02128421019
لوگو پالاترومارکت

اصول کالیبراسیون ترانسمیترهای فشار

اصول کالیبراسیون ترانسمیترهای فشار

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

ترانسمیترهای فشار مورد استفاده در صنایع فرآیندی ابزار بسیار بادوام و قابل اعتمادی هستند. با این وجود، آنها همچنان به نگهداری و کالیبراسیون دوره ای برای اطمینان از عملکرد مطلوب نیاز دارند. در این زمینه ممکن است سوالات زیادی برای شما پیش آمده باشد که در ادامه به بررسی این سوالات خواهیم پرداخت: 

 

آیا کالیبره کردن همیشگی ترانسمیترها منجر به خرابی بیش از حد و هزینه‌های غیرضروری تعمیر و نگهداری می‌شود؟

آیا کالیبره کردن دیر به دیر ترانسمیترها منجر به خرابی بیش از حد و هزینه‌های غیرضروری تعمیر و نگهداری می‌شود؟

آیا ترانسمیترهای خود را به درستی کالیبره می‌کنیم؟

مانند بسیاری از چیزهای دیگر در زندگی، هیچ پاسخی برای همه سوالات وجود ندارد. با این حال، دستورالعمل‌های ساده‌ای برای بهترین عملکرد وجود دارد که می‌توان آن‌ها را متناسب با برنامه‌های خاص تغییر داد. این مقاله به پاسخگویی به سوالات اساسی که پرسنل با توجه به کالیبراسیون با آن مواجه هستند کمک می‌کند.

 

 

چند وقت یکبار باید ترانسمیترهای فشار را کالیبره کنیم؟ 

هر کارخانه باید فواصل کالیبراسیون صحیح را بر اساس عملکرد تاریخی و الزامات مربوط به فرآیند تعیین کند. عواملی که باید در نظر بگیرید که ممکن است بر این تصمیم تأثیر بگذارد عبارتند از:

  • آیا مقررات محلی، ملی، ایمنی یا محیطی وجود دارد که باید رعایت شود؟
  • دلیل شما برای نیاز به کالیبراسیون چیست: کیفیت، ایمنی یا نگهداری استاندارد؟
  • شرایط فرآیند
  • آیا یک سیال فرآیند همگن با فشار یا دمای پایدار وجود دارد؟
  • آیا شرایط فرآیند به میزان قابل توجهی نوسان خواهد داشت؟
  • آیا خطر تجمع، خوردگی یا سایش ترانسمیتر فشار وجود دارد؟
  • آیا لرزش سنگین وجود خواهد داشت؟

 

 

شرایط محیطی

آیا ترانسمیتر فشار در محیطی کاملاً کنترل شده با رطوبت کم، دمای معمولی یا پایدار و آلاینده های کمی‌مانند گرد و غبار یا خاک نصب می‌شود؟
آیا یک فرستنده در فضای باز در معرض شرایط آب و هوایی بسیار متفاوت یا رطوبت زیاد است؟
اگر هیچ سابقه قابل توجهی یا الزامات قانونی برای راهنمایی شما در توسعه روش های کالیبراسیون ندارید، یک ایده خوب برای شروع با دستورالعمل های کلی زیر است:

 

ترانسمیترهای فشار مستقیم نصب شده در داخل در یک محیط کنترل شده روی فرآیندی با شرایط پایدار باید هر چهار تا شش سال کالیبره شوند

ترانسمیترهای فشار نصب شده مستقیم که در خارج بر روی فرآیندی با شرایط پایدار نصب می‌شوند، بسته به شرایط محیطی، باید هر یک تا چهار سال کالیبره شوند.

اگر از یک مهر و موم دیافراگم از راه دور بر روی یک ترانسمیتر فشار استفاده شود، فاصله کالیبراسیون باید به میزان دو برابر کاهش یابد (یعنی یک فاصله چهار تا شش ساله به دو تا سه سال کاهش یابد).

این به این دلیل است که یک مهر و موم دیافراگم از راه دور از مایع پرکننده بیشتری نسبت به پیکربندی نصب شده مستقیم استفاده می‌کند. در نتیجه، تنش مکانیکی بیشتری از نوسانات دمایی فرآیند یا محیط را تجربه خواهد کرد.

اکثر دیافراگم های راه دور در جایی که دیافراگم یا غشاء مستعد آسیب فیزیکی (خراش یا ساییدگی) است که می‌تواند باعث مشکلات افست یا خطی شود، هم سطح هستند. اگر فرآیند مرتباً نوسانات فشار قابل توجه یا رویدادهای فشار بیش از حد را تجربه می‌کند، کاهش فاصله کالیبراسیون به میزان دو برابر یک قانون کلی است.

 

برای استعلام قیمت و مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید

کالیبراسیون ترانسمیترهای فشار چقدر باید دقیق باشد؟

چقدر خوب است به اندازه کافی خوب است؟ به عبارت دیگر حداکثر خطای مجاز (MPE) برای کالیبراسیون شما چقدر است؟ بسیاری این اشتباه را می‌کنند که دقت مرجع سازنده را به عنوان هدف کالیبراسیون خود انتخاب کنند. متأسفانه، این بدان معناست که آنها دارای یک MPE هستند که بسیار نزدیک و انحراف بالا داشته باشد، با نرخ بالای عدم انطباق در فرآیند کالیبراسیون. در بدترین حالت، با تلورانس بسیار محدود MPE، ممکن است تجهیزات آزمایش میدانی یا آزمایشگاهی آنها نتوانند برخی از ترانسمیترهای خود را کالیبره کنند.

دقت مرجع تولید کننده بر اساس شرایط محیطی کاملاً کنترل شده است که به ندرت در یک محیط کارخانه تکرار می‌شود. استفاده از این دقت مرجع برای یک هدف کالیبراسیون نیز پایداری بلند مدت ابزار را در نظر نمی‌گیرد.

 

با گذشت زمان، تمام ابزارها به دلیل قدیمی‌شدن و سایش و پارگی ساده اجزای مکانیکی، اندکی کاهش دقت را تجربه می‌کنند. این باید در هنگام ایجاد MPE در نظر گرفته شود. به طور کلی، مگر اینکه شرایط کاهش دهنده وجود داشته باشد، بهتر است یک MPE معقول تعیین کنید که با تجهیزات استاندارد آزمایش میدانی و آزمایشگاهی قابل دستیابی باشد.

تجهیزات تست با یک منبع فشار دقیق برای شبیه سازی ورودی فرستنده شروع می‌شود. خروجی مربوطه با یک مولتی متر برای یک ترانسمیتر 4-20 میلی آمپر یا با یک دستگاه تخصصی برای فرستنده‌های هوشمند با خروجی های دیجیتال مانند HART، FOUNDATION Fieldbus، Profibus یا EtherNet/IP اندازه گیری می‌شود.

تجهیزات آزمایشی که قصد استفاده از آن را دارید باید در موسسه ملی استاندارد و فناوری قابل ردیابی باشد. به عنوان یک توصیه کلی، تجهیزات مرجع شما باید حداقل سه برابر دقیق تر از ترانسمیترهای فشار کالیبره شده باشد.

 

 

انجام کالیبراسیون ترانسمیترهای فشار

هنگامی که فاصله کالیبراسیون و MPE را تعیین کردید، آماده انجام فرآیند کالیبراسیون واقعی بر روی ترانسمیترهای فشار خود هستید. بهترین توصیه عملی این است:

 

مطلب پیشنهادی: ترانسمیتر فشار (pressure transmitter) چیست؟

 

ترانسمیتر را در یک وسیله ثابت و بدون لرزش یا حرکت نصب کنید

قبل از انجام کالیبراسیون، سنسور یا غشاء را تمرین دهید. این به معنای اعمال فشار و افزایش سطح تا حدود 90 درصد حداکثر دامنه است. برای سلول 150 psi یعنی فشار دادن آن به 130-135psig.

این فشار را برای 30 ثانیه نگه دارید و سپس هوا را تخلیه کنید. 

تنظیم موقعیت صفر را انجام دهید (فرستنده را صفر کنید). این مهم است زیرا جهت گیری فیکسچر مورد استفاده برای کالیبراسیون ممکن است با نحوه نصب فرستنده در فرآیند متفاوت باشد. اصلاح نکردن این مورد با رد کردن این مرحله می تواند منجر به عدم انطباق شود.

مراحل کالیبراسیون را شروع کنید. به طور معمول این به معنای سه امتیاز بالا (0 درصد / 50 درصد / 100 درصد) و سپس سه امتیاز پایین است. خروجی 4 تا 20 میلی آمپر باید در سه نقطه 4 میلی آمپر، 12 میلی آمپر و 20 میلی آمپر باشد (یا مقادیر دیجیتال صحیح برای فرستنده هوشمند).

 

هر نقطه آزمایشی باید نگه داشته شود و اجازه داده شود تا قبل از ادامه به مرحله بعدی تثبیت شود. به طور معمول نباید بیش از 30 ثانیه طول بکشد. اگر به اطمینان بیشتری در عملکرد ابزار نیاز دارید، می توانید از امتیاز بیشتری استفاده کنید.

نتایج ترانسمیتر فشار خود را با دستگاه مرجع خود مقایسه کنید.

 

نتایج را برای سوابق خود مستند کنید.

کالیبراسیون باید در محیطی تا حد امکان پایدار انجام شود، زیرا دما و رطوبت می تواند بر فرستنده فشار مورد آزمایش و همچنین مرجع فشار تأثیر بگذارد. اگر نتایج کالیبراسیون شما در MPE است، برای بهبود عملکرد فرستنده تلاش نکنید.

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از کاربران  مرتکب می‌شوند٬ این است که مرتباً تنظیم تریم سنسور فرستنده فشار خود را حتی در واحدهای جدید انجام می دهند. تریم حسگر، قرائت دیجیتالی سنسور را پس از تبدیل آنالوگ یا دیجیتال تصحیح می‌کند. انجام یک تریم سنسور بر روی یک فرستنده جدید اساساً یک کالیبراسیون تک نقطه ای در شرایط فعلی محیط کارخانه است، برخلاف کالیبراسیون اصلی کارخانه است. 

 

چه کسی باید کالیبراسیون ترانسمیترهای فشار را انجام دهد؟

حتی با وجود تجهیزات کالیبراسیون و مرجع پیچیده در حال حاضر، هیچ جایگزینی برای یک تکنسین آموزش دیده در مورد کالیبراسیون ترانسمیترهای فشار وجود ندارد. تکنسین نه تنها نیاز به آموزش مکانیک فرآیند کالیبراسیون دارد، بلکه باید به همان اندازه در تکمیل و نگهداری اسناد واجد شرایط باشد. تکرار کلیدی است. در دنیای کالیبراسیون، اگر به درستی مستند نشده باشد، این اتفاق نیفتاده است.

اگر اطلاعات بیشتری در مورد ترانسمیترهای فشار ما می‌خواهید، لطفاً با کارشناسان فروش ما برای مشاوره و یا خرید تماس بگیرید. 

 

 

درخواست مشاوره و تماس با ما

محصولات پیشنهادی:

لول ترانسمیتر DP روزمونت مدل 3051L

ترانسمیتر دما YTA320 یوکوگاوا

پرشر ترانسمیتر 3051CD2 روزمونت

ترانسمیتر اختلاف فشار 266DSH

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید