02128421019
لوگو پالاترومارکت

دتکتور گازهای NOX یا نیتروژن اکسید + بررسی NOX

دتکتور گازهای NOX یا نیتروژن اکسید + بررسی NOX

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

معرفی نیتروژن اکسید

نیتروژن اکسید  (NOx) شامل دو گاز- اکسید نیتریک (NO) که یک گاز بی رنگ و بی بو است و دی اکسید نیتروژن (NO2) که یک گاز قهوه ای مایل به قرمز با بوی تند است، می شود. اکسید نیتریک با اکسیژن یا ازن موجود در هوا واکنش داده و دی اکسید نیتروژن تشکیل می دهد.

استنشاق گازهای اکسید نیتروژن خالص به سرعت کشنده است. اکسیدهای دیگر نیتروژن عبارتند از NO3 (تری اکسید نیتروژن)، N2O (اکسید نیتروژن)، N2O4 و N2O5.

اکسید نیتروژن یک گاز گلخانه ای قوی است و همچنین باعث آسیب به لایه اوزون می‌شود. N2O4 یک دایمر در تعادل با NO2 است و N2O5 بسیار ناپایدار است، معمولاً فقط در مقادیر قابل توجهی در شب وجود دارد  زیرا در اثر نور خورشید شکسته می شود.

 

وقتی اکسیدهای نیتروژن وارد محیط می شوند چه اتفاقی می افتد؟

اکسیدهای نیتروژن با واکنش با سایر موادی که معمولاً در هوا یافت می شوند، به سرعت در جو تجزیه می شوند.

واکنش دی اکسید نیتروژن با مواد شیمیایی تولید شده توسط نور خورشید منجر به تشکیل اسید نیتریک می شود که یکی از اجزای اصلی باران اسیدی است.

دی اکسید نیتروژن همچنین با نور خورشید واکنش می دهد که منجر به تشکیل ازن و شرایط مه دود در هوایی که تنفس می کنیم می شود.

 

مقدار کمی از اکسیدهای نیتروژن ممکن است از آب تبخیر شود، اما بیشتر آن با آب واکنش داده و اسید نیتریک تشکیل می دهد.

هنگامی که وارد خاک می شود، مقدار کمی از اکسیدهای نیتروژن ممکن است در هوا تبخیر شود. با این حال، بیشتر آن به اسید نیتریک یا سایر ترکیبات تبدیل می شود و بهتر است بدانید اکسیدهای نیتروژن در زنجیره غذایی جمع نمی‌شوند.

 

چگونه ممکن است در معرض اکسیدهای نیتروژن قرار بگیرم؟

  • عموم افراد عمدتاً از طریق تنفس در هوا در معرض اکسیدهای نیتروژن قرار می گیرند اما افرادی که در نزدیکی منابع احتراق مانند نیروگاه های زغال سنگ سوز یا مناطقی که از وسایل نقلیه موتوری سنگین استفاده می کنند زندگی می کنند ممکن است در معرض سطوح بالاتر اکسیدهای نیتروژن قرار بگیرند.
  • خانواده‌هایی که مقدار زیادی چوب می‌سوزانند یا از بخاری‌های نفتی و اجاق‌های گازی استفاده می‌کنند، در مقایسه با خانه‌هایی که این وسایل را ندارند، سطح اکسیدهای نیتروژن بیشتری در خود دارند.
  • اکسید نیتریک و دی اکسید نیتروژن در دود تنباکو نیز یافت می شود، بنابراین افرادی که سیگار می کشند یا دود دست دوم تنفس می کنند ممکن است در معرض اکسیدهای نیتروژن قرار بگیرند.
  • کارگرانی که در تاسیساتی که اسید نیتریک یا مواد منفجره خاصی مانند دینامیت و تری نیتروتولوئن (TNT) تولید می‌کنند، و همچنین کارگرانی که در جوشکاری فلزات کار می‌کنند، ممکن است در حین کار خود با اکسیدهای نیتروژن مواجه شوند و آن را تنفس کنند.

 

گازهای اکسیدهای نیتروژن یا NOX چه خطراتی دارند؟

سطوح پایین اکسید نیتروژن در هوا می تواند چشم ها، بینی، گلو و ریه های شما را تحریک کند و احتمالاً باعث سرفه و تنگی نفس، خستگی و حالت تهوع شود.

قرار گرفتن در معرض سطوح پایین اکسیدهای نیتروژن نیز می تواند منجر به تجمع مایع در ریه ها 1 یا 2 روز پس از قرار گرفتن در معرض آن شود.

تنفس سطوح بالای اکسیدهای نیتروژن نیز می تواند باعث سوزش سریع، اسپاسم و تورم بافت ها در گلو و دستگاه تنفسی فوقانی، کاهش اکسیژن رسانی بافت های بدن، تجمع مایع در ریه ها و مرگ شود.

همچنین قرار گرفتن به صورت تماسی در تماس پوستی یا چشمی با غلظت بالای گازهای اکسید نیتروژن یا مایع دی اکسید نیتروژن، می‌تواند شما را دچار سوختگی جدی کند.

 

برای استعلام قیمت و مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید

 

چگونه وجود گازهای اکسید نیتروژن در هوا و محیط را شناسایی کنیم؟ 

طبق موارد ذکر شده در بالا تشخیص این گازها به تنهایی قابل تشخیص نمی‌باشد و باید از تجهیزات مناسب استفاده کنید. 

 

دتکتور و آشکارساز گاز اکسید های نیتروژن 

استفاده از دتکتورهای گاز NOX یا اکسیدهای نیتروژن بهترین راه برای شناسایی و تسخیص این گازها در جو است. البته برند و میزان حساسیت دستگاه نیز بسیار مهم است چرا که برندهای بی کیفیت و نا مرغوب ممکن است حساسیت زیادی به این گاز نداشته و باعث خطرات جانی و مالی شوند . لذا برای خرید بهترین برندهای دتکتورهای گازهای NOX با کارشناسان ما در پالاترومارکت در تماس باشید تا بهترین برندها با بهترین قیمت ها را به شما معرفی کنیم. 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید