02128421019
لوگو پالاترومارکت

زون بندی مناطق خطرناک | طبقه بندی مکان‌های خطرناک

معنی کدهای کلاس و منطقه (Division & Zone) | طبقه بندی مکان‌های خطرناک

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

هنگامی که برنامه شما شامل مکان های خطرناک است، مهم است که از ابزارهایی استفاده کنید که با چالش هایی که این برنامه ها می توانند ارائه دهند مطابقت داشته باشند. در محیط‌های با خطر آتش‌سوزی یا انفجار، ابزارهای فشار نامناسب می‌توانند منجر به آسیب اپراتور، آسیب به تجهیزات یا هزینه‌های بالاتری شود.

 

کدها و  کلاس و تقسیم بندی‌های خاص محیط‌های خطرناک

کدهای کلاس و تقسیم بندی خاصی وجود دارد که سوئیچ‌های فشار ضد انفجار و آنچه برای اطمینان از ایمن بودن آنها برای استفاده در مکان های خطرناک لازم است را شناسایی می کند.

این مقاله به این موضوع می‌پردازد که این کدها به چه معنا هستند و چه معنایی می توانند برای برنامه شما داشته باشند.

 

الزامات محیط‌های خطرناک برای سوئیچ‌های فشار

محیط خطرناک منطقه‌ای (زون) است که در آن احتمال یا خطر آتش سوزی یا انفجار ممکن است به دلیل وجود جو یا مخلوط انفجاری رخ دهد. تجهیزات الکتریکی مانند پرشر سوئیچ‌ها مورد استفاده در این مناطق خطرناک باید به گونه ای طراحی شوند که آتش یا انفجار را مهار یا از آن جلوگیری کند.

 

کدهای کلاس و زون‌های مناطق خطرناک

محیط‌های خطرناک توسط سازمان ها و استانداردها تعریف می‌شوند. در آمریکا، مکان‌های خطرناک توسط انجمن ملی حفاظت از آتش با استاندارد (یا کد) NFPA 70 تعریف می‌شوند. این کد ملی برق (NEC) است. کد برق کانادا (CEC) بسیار شبیه به NEC است.

در سطح جهانی، استانداردهای کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی IEC محیط‌های خطرناک را تعریف می‌کنند.

 

 

سیستم Zone بر اساس استانداردهای IEC است و در سیستم های NEC505، ATEX، IECEx و INMETRO استفاده می شود (شکل زیر را ببینید):

در منطقه (Zone) 0 خطر به طور مداوم در مخزن گاز زیرزمینی و کامیون تانکر گاز وجود دارد.
منطقه 1 منطقه ای است که در آن خطر به احتمال زیاد رخ می دهد مانند لوله کشی در کامیون تانکر و لوله کشی پمپ بنزین.
منطقه 2 منطقه ای است که احتمال وقوع خطر در آن وجود ندارد، مانند هوای اطراف.

 

 

 

کلاس I

مکان‌های کلاس I شامل مناطقی است که ممکن است گازها، بخارات یا مایعاتی وجود داشته باشد که پتانسیل مشتعل شدن بالایی دارند. دو بخش مختلف در کلاس I وجود دارد، بخش 1 و بخش (Zone) 2، همراه با سه منطقه (Division). منطقه 0، 1 و 2. مکان هایی که به عنوان کلاس I در نظر گرفته می‌شوند عبارتند از: پالایشگاه های نفت، مناطق ذخیره سازی بنزین٬ مناطق خدمات سوخت و غیره.

 

بخش (Zone) 1 زیرمجموعه ای از کلاس I است و به عنوان منطقه ای طبقه بندی می شود که در آن گازها، بخارات یا مایعات قابل اشتعال یا انفجاری که در بالا ذکر شد می توانند در شرایط عادی و روزمره وجود داشته باشند.

 

بخش (Zone) 2 نیز زیرمجموعه ای از کلاس I است و به عنوان منطقه ای طبقه بندی می شود که در آن گازها، بخارات یا مایعات قابل اشتعال یا انفجاری که در بالا ذکر شد در طول عملیات عادی وجود ندارند.

 

منطقه (Division) 0 به عنوان منطقه وجود گازها، بخارات یا مایعات قابل اشتعال یا انفجاری برای مدت طولانی در شرایط عملیاتی یا در طول بخش بزرگی از شرایط عملیاتی توصیف می شود.

 

منطقه (Division) 1 به عنوان منطقه وجود گازها، بخارات یا مایعات قابل اشتعال یا انفجاری برای مدتی در شرایط عملیاتی عادی توصیف می شود.

 

منطقه (Division) 2 به این صورت توصیف می شود که احتمال وجود گازها، بخارات یا مایعات قابل اشتعال یا انفجاری در شرایط عملیاتی عادی وجود ندارد.

 

مطلب مرتبط: یک آشکارساز گاز مناسب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

 

 

کلاس دوم (کلاس II)

مکان‌های کلاس II شامل مکان‌هایی است که گرد و غبار قابل احتراق ممکن است وجود داشته باشد که پتانسیل قابل مشتعل شدن را دارند. مکان هایی که به عنوان کلاس II در نظر گرفته می شوند عبارتند از آسانسورهای غلات، کارخانه های آرد و خوراک، تولید کنندگان پودر فلز و کارخانه های زغال سنگ و غیره.

 

بخش 1 زیرمجموعه ای از کلاس II است و به عنوان منطقه ای طبقه بندی می شود که در آن گرد و غبارهای قابل احتراق قابل اشتعال یا انفجاری ذکر شده در بالا می توانند در شرایط عادی و روزمره وجود داشته باشند.

 

بخش 2 نیز زیرمجموعه ای از کلاس II است و به عنوان منطقه ای طبقه بندی می شود که در آن گرد و غبار قابل احتراق قابل اشتعال یا انفجاری ذکر شده در بالا در طول عملیات عادی وجود ندارد.

 

برای مشاوره و استعلام قیمت با ما در تماس باشید

کلاس III

مکان‌های کلاس III شامل مکان‌هایی هستند که ممکن است الیافی وجود داشته باشند که پتانسیل قابل اشتعال شدن دارند. مکان هایی که به عنوان کلاس III در نظر گرفته می شوند عبارتند از پنبه پاک کن ها، کارخانه های بذر پنبه، کارخانه های خاک اره، یا کارخانه های نساجی.

 

بخش 1 زیرمجموعه ای از کلاس III است و به عنوان منطقه ای طبقه بندی می شود که در آن الیاف قابل اشتعال یا پرنده ها ممکن است تولید، ذخیره یا جابجا شوند.

 

بخش 2 نیز زیرمجموعه ای از کلاس III است و به عنوان منطقه ای طبقه بندی می شود که الیاف قابل اشتعال یا پرنده ها ممکن است در آن ذخیره یا جابجا شوند.

 

سخن پابانی: 

با توجه به نکات گفته شده٬ حتما در خرید انواع ابزار دقیق و یا تجهیزات اعلان حریقی که استفاده می‌کنید توجه کنید. اگر برای خرید نیاز به مشاوره دارید همین امروز با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

راه های ارتباطی با ما

واتس آپ : 09357141700

 

محصولات پیشنهادی: 

سیفتی ولو مدل 4374.3142

گیج فشار تمام استیل لوله بوردون ویکا 232.50

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید