021-88521630
021-28421019
جستجو

اهمیت محافظت از گیج فشار در برابر رطوبت و آب

اهمیت محافظت از گیج فشار در برابر رطوبت و آب

خرید و مشاوره:

021-88521630
021-28421019

واتس آپ:
09357141700

محصولات ارائه شده در پالاترومارکت

تاثیرات منفی رطوبت و آب بر روی سنسور و گیج‌های فشار 

ورود رطوبت یکی از شایع ترین علل خرابی سنسور فشار است. برای جلوگیری از خطا و خرابی‌های گیج فشار، یک ترنسدیوسر فشار یا ترانسمیتر فشار با درجه IP مناسب، مرجع اندازه گیری و اتصال الکتریکی انتخاب کنید.

یکی از مقصرهای احتمالی خرابی یا خطا در خروجی ترانسمیترهای فشار رطوبت است که می تواند به سرعت به برد مدار یا اتصالات الکتریکی داخلی آسیب برساند. حفاظت از سنسورهای فشار با انتخاب ابزار فشار مناسب با درجه IP مناسب، مرجع اندازه گیری و اتصالات الکتریکی آغاز می‌شود.

 

سنسورهای فشار و رتبه بندی IP

سنسورهای فشار که ترنسدیوسر فشار نیز نامیده می‌شوند، در طیف گسترده ای از کاربردها استفاده می شوند. برخی از سنسورها در آزمایشگاه های کنترل آب و هوا با رطوبت کم قرار دارند. برخی دیگر در معرض تمیز کردن و استریل کردن منظم با بخار فشار بالا هستند، مانند آنچه در صنایع غذایی و آشامیدنی و داروسازی یافت می شود.

برای به حداقل رساندن احتمال خرابی ترنسدیوسر فشار، همیشه بررسی کنید که حفاظت از نفوذ دستگاه (IP) یا رتبه بندی NEMA مطابق با نیازهای محل آن است. توجه داشته باشید که نوع اتصال الکتریکی تفاوت قابل توجهی دارد.

 

به عنوان مثال، ترانسمیتر فشار A-10 با کانکتور زاویه ای دارای رتبه IP65 است که به معنای محافظت در برابر جت های آب کم فشار و اسپری ها است. با این حال، با یک کانکتور دایره‌ای یا خروجی کابل، امتیاز ترانسمیتر فشار به IP67 افزایش می‌یابد و به دستگاه امکان می‌دهد برای مدت محدود و تا یک عمق مشخص به طور کامل در آب غوطه‌ور شود.

 

مراجع فشار محیط در مقابل فشار مطلق

این که یک ترانسمیتر فشار دارای تهویه یا آب بندی باشد، تفاوت زیادی در توانایی دستگاه برای جلوگیری از ورود آب و سایر مایعات ایجاد می کند. ترانسمیترهای فشار در سه نوع اصلی وجود دارند که هر کدام برای محافظت در برابر رطوبت نیازهای متفاوتی دارند:

1 . گیج‌هایی که معمولاً برای محدوده‌های اندازه‌گیری پایین‌تر استفاده می‌شوند، جایی که تغییرات فشار اتمسفر می‌تواند بزرگ‌تر از باند خطای فرستنده باشد.

در این مورد دستگاه تهویه می شود تا بتوان فشار را با فشار محیط (اتمسفر) مقایسه کرد. از آنجایی که این گیج‌های دارای یک سوراخ هستند، برای جلوگیری از ورود رطوبت و آسیب رساندن به دستگاه، به یک کانکتور الکتریکی با مهندسی دقیق و سیستم دریچه داخلی نیاز دارند. به عنوان مثال، برخی از گیج‌ها سوراخ کوچکی در زیر رزوه های حلقه نگهدارنده اتصال دهنده الکتریکی دارند. این سوراخ توسط موادی از نوع گورتکس یا تفلون محافظت می شود که اجازه می دهد هوا از آن عبور کند اما رطوبت از آن عبور نمی کند.

 

2 . گیج مهر و موم شده محدوده فشار بالاتری را اندازه گیری می کنند که در آن تغییرات فشار هوا کوچکتر از باند خطای مشخصات دقت دستگاه است. به عبارت دیگر، تغییر در فشار محیط بر خواندن خروجی تأثیری نخواهد داشت.

این نوع ترانسمیتر فشار معمولاً نیازی به هواگیری ندارد، اما بسته به طراحی، رطوبت همچنان می تواند راه خود را پیدا کند. انتخاب فرستنده با درجه IP یا NEMA مورد نیاز از این موضوع جلوگیری می کند.

ترانسمیترهای فشار مطلق  را با مراجعه به یک محفظه خلاء مهر و موم شده که در پشت عنصر حسگر قرار دارد اندازه گیری می کنند. به عنوان یک سیستم بسته، مدار تهویه مطبوع از عناصر محافظت می شود. با این حال، اتصال الکتریکی یک نقطه ضعیف بالقوه باقی می‌ماند، زیرا مواد آب‌بندی نرم در مجموعه حسگر می‌توانند در طول زمان خراب شوند و اجازه دهند رطوبت یا رسانه‌های پردازشی وارد شوند. یک راه حل، سلول اندازه گیری تمام جوش است که نیاز به آب بندی قابل تجزیه را از بین می برد.

 

 

مجموعه گیج‌های فشار WIKA ارائه شده در پالاترومارکت:

 

 

اتصال الکتریکی نقطه ضعف گیج فشار

اتصال الکتریکی یکی از رایج ترین نقاط برای ورود رطوبت به یک ترانسمیتر فشار است. انتخاب مناسب تفاوت زیادی در محافظت از سنسورهای فشار در برابر آسیب رطوبت ایجاد می کند. برخی از اتصالات، مانند نوع سلونوئیدDIN 43 650، برای محیط های نسبتا خشک طراحی شده اند. برخی دیگر می توانند حتی مقادیر قابل توجهی از رطوبت و آب را تحمل کنند.

 

کابل با انتهای آزاد

یک خروجی کابل که به درستی وصل شده باشد یک راه حل عالی برای محافظت در برابر نفوذ است. این کابل معمولا به داخل یک جعبه اتصال خشک که شامل سایر اجزای الکتریکی است ختم می شود. علاوه بر این، کابل کشی می تواند به عنوان یک دریچه عمل کند و به فرستنده گیج اجازه می دهد تا تغییرات فشار اتمسفر را جبران کند و در عین حال از آسیب آب محافظت کند.

 

ترانسمیترهای شناور و ایجاد چالش‌های منحصر به فرد

سنسورهای فشار شناور راه حل های بسیار خوبی برای اندازه گیری مخازن، چاه ها و حفره ها هستند. اما از آنجایی که آنها برای مدت طولانی در محیط هایی غوطه ور هستند که می توانند چسبناک، خورنده، غنی از ذرات و یا مواد بسیار داغ باشند، این نوع خاص از سنسورهای فشار دارای چندین ویژگی هستند که به آن کمک می کند در محیط های شدید مقاومت کند و IP68 یا NEMA 6P دریافت کند.

 

کمک تخصصی در انتخاب سنسور فشار

با توجه به فاکتورهای زیادی که باید در نظر گرفته شود، تعیین ترنسدیوسر فشار یا ترانسمیتر برای خرید می تواند چالش برانگیز باشد. به همین دلیل است که پالاترومارکت مشتریان بالقوه و فعلی را تشویق می‌کند تا در صورت هرگونه سؤال در مورد قابلیت اطمینان سنسور فشار، عملکرد، عمر مفید و مناسب بودن برای کاربرد خاص با متخصصان ما تماس بگیرند. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
اینستاگرام ما
با ما در تماس باشیدمشاوره و خرید انواع ابزاردقیق