02128421019
لوگو پالاترومارکت

دتکتور گاز sf6 (هگزا فلوراید)

دتکتور گاز sf6 (هگزا فلوراید)

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

گاز SF6 چیست؟

هگزا فلوراید گوگرد (گاز SF6)یک گاز گلخانه ای مشابه دی اکسید کربن (CO2) است که در گرمایش جهانی نقش بسزایی دارد.

دی‌اکسید کربن سال‌هاست که نقطه کانونی تغییرات آب و هوایی بوده است. این ماده که از سوزاندن سوخت‌های فسیلی و سایر روش‌های کربن فشرده آزاد می‌شود، پوششی ایجاد می‌کند که گرمای خورشید را در جو زمین به دام می‌اندازد و سیاره و اقیانوس‌ها را گرم می‌کند. این همان چیزی است که به عنوان اثر گلخانه ای شناخته می شود.

SF6 نیز این اثر را دارد، اما بسیار قوی تر از CO2 است.

 

خواص و مشخصات گاز SF6

از یک ترکیب شیمیایی پایدار گرفته تا توانایی آن در مقاومت در شرایط شدید، گاز SF6 برای مصارف عایق و موارد دیگر بسیار مورد توجه است. گاز SF6 گازی بی رنگ و بی بو با چگالی بخار پنج برابر هوا است و قادر است تا حدود 250 PSI در حالت بخار (در دمای عملیاتی معمولی) باقی بماند. برخی از ویژگی های اضافی SF6 که آن را برای بخش تاسیسات برق بسیار مطلوب می کند عبارتند از:

 • بی رنگ و بی بو بودن
 • 5 برابر سنگین تر از هوا
 • مقاوم در برابر دما تا 500 درجه سانتیگراد
 • غیر قابل اشتعال
 • ساختار مولکولی شیمیایی
 • غیر سمی
 • خواص دی الکتریک عالی (استحکام دی الکتریک بالا)
 • خواص برجسته خاموش کردن قوس
 • چگالی پنج برابر بیشتر از هوا، به این معنی که تا حدود 250 PSI در 68 درجه فارنهایت در حالت بخار باقی می‌ماند.
 • مقاوم در برابر دما تا 500 درجه سانتیگراد
 • الکترونگاتیو، به این معنی که ترکیبات دیگری را تشکیل نمی دهد که ممکن است شرایط یا اثربخشی آن را تغییر دهد

 

کاربردهای گاز SF6

تخمین زده می شود که تقریباً 80 درصد از مصرف گاز SF6 جهانی در صنعت برق رخ می دهد. یکی از کاربردهای اصلی آن به عنوان عایق دی الکتریک در تجهیزات فشار متوسط و فشار قوی است. برخی از نمونه های خاص از تجهیزات عایق گاز (GIE) که از گاز SF6 استفاده می کنند عبارتند از:

قطع کننده مدار
تابلو برق
جدا کننده ها و کلید های ارت
خطوط و پست های عایق گاز
خازن ها

در خارج از بخش برق، گاز SF6 کاربردهای خلاقانه زیادی دارد، از مراقبت های بهداشتی گرفته تا محصولات خانگی. این کاربردها عبارتند از:

 

چشم پزشکی

چشم پزشکان برای درمان مشکلاتی که روی شبکیه و زجاجیه را (مایع ژل مانندی که فضای بین عدسی و شبکیه را پر می‌کند) تحت تأثیر قرار می‌دهند، جراحی به نام ویترکتومی انجام می‌دهند. در طول عمل، جراحان می توانند از SF6 برای پر کردن فضای خالی باقی مانده پس از برداشتن ژل زجاجیه استفاده کنند. این تضمین می کند که شبکیه در طول بهبودی ثابت می ماند و تراکم بالای آن می تواند بهبود را تسریع کند.

 

پنجره‌های دوجداره 

در برخی از پنجره های دوجداره از ترکیب SF6 و گاز آرگون برای پرکردن فضای بین دو جداره شیشه استفاده می شود. این مخلوط می تواند امواج صوتی را جذب کند و حجم صدای بیرون را کاهش دهد.

 

تولید منیزیم

در حالی که کمتر برای تولید منیزیم در ایالات متحده استفاده می شود، گاز SF6 هنوز می تواند به عنوان یک گاز پوششی برای این کاربرد در چین و سایر کشورها دیده شود. این گاز می تواند به جلوگیری از واکنش منیزیم با اکسیژن در طول تولید کمک کند.

 

خطرات گاز sf6 (هگزا فلوراید)

 

1. گرم شدن کره زمین

دی اکسید کربن فراوان ترین گاز گلخانه ای (GHG) است، اما از نظر قدرت به پای SF6 نمی رسد. به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست، این گاز فلوئوردار می تواند 3200 سال قبل از تجزیه شدن توسط اشعه ماوراء بنفش در جو دوام بیاورد و 22800 برابر بیشتر از CO2 در به دام انداختن تشعشعات مادون قرمز در جو موثر است. در واقع، SF6 دارای بالاترین پتانسیل گرمایش جهانی (GWP) در بین گازهای شناخته شده است.

 

2. خطر سلامتی

SF6 گازی غیر سمی است و هیچ خطر مستقیمی برای افراد یا حیوانات ندارد. در حقیقت، این گاز در تشخیص و درمان‌های پزشکی استفاده می شود. با این حال، به دلیل وزن سنگین تر، SF6 می تواند در مناطق کم ارتفاع مستقر شود و اکسیژن را در آنجا جابجا کند. این امر می تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی در پرسنل  شود، به خصوص در صورت تنفس در مقادیر زیاد.

 

برای استعلام قیمت و مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید

 

شناسایی و تشخیص گاز sf6 (هگزا فلوراید)

بهترین و ایمن ترین راه برای شناسایی و تشخیص این گاز استفاده از دتکتور گاز sf6 (هگزا فلوراید) است . ما در مجموعه پالاترومارکت می‌توانیم به شما طیف وسیعی از دتکتورها و سنسوهای گاز sf6 (هگزا فلوراید) را معرفی کنیم . پس همین امروز برای دریافت مشاوره رایگان و قیمت های است

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید