021-88521630
021-28421019
جستجو

دتکتور گاز متان (CH4) چیست؟ + معرفی بهترن دتکتور متان

دتکتور گاز متان (CH4) چیست؟ + معرفی بهترن دتکتور متان

خرید و مشاوره:

021-88521630
021-28421019

واتس آپ:
09357141700

محصولات ارائه شده در پالاترومارکت

بررسی گاز متان و نحوه کار کردن انواع دتکتور و سنور گاز CH4

گاز متان چیست؟ 

گاز متان (CH4) گازی بی بو و بی رنگ است که در محل های مانند محل‌های دفن زباله و مرداب ها تولید می‌شود.

این گاز می‌تواند در جو، تغییرات آب و هوایی را تشدید کند، اما در فرآیندهای صنعتی، می‌توان آن را به محصولات مفیدی مانند گرما، برق یا سوخت زیستی تبدیل کرد. CH4 در کاربردهایی مانند نیروگاه های بیوگاز، دفن زباله و تصفیه فاضلاب اندازه گیری می‌شود.

دتکتور گاز متان (ch4)

در یک جهانی که تحت تأثیر فناوری و نوآوری قرار دارد، اطمینان از ایمنی امری بحرانی می‌شود. یکی از جنبه‌های حیاتی در این زمینه، شناسایی گازهایی مانند متان است که در صورت عدم شناسایی می‌توانند تهدیدات جدی ایجاد کنند. دتکتور گاز متان نقش اساسی در حفاظت از جان افراد و محیط زیست ایفا می‌کنند.

دتکتور گاز (آشکارساز گاز) | تحویل فوری

چگونگی عملکرد دتکتورهای گاز متان

دتکتورهای گاز متان بر اساس مکانیسم‌های حسگری پیشرفته عمل می‌کنند که می‌توانند به سرعت حضور متان در هوا را شناسایی کنند. این دتکتورها به سیستم‌های هشدار مجهز هستند که از هشدارهای صوتی تا نشانگرهای بصری متنوع می‌شوند و اطمینان از پاسخ سریع و اخلال ایمنی فراهم می‌کنند.

کاربردهای دتکتورهای گاز متان

کاربردهای دتکتورهای گاز متان از صنایع تا مصارف خانگی گسترده می‌شود. این دستگاه‌ها در افزایش ایمنی صنعتی، پیشگیری از نشت گاز در منازل و به عنوان بخشی از تلاش‌های نظارت بر محیط زیست اثرگذار هستند.

محصول پیشنهادی: دتکتور گاز هیدروکربن PIRECL برند DET-TRONICS

دتکتور IR  گاز متان چگونه کار می‌کند؟

انواع مختلفی از دتکتور گاز CH4 وجود دارد، نظارت بر متان را می‌توان با حسگرهای گاز مادون قرمز به دست آورد زیرا گاز نور IR را در طول موج خاصی جذب می‌کند.

در داخل آشکارساز، یک منبع نور IR در یک انتها و یک آشکارساز جذب در انتهای دیگر قرار داده شده است، با یک فیلتر نوری که تمام طول موج ها را به جز جایی که متان نور مادون قرمز را جذب می‌کند، حذف می‌کند. همانطور که هوا محفظه را پر می‌کند، ذرات متان شروع به جذب تابش IR می‌کنند. با افزایش غلظت متان و جذب نور بیشتر، سیگنال نور IR در آشکارساز کاهش می یابد و حسگر را خاموش می‌کند.

انواع دتکتور گاز و شعله با تحویل فوری

 

سنسور گاز متان چگونه کار می‌کند؟ 

سنسور گاز CH4 وسیله ای است که به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از یک سیستم تشخیص گاز ثابت به منظور نظارت و تشخیص سطوح متان در هوا بر حسب درصد LEL (محدودیت انفجاری پایین) یا بر حسب درصد حجمی استفاده می‌شود.

برای ساخت حسگرهای CH4 از دو فناوری استفاده می‌شود، فن‌آوری‌های کاتالیزوری و سنسور مادون قرمز.

سنسورهای کاتالیتیک  قبل از سنسورهای مادون قرمز هستند و مستعد مسمومیت با سیلیکون، سرب، گوگرد و ترکیبات هالوژنه هستند. آنها همچنین نیاز به کالیبراسیون مکرر دارند و اگرچه هزینه کمتری نسبت به یک سنسور مادون قرمز دارند، اما به طور مکرر نیاز به تعویض دارند.

از آنجایی که هزینه کمتری دارند، برخی از کاربران نهایی هنوز ترجیح می‌دهند از سنسورهای کاتالیتیک به عنوان حسگر این گاز استفاده کنند، به خصوص در مواردی که ممکن است بخارهای حلال قابل احتراق دیگری وجود داشته باشد که حسگر کاتالیستی آن ر ا تشخیص دهد، در حالی که سنسور مادون قرمز این کار را نمی‌کند.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : تاریخچه آشکارساز گاز | دتکتورهای گاز چگونه تکامل پیدا کردند؟

سنسور CH4 مهره کاتالیزوری به عنوان یک مدار پل ساده ویتستون عمل می‌کند، جایی که یک رشته فعال و مرجع از سیم پلاتین با یک کاتالیزور مبتنی بر پالادیوم، مقاومت متناسب بین مهره فعال و مرجع حسگر متان را متناسب با مقدار متان شناسایی شده تغییر می‌دهد. 

نکات مهم در انتخاب دتکتور مناسب گاز متان

انتخاب دتکتور مناسب گاز متان امری حیاتی است که نیاز به دقت و اطلاعات دقیق دارد. در زیر به نکات مهمی که در این انتخاب باید در نظر گرفته شوند، پرداخته خواهد شد:

1. حساسیت دتکتور:

  • در انتخاب دتکتور، حساسیت به متان بسیار اهمیت دارد. دتکتور باید توانایی شناسایی متان در حداقل غلظت ممکن را داشته باشد.

2. زمان پاسخ:

  • زمانی که دتکتور به شناسایی متان نیاز دارد، امری مهم است. یک دتکتور با زمان پاسخ کوتاه، اقدامات سریعتری را ممکن می‌سازد.

3. محیط استفاده:

  • نوع محیطی که دتکتور در آن استفاده می‌شود (صنعتی، خانگی، فضای باز و …) نیازمندی‌های مختلفی دارد. اطمینان حاصل کنید که دتکتور برای محیط مورد نظر مناسب است.

4. نوع دتکتور:

  • دتکتورهای گاز متان به صورت دیواری، همراه با سیستم‌های اعلان، یا حتی قابل حمل موجود هستند. نوع دتکتور باید با نیازهای شما هماهنگ باشد.

5. مصرف انرژی:

  • مصرف انرژی دتکتور نیز اهمیت دارد. دتکتورهایی که از انرژی کمتری استفاده می‌کنند معمولاً اقتصادی‌تر و پایدارتر هستند.

6. مقررات و استانداردها:

  • اطمینان حاصل کنید که دتکتور انتخابی با استانداردها و مقررات ملی و بین‌المللی مطابقت دارد.

7. سابقه برند:

  • برند دتکتور نیز اهمیت دارد. برندهای معتبر با سابقه خوب، احتمال بهره‌مندی از یک محصول با کیفیت را افزایش می‌دهند.

8. هزینه نگهداری:

  • هزینه نگهداری و تعمیرات دتکتور نیز باید در نظر گرفته شود. از مدلی استفاده کنید که هزینه نگهداری آن مناسب و قابل پیش‌بینی باشد.

9. توانایی اطلاع‌رسانی:

  • دتکتور باید توانایی اطلاع‌رسانی فوری در صورت شناسایی متان را داشته باشد. سیستم هشدار باید به‌طور موثر و سریع عمل کند.

با مراعات این نکات، مطمئناً می‌توانید دتکتور گاز متان مناسبی را بر اساس نیازهای خود انتخاب کنید و از ایمنی بیشتری برخوردار شوید.

خرید و قیمت انواع دتکتور و سنسور گاز متان یا CH4

برای دریافت مشاوره فنی و راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما در پالاترومارکت در تماس باشید تا با توجه به برند و کاربرد مورد نیاز شما بهترین محصول و قیمت را ارائه دهند. 

 

آیا دتکتورهای گاز متان می‌توانند گازهای دیگر را شناسایی کنند؟

برخی مدل‌های پیشرفته می‌توانند چندین گاز را شناسایی کنند، اما مهم است مشخصات را بررسی کنید.

چگونه می‌توانم دتکتور گاز متان خود را به‌طور دقیق آزمایش کنم؟

برای آزمایش دقیق دتکتور گاز متان، می‌توانید از گاز تست متان استفاده کنید که معمولاً در بازار موجود است. این گازها به دتکتور اطلاع می‌دهند که آیا دستگاه به‌طور صحیح و به موقع به شناسایی متان می‌پردازد یا خیر. اطمینان حاصل کنید که هر آزمایش به موقع انجام شود و دستگاه برای شناسایی صحیح آماده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
اینستاگرام ما
با ما در تماس باشیدمشاوره و خرید انواع ابزاردقیق