021-88521630
021-28421019
جستجو

چرا ایمنی در صنایع شیمیایی مهم است؟

چرا ایمنی در صنایع شیمیایی مهم است؟

خرید و مشاوره:

021-88521630
021-28421019

واتس آپ:
09357141700

محصولات ارائه شده در پالاترومارکت

ایمنی در صنایع شیمیایی و پتروشیمی‌ها مهم است زیرا مواد شیمیایی که برای تولید محصولات استفاده می‌شوند زندگی همه را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

یک فرآیند شیمیایی به ایجاد پلاستیک، مواد دارویی، لوازم آرایشی و غیره منجر و ختم می‌شود و در هر فرآیند نگرانی های ایمنی متفاوتی وجود دارد. اما مهم است که با هر ماده شیمیایی ایمن رفتار شود. همه ما این جمله را شنیده‌ایم که «اول ایمنی!» اما چقدر در مورد اقدامات ایمنی در محیط صنعتی خود می‌دانیم؟

در دهه گذشته فقط در کشوری مانند هند، 130 حادثه شیمیایی رخ داده است که منجر به مرگ 259 نفر و مجروح شدن 563 نفر شده است.

 

حادثه شیمیایی چیست و به چه معناست؟

حادثه شیمیایی به عنوان انتشار، پراکندگی، تخلیه، یا فرار مضر یک ماده یا مخلوط سمی‌ در محیط تعریف می‌شود که به سلامت انسان یا محیط طبیعی آسیب وارد می‌کند و طیف وسیعی از موجودات زنده را در منطقه آسیب‌ دیده یا در طول مسیر انتقال مواد خطرناک (مانند هوا، خاک، آب‌های زیرزمینی، آب‌های سطحی و غیره) تحت تأثیر قرار دهد.

 

در صورت بروز حادثه در صنایع شیمیای چه خطراتی می‌تواند به وجود آید؟

نتیجه یک فاجعه شیمیایی معمولاً تعداد زیادی تلفات و خسارات اقتصادی، آلودگی زیست محیطی، اختلال در زیرساخت ها و تخریب تأسیسات صنعتی است که می‌تواند باعث رنج و تلفات انسانی عظیم و جانی، معیشتی و دارایی و همچنین هزینه مالی هنگفتی برای جامعه و آسیب به محیط طبیعی و اکوسیستم آن شود که باعث اثرات طولانی مدت یا دائمی‌اثرات بلایای طبیعی در آینده می‌شود.

 

انواع مختلف خطرات شیمیایی

صنایع شیمیایی از مقادیر زیادی از محصولات شیمیایی در تولید انواع کالاها از مواد غذایی گرفته تا دارو، آرایشی و بهداشتی، رنگ و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌کنند که ما هر روز در زندگی روزمره خود از آنها استفاده می‌کنیم. هدف اصلی صنایع شیمیایی تولید مواد اولیه شیمیایی و مواد شیمیایی واسطه ای است که برای تولید کالای نهایی به سایر صنایع می‌فروشند.

مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت اغلب باید تحت فرآیندهایی مانند استخراج، خالص سازی، تغلیظ، اختلاط با مواد دیگر و غیره قرار گیرند تا برای استفاده در محصولات یا خدمات (مثلاً عوامل تمیزکننده) تحویل شوند. برخی از مواد شیمیایی خطرناکی که در سطح صنعتی تولید می‌شوند، حلال‌هایی مانند زایلن، تولوئن، نفتا، استون و غیره، اسیدهایی مانند اسید سولفوریک، اسید نیتریک، اسید هیدروکلریک، اسید استیک، اسید فرمیک، اسید اگزالیک و سایر مواد شیمیایی مانند آمونیاک، هیدروکسید سدیم، هیدروکسید سدیم، هیدروکسید پتاسیم، مجموعه‌ای از هیدروکسیدهای شیمیایی کارسیم و غیره هستند. مانند خطر قرار گرفتن در معرض آن از طریق استنشاق یا بلع، تماس پوستی و غیره.

 

رایج ترین خطرات شیمیایی

مواد شیمیایی معدنی شامل اسیدها، نمک ها، مواد معدنی و غیره است. این می‌تواند یک عامل خورنده، یک محرک و همچنین یک عامل قابل اشتعال باشد. مواد شیمیایی معدنی خطرناک باعث سوختگی و جراحات خورنده و همچنین آسم، مشکلات تنفسی و سرطان می‌شوند.

مواد شیمیایی آلی موادی هستند که به طور طبیعی توسط موجودات زنده وجود دارند یا تولید می‌شوند. این مواد شیمیایی عبارتند از الکل ها، آلدئیدها، اترها، کتون ها و غیره. آنها می‌توانند باعث تحریکات پوستی، آسم و مشکلات تنفسی، صدمات چشمی، سرطان و حتی مرگ شوند. خطرات شیمیایی ممکن است توسط یک انسان یا یک جسم یا سیستم غیر زنده ایجاد شود. این مواد شیمیایی عبارتند از فلزات، گازها و مایعات به عنوان یک ماده شیمیایی می‌تواند در حالت های مختلف وجود داشته باشد.

 

 

انفجتار و آتش سوری یکی از جدی ترین خطرات 

صنایع شیمیایی علاوه بر خطرات عمومی‌سایر صنایع مانند معدن، پالایش نفت و غیره، خطرات خاص خود را دارند که جان، اموال و یا محیط زیست را به خطر می‌اندازند. مواد شیمیایی بسیار قابل اشتعال، انفجاری، خورنده، سمی، واکنش پذیر و سمی‌هستند که در صورت عدم استفاده صحیح و ایمن می‌توانند خطرناک باشند. در نتیجه، انجام تمام اقدامات احتیاطی لازم، قبل، در حین و بعد از دست زدن به این مواد شیمیایی برای جلوگیری از صدمات، تصادفات و تلفات حیاتی است.

انواع مختلفی از حوادث شیمیایی وجود دارد که در میان آنها انفجار یک حادثه جدی است. به عنوان رویدادی تعریف می‌شود که شامل آزاد شدن سریع انرژی به دلیل نوعی اشتعال همراه با افزایش حجم هوا، گازها، مایعات یا جامدات (شیمیایی) یا سایر اشکال انرژی (مکانیکی) است.

چنین رویدادی بسته به شرایط حادثه ممکن است ترکیبی از این سه اثر را نیز شامل شود. این یکی از خطرناک ترین خطرات شیمیایی است که اغلب برای انسان کشنده و برای اموال مخرب است.

 

خطرات شیمیایی می‌تواند توسط منابع متعددی ایجاد شود، مانند:

1) نشت از مخازن ذخیره حاوی مواد شیمیایی بسیار قابل اشتعال

2) انفجار ترکیبات شیمیایی ناپایدار

3) آتش سوزی شامل مواد قابل احتراق

4) انتشار ناخواسته از فرآیندهای صنعتی

5) احتراق گاز انفجاری

6) احتراق گاز طبیعی

7) احتراق مواد شیمیایی آلی

8) اشتعال مواد منفجره ذخیره شده

9) احتراق مواد سمی‌و یا خطرناک

10) مواد محترقه

11) احتراق مواد پر انرژی

12) دفع نادرست مواد شیمیایی

13) جابجایی نامناسب شیمیایی

14) حمل و نقل نامناسب مواد شیمیایی

15) استفاده از روش های نادرست رسیدگی

16) تهویه ناکافی

17) خطای انسانی

18) جابجایی نامناسب ظروف

19) استفاده نادرست از تجهیزات

20) ترکیبی از عوامل متعدد، مانند لوله نشتی که به مخزن حاوی هیدروکربن های مایع منجر می‌شود، می‌تواند منجر به حادثه شود.

 

بهترین راه برای کنترل ایمنی صنایع شیمیایی 

پالاترومارکت به عنوان عرضه کننده انواع تجهیزات ایمنی و f&g می‌تواند طیف وسیعی از دکتورهای گاز و شعله برای شناسایی انواع نشتی های گاز ها و ایجاد انواع شعله ها و همچنین انواع شستی های اعلام حریق و …. به شما در حفظ امنیت محیط کاری شما کمک کند . 

پس همین امروز برای دریافت مشاوره فنی رایگان و دریافت لیست قیمت با کارشناسان ما در تماس باشید . 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
اینستاگرام ما
با ما در تماس باشیدمشاوره و خرید انواع ابزاردقیق