021-88521630
021-28421019
جستجو

دتکتور شعله یا آشکارساز شعله چیست؟

آشکارساز شعله یا فلیم دتکتور چیست؟

خرید و مشاوره:

021-88521630
021-28421019

واتس آپ:
09357141700

محصولات ارائه شده در پالاترومارکت

آشکارساز شعله (Flame Detector) چیست؟

 دتکتور شعله یا آشکارساز شعله یکی از پر کاربردترین و مهم‌ترین انواع  آشکار ساز است که در سیستم‌های اعلام حریق به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیز پر کاربرد به کمک تشخیص تابش‌های الکترو مغناطیس می‌تواند وجود شعله در محیط را تشخیص دهد و هشدارهای لازم برای جلوگیری از حریق را صادر  کند. این دتکتورهای می‌توانند با توجه به دمای هوا و حرکت هوا نیز آتش را تشخیص دهند.

 در دتکتورهای امروزی برای تشخیص شعله از فناوری نوری استفاده شده است .  دکتور ها به اموتج الکترومغناطیسی که شعله های آتش در طیف های IR  ، UV   تولید می‌کنند را تشخیص و با پاسخ‌هایی نظیر له صدا در اوردن زنگ خطر ، فعال کردن سیستم مهار آش و یا غیر فعال کردن یک خط سوخت از بروز آتش سوزی جلوگیری می‌کنند.

 

برای استعلام قیمت و مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید

 

از آشکارسازهای شعله یا فلیم دتکتور (دتکتور شعله) در کجا استفاده می‌شود؟

 • انبارهای صنعتی
 • کارخانه‌های تولید مواد شیمیایی
 • فروشگاه‌های مواد شیمیایی
 • مراکز ذخیره سازی و پمپ بنزین
 • کارگاه‌های جوشکاری قوس الکتریکی
 • نیروگاه‌ها
 • ایستگاه‌های ترانسفورماتور
 • تونل‌های زیرزمینی
 • محل‌های تست موتور
 • فروشگاه‌های چوب

دتکتور شعله (فلیم دتکتور) از چه اجزایی تشکیل شده است و چگونه کار می‌کند؟

از اجزا اصلی دتکتور شعله می‌توان مدارهای آشکارساز فوتوالکتریک، مدارهای تهویه سیگنال، سیستم‌های ریزپردازنده، مدارهای ورودی و خروجی و سیستم‌های خنک کننده بادی را نام برد.

سنسورهای موجود در آشکارساز شعله تشعشع ارسال شده توسط شعله را تشخیص می‌دهند، سنسورهای فوتوالکتریک سیگنال دریافتی از شعله را به سیگنال ولتاژ مربوطه تبدیل می‌کند و این سیگنال در یک میکرو کامپیوتر پردازش می‌شود و به خروجی مورد نظر تبدیل می‌شود.

 

چند نوع فلیم دتکتور  (دتکتور شعله) وجود دارد و هر کدام چگونه کار می‌کنند؟

 

به طور کلی 3 نوع فلیم دتکتور وجود دارد که شامل: آشکارساز شعله ماوراء بنفش، مادون قرمز و ترکیبی از هر دو آشکارساز یعنی مادون قرمز  و ماوراء بنفش

 

 

درخواست مشاوره و تماس با ما

 

 

آشکارساز شعله (فلیم دتکتور) ماوراء بنفش (UV)

این نوع فلیم دتکتور با تشخیص اشعه UV کار می‌کند. تقریباً تمام شعله ها تشعشعات UV ساطع می‌کنند، بنابراین در صورت وجود شعله، حسگر آن را تشخیص می‌دهد و یک سری پالس تولید می‌کند که توسط بخش الکترونیک آشکارساز به خروجی هشدار تبدیل می‌شود.

 

 

مقالات مرتبط: نکات مهم در انتخاب و خرید آشکارساز شعله (Flame Detector)

 

 

 مزایا و معایب دتکتور شعله (فلیم دتکتور) UV 

از مزایای آشکارساز UV می‌توان به پاسخ با سرعت بالا، توانایی پاسخگویی به آتش سوزی‌های ناشی از مواد هیدروکربنی، هیدروژنی و فلزی اشاره کرد. از سوی دیگر، از معایب آشکارسازهای UV این است که اگر در محلی حتی در مسافت‌های طولانی، جوشکاری در حال انجام باشد یا صاعقه یا جرقه ای اتفاق بیافتد، دستگاه را به اشتباه می‌اندازد.


آشکارساز شعله مادون قرمز (IR)

فلیم دتکتور مادون قرمز با بررسی باند طیفی مادون قرمز خاصی که گازهای داغ منتشر می‌کنند کار می‌کند. با این حال، این نوع دستگاه نیاز به سوسو زدن شعله دارد. تابش مادون قرمز ممکن است نه تنها از شعله‌های آتش ساطع شود، بلکه ممکن است از کوره‌ها، لامپ‌ها و غیره نیز ساطع شود. بنابراین، خطر هشدار کاذب در این دستگاه بیشتر است.

 

آشکارساز‌های شعله UV-IR

این نوع آشکارساز قادر به تشخیص هر دو تابش UV و IR است، بنابراین دارای هر دو سنسور UV و IR هستند. این دو حسگر به طور جداگانه مانند آنچه در بخش های قبل توضیح داده شد عمل می‌کنند، اما سیگنال‌های تکمیلی هر دو فرآیند مداری به دلیل وجود هر دو سنسور وجود دارد. در نتیجه، این آشکارساز ، قابلیت رد هشدار کاذب بهتری نسبت به آشکارساز UV یا IR دارد.

 

مقالات پیشنهادی: دتکتور شعله چگونه کار می‌کند؟

 

مزایا و معایب آشکارساز شعله UV/IR

از مزایا می‌توان به پاسخ با سرعت بالا و مصونیت از هشدار کاذب اشاره کرد. از طرف دیگر، از معایب آشکارساز شعله UV/IR می‌توان به این موضوع اشاره کرد که نمی‌توان از آن برای آتش سوزی‌های غیر کربنی استفاده کرد و همچنین این دستگاه تنها قادر به تشخیص آتش سوزی‌هایی است که هر دو تابش UV و IR را ساطع می‌کنند و آنهایی را که فقط یکی از این دو نوع تابش را ساطع می‌کنند نمی‌تواند شناسایی کند. 

 

بهترین آشکارساز شعله (دتکتور شعله) را از کجا تهیه کنیم؟ 

در فروشگاه پالاترومارکت می‌تواند طیف وسیعی از Flame Detector ها را با برندها و قیمت‌های تهیه کنید. اگر نیاز به راهنمایی و مشاوره در این زمینه دارد با ما در تماس باشید

 

نکات مهم هنگام خرید دتکتور شعله

از آنجایی که نوع دتکتور از نظر طیف تشخیصی  و نحوه نصب آن تاثیر زیادی بر نحوه عملکرد این تجهیز دارد برای خرید مناسب‌ترین گزینه هنگام انتخاب دتکتور باید به برخی از ویژگی‌های محیط توجه شود. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به   نوع و ابعاد محیط  و پیش بینی چگونگی ایجاد شعله در محیط ونیزنوع تشعشات موجود در محیط اشاره کرد.  در هنگام خرید دتکتور حساسیت دتکتور به مواردی مانند آب و تابش های دیگر هم باید مورد توجه قرار بگیرد چون ممکن است این عوامل عملکرد دتکتور را دچار اختلال کنند. از سویی دیگر یک دتکتور خوب با دقت بالا زمانی حداکثر میزان کارایی را دارد که بتواند در مدت زمان مشخصی وقوع آتش سوزی را پیش بینی کند. به طور کلی می‌توان کفت ویژگی‌های محیط مهم‌ترین فاکتورها برای انتخاب بهترین دتکتور هستند.

 

قیمت دتکتور شعله ای و عوامل موثر بر آن

فاکتورهای مختلفی می‌توانند در تعیین قیمت دتکتور شعله موثر باشتد، به طور مثال دتکتورهای شعله ضد انفجار به مرتب قبمت بالاتری از دتکتورهای شعله معمولی دارند‌ هم چنین جنس بدنه، زاویه دید و طیف تابش‌های قابل تشخیص توسط دتکتور در تعیبن قیمت آن تاثیر گذار هستند.  داشتن  آپشن های اضافی مانند هارت ، سوئیچ ، نمایشگر و… هم می تواند باعث افزایش قیمت دتکتورشعله شود. علاوه بر این برند تولید کننده دتکتورهم به طرز چشمگیری بر قیمت این تجهیز موثر است دتکتورهایی که توسط برند‌های معتبرو معروف‌تر تولید شده اند در بازار تقاضای بالایی دارند وهمین امر باعث افزایش قیمت این محصولات شده است.

 

 

محصولات پیشنهادی:

فلیم دتکتور FL4000H برند GENERAL MONITORS

دتکتور شعله اسپکترکس

دتکتور شعله مدل 975MR برند روزمونت

 

 

سوالات متداول: 

 • بهترین نوع دتکتور شعله کدام نوع است؟ 

آشکارساز‌های شعله UV-IR از انواع دیگر بهتر هستند زیرا درصد خطای کمتری را ارائه می‌کنند.

 • اصلی جز یک سیستم آشکارساز کدام بخش است؟ 

جزء اصلی یک سیستم آشکارساز شعله، خود آشکارساز است. این شامل مدارهای آشکارساز فوتوالکتریک، مدارهای تهویه سیگنال، سیستم‌های ریزپردازنده، مدارهای ورودی/خروجی و سیستم‌های خنک کننده بادی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
اینستاگرام ما
با ما در تماس باشیدمشاوره و خرید انواع ابزاردقیق