02128421019
لوگو پالاترومارکت

گاز متان (CH4) چیست؟ + معرفی دتکتور گاز متان

گاز متان چیست؟ + بررسی خطرات گاز CH4 و معرفی بهترین دتکتور گاز متان

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

بررسی گاز متان و نحوه کار کردن انواع دتکتور و سنور گاز CH4

 

گاز متان چیست؟ 

گاز متان (CH4) گازی بی بو و بی رنگ است که در محل های مانند محل‌های دفن زباله و مرداب ها تولید می‌شود.

این گاز می‌تواند در جو، تغییرات آب و هوایی را تشدید کند، اما در فرآیندهای صنعتی، می‌توان آن را به محصولات مفیدی مانند گرما، برق یا سوخت زیستی تبدیل کرد. CH4 در کاربردهایی مانند نیروگاه های بیوگاز، دفن زباله و تصفیه فاضلاب اندازه گیری می‌شود.

 

خطرات گاز CH4 یا متان چیست؟ 

گاز متان غیر سمی است و در صورت استنشاق در مقادیر محدود هیچ خطری ایجاد نمی‌کند. با این حال، اگر مقدار زیادی CH4 در هوا وجود داشته داشته باشد به طوری که هوا را جابجا کند، کمبود اکسیژن ممکن است منجر به خفگی شود.

گاز CH4 در صورت مخلوط شدن با هوا بین غلظت های معین (4.5 تا 15 درصد) و در نزدیکی منبع اشتعال  قابل اشتعال خواهد بود.

این گاز بی رنگ، بی بو و با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست، این گاز یک گاز گلخانه ای قوی است که همین مورد، عامل بیش از 25 درصد از گرمایش جهانی است که امروز در حال تجربه آن هستیم. این گاز به دلیل ساختاری که دارد، گرمای بیشتری را در هر مولکول نسبت به دی اکسید کربن (CO2) در اتمسفر به دام می اندازد، که باعث می‌شود تا 20 سال پس از آزاد شدن، 80 برابر مضرتر از CO2 باشد.

 

 

محصول پیشنهادی: دتکتور گاز هیدروکربن PIRECL برند DET-TRONICS

 

 

دتکتور IR  گاز متان چگونه کار می‌کند؟

انواع مختلفی از دتکتور گاز CH4 وجود دارد، نظارت بر متان را می‌توان با حسگرهای گاز مادون قرمز به دست آورد زیرا گاز نور IR را در طول موج خاصی جذب می‌کند.

در داخل آشکارساز، یک منبع نور IR در یک انتها و یک آشکارساز جذب در انتهای دیگر قرار داده شده است، با یک فیلتر نوری که تمام طول موج ها را به جز جایی که متان نور مادون قرمز را جذب می‌کند، حذف می‌کند. همانطور که هوا محفظه را پر می‌کند، ذرات متان شروع به جذب تابش IR می‌کنند. با افزایش غلظت متان و جذب نور بیشتر، سیگنال نور IR در آشکارساز کاهش می یابد و حسگر را خاموش می‌کند.\

 

 

برای استعلام قیمت و مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید

سنسور گاز متان چگونه کار می‌کند؟ 

سنسور گاز CH4 وسیله ای است که به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از یک سیستم تشخیص گاز ثابت به منظور نظارت و تشخیص سطوح متان در هوا بر حسب درصد LEL (محدودیت انفجاری پایین) یا بر حسب درصد حجمی استفاده می‌شود.

برای ساخت حسگرهای CH4 از دو فناوری استفاده می‌شود، فن‌آوری‌های کاتالیزوری و سنسور مادون قرمز.

سنسورهای کاتالیتیک  قبل از سنسورهای مادون قرمز هستند و مستعد مسمومیت با سیلیکون، سرب، گوگرد و ترکیبات هالوژنه هستند. آنها همچنین نیاز به کالیبراسیون مکرر دارند و اگرچه هزینه کمتری نسبت به یک سنسور مادون قرمز دارند، اما به طور مکرر نیاز به تعویض دارند.

از آنجایی که هزینه کمتری دارند، برخی از کاربران نهایی هنوز ترجیح می‌دهند از سنسورهای کاتالیتیک به عنوان حسگر این گاز استفاده کنند، به خصوص در مواردی که ممکن است بخارهای حلال قابل احتراق دیگری وجود داشته باشد که حسگر کاتالیستی آن ر ا تشخیص دهد، در حالی که سنسور مادون قرمز این کار را نمی‌کند.

 

 

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : تاریخچه آشکارساز گاز | دتکتورهای گاز چگونه تکامل پیدا کردند؟

 

 

سنسور CH4 مهره کاتالیزوری به عنوان یک مدار پل ساده ویتستون عمل می‌کند، جایی که یک رشته فعال و مرجع از سیم پلاتین با یک کاتالیزور مبتنی بر پالادیوم، مقاومت متناسب بین مهره فعال و مرجع حسگر متان را متناسب با مقدار متان شناسایی شده تغییر می‌دهد. 

 

خرید و قیمت انواع دتکتور و سنسور گاز متان یا CH4

برای دریافت مشاوره فنی و راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما در پالاترومارکت در تماس باشید تا با توجه به برند و کاربرد مورد نیاز شما بهترین محصول و قیمت را ارائه دهند. 

 

 

محصول پیشنهادی: 

دتکتور گاز CROWCON مدل XGARD TYPE5

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید