02128421019
لوگو پالاترومارکت

قیمت فلومتر ورتکس / فلومتر ورتکس چیست و چه کاربردی دارد؟

قیمت فلومتر ورتکس / فلومتر ورتکس چیست و چه کاربردی دارد؟

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

فلومتر ورتکس نوعی جریان سنج حجمی است که از یک پدیده طبیعی استفاده می کند که زمانی رخ می دهد که مایعی در اطراف یک جسم جریان یابد. دبی سنج های ورتکسی بر اساس اصل ریزش ورتکسی کار می کنند، جایی که گرداب ها (یا ورتکس ها) به طور متناوب در پایین دست جسم ریخته می شوند. فرکانس ریزش گرداب مستقیماً با سرعت جریان مایع در متر متناسب است.

فلومترهای ورتکسی برای اندازه گیری جریان در جایی که معرفی قطعات متحرک مشکلاتی را ایجاد می کند، بهترین گزینه هستند. آنها در ساختارهای صنعتی، برنجی یا تمام پلاستیکی موجود هستند. حساسیت به تغییرات در شرایط فرآیند کم و بدون قطعات متحرک، سایش نسبتاً کم در مقایسه با انواع دیگر دبی سنج ها است.

 

تاریخچه ورتکس فلومتر

تئودور فون کارمن، در حین ماهیگیری در جویبارهای کوهستانی آلپ ترانسیلوانیا، متوجه شد که وقتی یک جسم غیر جریان (که به آن جسم بلوف نیز گفته می شود) در مسیر یک جریان سریع قرار می گیرد، مایع به طور متناوب از آب جدا می شود. جسم در دو سمت پایین دست خود قرار می گیرد و با جدا شدن لایه مرزی و پیچیدن آن بر روی خود، سیال گرداب هایی را تشکیل می دهد (که ورتکس نیز نامیده می شود). او همچنین خاطرنشان کرد که فاصله بین ورتکس ها ثابت است و تنها به اندازه سنگی که آن را تشکیل می دهد بستگی دارد.

در سمت بدنه بلوف که در آن ورتکس در حال تشکیل است، سرعت سیال بیشتر و فشار کمتر است. همانطور که ورتکس به سمت پایین حرکت می کند، قدرت و اندازه آن افزایش می یابد و در نهایت جدا می شود یا می ریزد. به دنبال آن یک ورتکس در طرف دیگر بدن بلوف تشکیل می شود (شکل 1). ورتکسه های متناوب در فواصل مساوی قرار دارند.

 

تاریخچه ورتکس فلومتر

 

پدیده گرداب را می توان به عنوان باد از یک میله پرچم (که به عنوان بدنه بلوف عمل می کند) مشاهده کرد. این همان چیزی است که باعث ایجاد موج منظمی در پرچم می شود. گرداب ها همچنین از پایه های پل، شمع ها، تکیه گاه های سکوی حفاری دریایی و ساختمان های بلند نیز جریان می‌یابند.

هنگام طراحی این سازه ها باید نیروهای ناشی از پدیده ورتکس در نظر گرفته شود. در یک سیستم لوله کشی بسته، اثر ورتکسی در چند قطر لوله در پایین دست بدنه بلوف از بین می رود و هیچ آسیبی ایجاد نمی کند.

 

 

محصولا پیشنهادی: فلومتر ویفری ورتکس روزمونت 8800C

 

طرح و ساختار دبی سنج ورتکس

فلومتر ورتکسی معمولاً از فولاد ضد زنگ 316 یا Hastelloy ساخته شده است و شامل بدنه بلوف، مجموعه حسگر ورتکسی و الکترونیک فرستنده است . آنها معمولاً در اندازه های فلنجی از ½ اینچ تا 12 اینچ در دسترس هستند. 

 

اشکال بدن بلوف (مربع، مستطیل، تی شکل، ذوزنقه ای) و ابعاد برای دستیابی به ویژگی های مورد نظر آزمایش شده است. آزمایش نشان داده است که خطی بودن، محدودیت عدد رینولدز کم، و حساسیت به اعوجاج پروفیل سرعت تنها با شکل بدن بلوف اندکی متفاوت است.

از نظر اندازه، بدنه بلوف باید عرضی داشته باشد که به اندازه کافی کسری از قطر لوله باشد که کل جریان در ریزش شرکت کند. ثانیاً، بدنه بلوف باید دارای لبه های بیرون زده در سطح بالادست باشد تا خطوط جداسازی جریان را بدون توجه به سرعت جریان ثابت کند. سوم، طول بدنه بلوف در جهت جریان باید مضربی معین از عرض بدنه بلوف باشد.

امروزه اکثر ورتکس سنج ها از حسگرهای پیزوالکتریک یا نوع خازنی برای تشخیص نوسان فشار در اطراف بدنه بلوف استفاده می کنند. این آشکارسازها به نوسان فشار با یک سیگنال خروجی ولتاژ پایین پاسخ می دهند که فرکانس مشابه نوسان دارد. چنین حسگرهایی مدولار، ارزان، به راحتی تعویض می‌شوند و می‌توانند در طیف وسیعی از دامنه‌های دما – کار کنند. سنسورها می توانند در داخل بدنه یا بیرون قرار گیرند. 

 

از فلومتر ورتکس  در چه کابردهای می توان استفاده کرد و چه محدودیت هایی دارد؟ 

ورتکس متر معمولاً برای کاربردهای بچینگ یا سایر کاربردهای جریان متناوب توصیه نمی‌شود. این به این دلیل است که تنظیم نرخ جریان دریبل در ایستگاه بچینگ می تواند کمتر از حد حداقل تعداد رینولدز متر باشد. هر چه مجموع دسته کوچکتر باشد، احتمال خطای حاصله بیشتر است.

گازهای کم فشار (چگالی کم) پالس فشار کافی قوی تولید نمی کنند، به خصوص اگر سرعت سیال کم باشد. بنابراین، این احتمال وجود دارد که در چنین خدماتی بردپذیری کنتور ضعیف باشد و دبی های کم قابل اندازه گیری نباشد.

از سوی دیگر، اگر کاهش برد پذیری قابل قبول باشد و اندازه سنج برای جریان معمولی به درستی باشد، هنوز می توان فلومتر ورتکسی را در نظر گرفت.

اگر سیال فرآیند تمایل به پوشش یا تجمع بر روی بدنه بلوف داشته باشد، مانند سرویس لجن و دوغاب، در نهایت ضریب K را تغییر خواهد داد. فلومترهای ورتکسی برای چنین کاربردهایی توصیه نمی شود. با این حال، اگر یک سیال کثیف فقط دارای مقادیر متوسطی از مواد جامد غیر پوشش دهنده باشد، احتمالاً کاربرد آن قابل قبول است. این امر با آزمایش 2 ساله روی دوغاب سنگ آهک نشان داده شد. در پایان آزمایش، فاکتور K تنها 0.3 درصد نسبت به کالیبراسیون کارخانه اصلی تغییر کرده است، اگرچه بدنه بلوف و لوله جریان به شدت زخمی و سوراخ شده بودند.

هنگام اندازه‌گیری جریان چند فازی (ذرات جامد در گاز یا مایع، حباب‌های گاز در مایع، قطرات مایع در گاز)، دقت ورتکسه‌سنج به دلیل ناتوانی متر در تمایز بین فازها کاهش می‌یابد. بخار مرطوب و با کیفیت پایین یکی از این کاربردها است: فاز مایع باید به طور همگن در بخار پراکنده شود و از خطوط جریان عمودی برای جلوگیری از شل شدن باید اجتناب شود. هنگامی که لوله افقی است، فاز مایع احتمالاً در کف لوله حرکت می کند و بنابراین ناحیه داخلی لوله باید در قسمت پایین باز نگه داشته شود. این را می توان با نصب بدنه بلوف به صورت افقی به دست آورد. عدم دقت اندازه گیری در چنین کاربردهایی حدود 5 درصد جریان واقعی است، اما با قابلیت تکرار خوب.

افت فشار دائمی از طریق یک ورتکس سنج تقریباً نصف یک صفحه روزنه است، تقریباً دو سر سرعت. (هد سرعت به صورت V2/g تعریف می شود، که در آن V سرعت جریان و g ثابت گرانشی در واحدهای ثابت است.) اگر لوله و متر به درستی اندازه و هم اندازه باشند، افت فشار به احتمال زیاد تنها خواهد بود. چند psi با این حال، کوچک کردن (نصب یک متر اندازه کوچکتر از خط) به منظور افزایش رینولدز می تواند افت هد را به بیش از 10 psi افزایش دهد. همچنین باید اطمینان حاصل کرد که فشار ورید منقبض شده از فشار بخار سیال فرآیند پایین نمی آید، زیرا باعث ایجاد حفره می شود. به طور طبیعی، اگر فشار برگشتی روی کنتور کمتر از فشار بخار باشد، سیال فرآیند چشمک می زند و قرائت کنتور معنی دار نخواهد بود.

 

قیمت و خرید فلومتر ورتکس: 

برای خرید و استعلام قیمت فلومترهای ورتکس با کارشناسان ما تماس بگیرد تا علاوه بر قیمت از مشاوره فنی رایگان نیز بهره‌مند شوید. 

راه‌های ارتباط با ما 

تلفن: 02128421019

واتس‌آپ: 09357141700

 

مطلب پیشنهادی: دبی چیست؟ / چرا از دبی سنج یا فلومتر استفاده می‌شود؟

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید