02128421019
لوگو پالاترومارکت

اکچویتور کنترل ولو چیست و در انتخاب آن باید چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

اکچویتور کنترل ولو چیست?

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

اکچویتور کنترل ولو ماشین یا قطعه ای است که در بالای ولو  برای حرکت و کنترل خودکار شیر نصب می شود.

عملکرد یک ولو تا حد زیادی به اکچویتور آن بستگی دارد. سه عامل برای مهندسان دارای اهمیت است که هنگام انتخاب یک اکچویتور در نظر می‌گیرند، این سه عامل شامل موارد زیر هستند:

 فرکانس عملکرد، سهولت دسترسی و عملکردهای حیاتی

انواع اکچویتور کنترل ولو

به طور کلی، سه نوع اکچویتور وجود دارد: هیدرولیک، پنوماتیک و الکتریکی

1  . اکچویتورهای هیدرولیک

اکچویتور هیدرولیک سیلندری است که با نیروی هیدرولیک کار می‌کند و نیروی هیدرولیک را به کار مکانیکی تبدیل می‌کند.

اکچویتور های هیدرولیک می‌توانند یک چهارم دورباشند که برای شیرهای توپی  (بال ولو) استفاده می شوند، یا خط باشند که برای شیرهای خطی مانند گلوب ولو انتخاب می‌شوند.

 اکچویتورهای هیدرولیک

2 .  اکچویتورهای پنوماتیکی

اکچویتورهای پنوماتیکی دستگاه های مکانیکی ساده ای هستند که فشار هوا را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند. اصل کار آنها مانند اکچویتورهای هیدرولیک است اما آنها به جای روغن با هوا کار می‌کنند. این نوع اکچویتور می‌تواند خطی یا یک چهارم دور باشد.

مزایای اکچویتورهای پنوماتیک

 • اکچویتور‌های پنوماتیکی با هوای فشرده کار می‌کنند که بر خلاف روغن یک سیال ایمن و سازگار با محیط زیست است، بنابراین می‌توانند بهترین گزینه در مناطق خطرناک باشند.
 • سیستم های کنترل اکچویتورهای پنوماتیکی در مقایسه با اکچویتور های هیدرولیک نسبتاً ارزان و فشرده تر هستند.
 • این اکچویتورها عملکرد با سرعت بالا و بازگشت به موقعیت ایمن را در صورت از بین رفتن منبع برق هوا فراهم می‌کند و این در مقایسه با اکچویتور های الکتریکی مزیت محسوب می‌شود.

3. اکچویتورهای الکتریکی

اکچویتورهای الکتریکی از نیروی الکتریکی برای فعال سازی ولوها استفاده می‌کنند. در واقع، اکچویتور‌های الکتریکی، موتورهای دنده‌ای با لوازم الکتریکی مختلف مانند لیمیت سوئیچ و برد مدار هستند که موتور آنها با ولتاژهای 12، 24، 115 یا 220 AC یا DC کار می‌کند.

مزایای اکچویتورهای الکتریکی

 • توان الکتریکی نسبتاً ارزان است.
 • اکچویتور های الکتریکی دقت خوبی در حرکت و عملکرد سوپاپ ارائه می دهند و امکان نظارت بر درصد باز شدن شیر وجود دارد.
 • تمام اجزای کنترل بر خلاف اکچویتور های پنوماتیک و هیدرولیک در اکچویتور یکپارچه هستند.
 • اکچویتور‌های الکتریکی ارزان‌تر، فشرده‌تر و سبک‌تر از اکچویتور‌های پنوماتیکی و هیدرولیکی هستند.

 


در انتخاب اکچویتور کنترل ولو باید چه پارامترهایی را در نظر بگیریم؟

 1. در دسترس بودن منبع تغذیه

اگر منبع روغن پرفشار در دسترس نباشد، نمی‌توان از اکچویتور هیدرولیک استفاده کرد.

 1. گشتاور و اندازه ولو

 شیرهای اندازه بزرگ و کلاس فشار بالا (مانند شیر توپی کلاس 1500 30 اینچی) برای کار کردن به گشتاور بالایی نیاز دارند. انتخاب یک اکچویتور پنوماتیکی بزرگ برای ولوهای بزرگ مقرون به صرفه نیست. در این مورد استفاده از یک اکچویتور هیدرولیک توصیه می‌شود.

مطلب پیشنهادی: قیمت انواع اکچویتور + معرفی و بررسی مزایا و معایت انواع اکچویتور

 1. حالت خرابی و ایمنی

اکچویتورهای پنوماتیکی و هیدرولیک برخلاف اکچویتور‌های الکتریکی در موقعیت‌های باز یا بسته در هنگام افت برق قرار می‌گیرند. این نوع شیرها برگشت فنری هستند، به این معنی که در صورت قطع برق یا سیگنال، فنر شیر را به موقعیت ایمن از پیش تعریف شده برمی گرداند. 

 1. سرعت کار

 اکچویتورهای الکتریکی، کندتر از اکچویتو های پنوماتیکی و هیدرولیکی کار می‌کنند، بنابراین اگر سرعت عملیاتی 1 اینچ بر ثانیه یا بیشتر از شیر انتظار می رود، یک اکچویتور الکتریکی ممکن است انتخاب مناسبی نباشد.

 1. فرکانس و سهولت کار

برای سهولت و آسان‌تر شدن کار، استفاده از اکچویتور های برقی برای برخی از ولوهای با اندازه بزرگ که به طور مکرر به جای عملکرد دستی استفاده می‌شوند، معمول است. به عنوان مثال، برای یک شیر توپی دستی کلاس 300 20 اینچی با عملکرد مکرر پیشنهاد می‌شود که فقط برای سهولت کار به یک اکچویتور الکتریکی مجهز شود.

 1. لوازم جانبی کنترل

لوازم جانبی کنترل در اکچویتور های الکتریکی بر خلاف اکچویتور های پنوماتیک و هیدرولیک در اکچویتور ادغام می شوند. در واقع اکچویتور های الکتریکی به هیچ فضایی برای لوازم کنترل نیاز ندارند که این یک مزیت است اما اکچویتورهای هیدرولیک دارای پنل های کنترل بزرگ تری در مقایسه با اکچویتور های پنوماتیکی هستند.

 1. مناطق خطرناک

استفاده از اکچویتورهای الکتریکی در محیط های خطرناک ممکن است در برخی موارد محدود باشد. مناطق و کلاس‌های خطر متفاوت بر اساس وجود گازها یا بخارات قابل اشتعال که ممکن است محدودیتی در استفاده از اکچویتور‌های الکتریکی ایجاد کند، تعریف می‌شوند.

 1. هزینه خرید اکچویتور کنترل ولو

اکچویتورهای الکتریکی ارزان ترین نوع اکچویتورها هستند و اکچویتورهای هیدرولیک گران ترین و اکچویتورهای پنوماتیک در حد وسط قرار می‌گیرند.

سخن پایانی:

انتخاب و خرید اکچویتور کنترل ولو و کنترل ولو مناسب گاهی سخت است، بنابراین به شما توصیه می‌کنیم برای خرید این تجهیزات با کارشناسان فروش ما در پالاترومارکت در تماس باشید تا علاوه بر دریافت مشاوره فنی رایگان به شما در خرید این تجهیزات کمک کنند. 

 

سوالات متداول
در انتخاب اکچویتور کنترل ولو باید چه پارامترهایی را در نظر بگیریم؟

مواردی مانند: در دسترس بودن منبع تغذیه – گشتاور و اندازه ولو – ایمنی – سرعت کار – فرکانس و سهولت کار – لوازم جانبی کنترل و …

اکچویتر کنترل ولو چیست؟

اکچویتور کنترل ولو ماشین یا قطعه ای است که در بالای ولو  برای حرکت و کنترل خودکار شیر نصب می شود.

عملکرد یک ولو تا حد زیادی به اکچویتور آن بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید