

 

شیر برقی هیدرولیک 4/3 طرفه

یک شیر 4/3 طرفه دارای 4 پورت و 3 موقعیت است. این رایج ترین نوع شیر مورد استفاده در مدارهای هیدرولیک است. بسته به طراحی قرقره، پورت ها می توانند باز، بسته یا به ورودی/خروجی های خاصی متصل شوند. شکل 3 زیر یک مثال رایج است، اما طرح های قرقره دیگری نیز وجود دارد. قرقره زیر می تواند در 3 موقعیت مختلف باشد: P-A و B-T (شکل 3 سمت چپ)، بسته (شکل 3 وسط)، یا A-T و P-B (شکل 3 سمت راست).

 

شیربرقی هیدرولیک 4/3 طرفه

 

همانطور که در تابع مدار 1 مشاهده می شود (شکل 3 سمت چپ)، هنگامی که قرقره به سمت راست حرکت می کند، پورت A به پورت P و پورت B به پورت T متصل می شود. تابع مدار 2 (شکل 3 وسط) نشان دهنده یک شیر مرکزی بسته است. با مسدود شدن تمام پورت ها هنگامی که اسپول به سمت چپ منتقل می شود، پورت P به پورت B و پورت T به پورت A متصل می شود.

 

شیر برقی هیدرولیک 4/2 طرفه

یک شیر 4/2 طرفه دارای 4 پورت و 2 موقعیت است. A و B دو پورت فعال هستند، P پورت فشار و T پورت برگشت است.

 


این شیرها می توانند دارای طرح برقی تک یا دوگانه باشند. آنها را می توان در حالت باز یا بسته معمولی متصل کرد، بنابراین، یک فنر برای بازگرداندن آن به حالت عادی خود وجود دارد. یک سوپاپ برقی منفرد هنگامی که شیر برقی فعال می شود، قرقره را جابجا می کند و پس از قطع برق به حالت اولیه باز می گردد. در شیر برقی دوبل، زمانی که یکی از شیر برقی ها برق می زند، قرقره جابجا می شود و زمانی که دیگری برق می گیرد، برمی گردد. توجه به این نکته مهم است که در هر زمان فقط یک شیر برقی باید برق داشته باشد.

 

این شیرهای برقی هیدرولیک با ویژگی هایی مانند پیچ درپوش سر سوکت با سوکت شش گوش، سیم پیچ مغناطیسی، مجموعه آب بندی برای لوله Pohl، مجموعه O-ring برای صفحات اتصال یا، صفحه کور شامل 4 حلقه O موجود هستند. این ویژگی ها از اتصال قابل اعتماد و آب بندی محکم برای جلوگیری از نشت در طول فرآیند پشتیبانی می کنند.

 

مطلب پیشنهادی: شیر برقی (سولونوئید ولو) AC و DC چه فرقی دارند؟

 

مکانیسم بازدارندگی شیر برقی هیدرولیک

مکانیزم مهار می تواند یک گیره مغناطیسی یا مکانیکی برای جلوگیری از حرکت قرقره باشد. برخی از شیرهای برقی هیدرولیک از این مکانیسم بازدارنده برای نگه داشتن قرقره در حالت باز یا بسته در هنگام قطع برق استفاده می کنند. هنگامی که انرژی می گیرد، قرقره رها می شود و به حالت خنثی اولیه خود باز می گردد. در یک شیر 2 حالته، می توان سوپاپ را باز کرد تا قرقره در هر حالت باقی بماند. برای یک شیر 3 حالته، می توان شیر را باز کرد تا در هر یک از سه موقعیت خود باقی بماند.

 

نمونه های از استفاده از شیر برقی هیدرولیکی در صنعت 

شیرهای برقی هیدرولیک در طیف وسیعی از کاربردها که از سیستم هیدرولیک استفاده می کنند استفاده می شود. کاربردهای رایج شیر برقی هیدرولیک عبارتند از:

سیستم تامین آب
سیستم توربین
سیستم تامین سوخت / بنزین
تصفیه خانه های فاضلاب
کنترل فرآیند در کارخانه های تولیدی
موتور هیدرولیک، بریک، پمپ در صنعت خودروسازی
ماشین آلات هیدرولیک در صنایع هوافضا و دریایی
ماشین آلات سنگین در ساخت و ساز و محوطه سازی
ماشین آلات در بخش کشاورزی

 

مطلب پیشنهادی: قیمت و خرید سولونوئید ولو + نکات مهم در خرید و انتخاب شیر برقی

نکات مهم  و معیارهای انتخاب و خرید شیر برقی هیدرولیک

تعداد پورت ها و موقعیت ها: این باید بر اساس نیاز برنامه شما انتخاب شود.
عمل قرقره: این باید بر اساس این باشد که آیا برنامه شما نیاز دارد که قرقره به مرکز برگردد یا در صورت قطع برق در جای خود بماند.
جریان: جریان مورد نیاز برای کاربرد به تعیین اندازه شیر کمک می کند.
جنس: جنس دریچه باید با ویژگی های محیط جریان سازگار باشد.
دما: مواد شیر می توانند حداقل و حداکثر دمای مورد نیاز برنامه شما را تحمل کنند. دما همچنین در تعیین ظرفیت سوپاپ ضروری است زیرا بر ویسکوزیته و جریان سیال تأثیر می گذارد.
فشار: شیر باید بتواند حداکثر فشار مورد نیاز برای کاربرد شما را تحمل کند.

 

سخن آخر : 

برای حرید انواع شیربرقی و دریافت مشاوره فنی رایگان قبل از خرید با کارشناسان ما در پالاترومارکت در تماس باشید.

 

راه های ارتباطی با ما

تلفن پشتیبانی: 02128421019

واتس آپ : 09357141700

 

 

محصولات پیشنهادی:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید