021-88521630
021-28421019
جستجو

آنالایزر ارتعاشات + قیمت و خرید آنلاین + بررسی کاربردهای آن؟

آنالایزر ارتعاشات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

خرید و مشاوره:

021-88521630
021-28421019

واتس آپ:
09357141700

محصولات ارائه شده در پالاترومارکت

 

آنالایزر ارتعاشات ابزاری برای اندازه گیری، ذخیره، تشخیص و تجزیه و تحلیل ارتعاش تولید شده توسط سیستم ها یا ماشین آلات است. آنها با استفاده از ابزارهای مبتنی بر FFT کار می‌کنند که بزرگی ارتعاش و نحوه تغییر آن در فرکانس را نشان می دهد. اصلی ترین آنالیزورهای ارتعاش شناسایی و پیش بینی عیوب و رفع آنها با یافتن منشا آن ارتعاش است.

 

از آنالایزر ارتعاشات در کجاها استفاده می‌شود؟

از آنالایزرهای ارتعاش می‌توان برای بازرسی کارخانه های تولیدی، آزمایشگاه های توسعه محصول، سایت های ساختمانی و مکان های دیگر استفاده کرد. برای نگهداری پیشگیرانه تجهیزات تولیدی، یک تحلیلگر ارتعاش ارتعاش را تجزیه و تحلیل می‌کند. محور چرخش دستگاه نیز با استفاده از تحلیلگر ارتعاش ارزیابی می‌شود. اگر روتور از تعادل خارج شود، می‌توان آن را در طول زمان توقف برنامه ریزی شده دستگاه تعویض کرد.

اندازه‌گیری‌های آنالایزر ارتعاش معمولاً ویژگی‌های شتاب، سرعت و جابجایی ارتعاش را تشخیص می‌دهند. ارتعاش با این روش به دقت ثبت می‌شود. اندازه گیری ارتعاش ممکن است به طور موثر و ساده در میدان با استفاده از تحلیلگرهای ارتعاش قابل حمل انجام شود که دقت و تحرک را فراهم می‌کند. بسیاری از تحلیلگرهای ارتعاش دارای حافظه ای برای ذخیره داده های ارتعاش برای بررسی بعدی هستند.

برای افراد حرفه ای در حین کار، تحلیلگر ارتعاش یک ابزار ضروری است. صرف نظر از موضوع فن آوری، هر تحلیلگر ارتعاش می‌تواند وظیفه سخت را تکمیل کند. یک متر فشار صدا همچنین می‌تواند ارتعاش صوتی (برای تجزیه و تحلیل فرکانس ارتعاش) را ارزیابی کند. تشخیص فرکانس‌های مهمی که می‌توانند باعث آسیب یا ایجاد سطوح نویز منحرف شوند، امکان‌پذیر است.

 

آنالایزر ارتعاشات چگونه کار می‌کند؟

اصل کار تحلیلگر ارتعاش تقریباً با ولت متر یکسان است. تنها تغییر اندازه گیری می‌شود. این روش با قرار دادن حسگر یا دستگاه پایه مغناطیسی بر روی جسمی که لرزش آن تشخیص داده می‌شود آغاز می‌شود. سنسور فوراً یک سیگنال ولتاژ در پاسخ به ارتعاش جسم می دهد، که از روی کابل به فرستنده آنالایزر ارتعاش رله می‌شود. با این حال، راحت باشید، زیرا اعداد نشان داده شده در ارتعاش سنج، مقادیر ارتعاش به شکل شتاب و سرعت هستند، نه ولتاژ (سرعت در واحد زمان). بنابراین، با توجه به نحوه عملکرد این ارتعاش سنج، لرزش دست و بازو و بدن دو اثر دارد.

اپراتور باید شتاب سنج مناسب را بر اساس نوع مکانیکی انتخاب کند. شتاب سنج های فرکانس پایین سطوح شتاب پایین را کنترل می‌کنند و بنابراین بسیار حساس هستند. به طور همزمان، شتاب سنج های فرکانس بالا سطوح شتاب بالایی را ثبت می‌کنند و با حساسیت محدود فشرده هستند.

شتاب‌سنج پیزوالکتریک معمولاً برای اندازه‌گیری ارتعاشات با فرکانس بیشتر از یک هرتز (هرتز) استفاده می‌شود. دارای ویژگی فرکانس بالا برای اندازه گیری ارتعاشات در محدوده فرکانس بالاتر. آنها بیشتر در عملیات صنعتی برای نظارت بر ارتعاش نصب خودکار و تست های تشخیصی استفاده می‌شوند.

 

موارد استفاده از آنالایزر ارتعاش

کاربرد یک تحلیلگر ارتعاش چند برابر است. برخی از کاربردهای رایج آنالایزرهای ارتعاش در زیر ذکر شده است:

یک آنالایزر ارتعاش می‌تواند ارتعاش سازه‌ها مانند ساختمان‌ها، بزرگراه‌ها و پل‌ها، خطوط راه‌آهن، معادن، فرودگاه و دیگر تأسیسات صنعتی بزرگ را اندازه‌گیری کند.
لرزش در این ساختمان به دلیل حوادث طبیعی مانند باد، آب و هوا، زلزله یا اجزای داخلی مانند آسانسور، تهویه و سیستم های HVAC رخ می دهد. در نتیجه، تست ارتعاش به شناسایی مناطق ساختمانی که بیشتر مستعد ارتعاش هستند کمک می‌کند.

همچنین برای تعیین میزان ارتعاش بدن انسان از یک آنالایزر ارتعاش استفاده می‌شود.
معیارهای این ابزار شامل شتاب ارتعاش، سرعت و جابجایی است.

 

ویژگی‌های آنالایزر ارتعاشات

موارد زیر موارد مهمی است که باید در هنگام خرید یک آنالایزر ارتعاشات در نظر بگیرید:

1. مطمئن شوید که تعداد کانال های ورودی دقیق است:

آنالایزرهای لرزش پیکربندی های مختلفی دارند که رایج ترین آنها دو تا چهار کانال ورودی است. ضبط دو کانال به طور همزمان به طور کلی برای تعادل، تجزیه و تحلیل فاز، نمودار Bode و توابع ODS کافی است. از سوی دیگر، استفاده از شتاب‌سنج‌های سه محوری و متعادل کردن دو صفحه، استفاده از چهار کانال را ضروری می‌کند.

 

2. محدوده فرکانس:

محدوده فرکانس یک آنالایزر ارتعاش توسط دو عامل تعریف می‌شود: بالاترین نرخ نمونه آنالیزور و حداکثر محدوده فرکانس شتاب سنج. Sample Rate یک سیستم تعداد اندازه گیری هایی است که می‌تواند در یک ثانیه انجام دهد. در نتیجه حداکثر فرکانس دستگاه نصف میزان نمونه برداری آن خواهد بود.

 

مطلب پیشنهادی: 3 راه برای افزایش عملکرد سنسورهای pH/ORP

 

3. خطوط وضوح:

تعداد خطوط وضوح تعیین می‌کند که از چند نقطه برای یکپارچه سازی طیف استفاده می‌شود. اگرچه نام واقعی “نقاط” است، اما اصطلاح “خطوط” هنوز استفاده می‌شود، به احتمال زیاد زیرا برای FFT های صوتی ابداع شده است که با میله ها (یا خطوط) ترسیم شده اند. وضوح یک طیف گاهی به اشتباه با خطوط تفکیک یکسان می‌شود. با این حال، این معتبر نیست. از آنجایی که LR بین محدوده فرکانسی بزرگ یا کوچک تمایز قائل نمی‌شود، محدوده فرکانس کمتر با تعداد خطوط یکسان وضوح بهتری نسبت به محدوده بالاتر با تعداد خطوط مشابه نشان می دهد.

 

4. عملکردهای اضافی را بررسی کنید:

ویژگی های آنالیزورها به احتمال زیاد بخشی است که از یک آنالایزر به آنالایزر دیگر بیشترین تفاوت را دارد.

 •  FFT: قلب یک آنالایزر طیفی است که عملاً همه توابع آنالیز به آن نیاز دارند. Rectangular، Hamming و Flattops ابزارهای اندازه گیری FFT و عملکردهای ویندوز هستند.
 •  پارامترهای اندازه گیری: شتاب، سرعت، جابجایی، و پوشش شتاب 
 •  جمع‌آوری داده ارتعاش: یک تحلیلگر ارتعاش مناسب همچنین باید بتواند داده‌های ارتعاش را ضبط کند. حداقل باید روشی برای ذخیره و سازماندهی ضبط های ماشینی برای پیگیری تاریخچه و روند آنها داشته باشد. این موضوع مهمی است که باید در نظر بگیرید زیرا شما روزانه با این بخش از سیستم سر و کار خواهید داشت. داشتن یک رابط پایگاه داده بصری و ساده برای جلوگیری از اتلاف وقت در آینده بسیار مهم است.
 • شکل موج زمان: این نمودار با دریافت سیگنال توسط سنسور توسط آنالایزرهای ارتعاش ایجاد می‌شود. اگرچه به ندرت استفاده می‌شود، برخی از عملکردهای کمکی مانند شکل موج زمان دایره ای، می‌توانند در تشخیص الگوهای گیربکس یا یاتاقان ها مفید باشند.
 •  پایگاه داده یاتاقان: تجزیه و تحلیل ارتعاش یاتاقان فرکانس های خطا مربوط به هندسه یاتاقان را شناسایی می‌کند. از این رو این تابع حیاتی است. در نتیجه، به یک پایگاه داده جامع بلبرینگ و همچنین اطلاعات سازنده برای برآورد خطا دسترسی خواهید داشت.
 •  سنسور مورد استفاده: شتاب ارتعاش متناسب با ولتاژ خروجی است. از آنجایی که آنها تقویت کننده ها و فیلترهای کوچکی برای حذف نویز دارند، اکثر سنسورها به برق نیاز دارند. شتاب‌سنج‌ها اغلب در آنالایزرهای ارتعاش استفاده می‌شوند، زیرا دامنه وسیعی از فرکانس و دامنه صدای حیوانات دارند. در عوض، آنها شتاب را به سایر معیارهای مرتبط با ارتعاش مانند سرعت و جابجایی ترجمه می‌کنند.
 •  پروب هایی که جابجایی را اندازه گیری می‌کنند: سیگنال خروجی متناسب با جابجایی ارتعاش است. آنها معمولاً حسگرهای غیر تماسی هستند که آنها را برای سنجش ارتعاشات شفت و خارج از مرکز عالی می‌کند. اگر تحلیلگر ارتعاشی که انتخاب می‌کنید به شما امکان می دهد انواع مختلفی از سنسورها را وصل کنید، سودمند است. برخی از ماشین ها هستند که شتاب سنج بهترین ابزار برای آنها نیست. یاتاقان های روغن نمونه ای هستند زیرا روغن ارتعاشات را کاهش می دهد و اندازه گیری شتاب سنج را نادرست می‌کند.

 

 

5. نیاز به ویژگی های دیگر مانند

 • الزامات اتصال ابری،
 • نیازهای پشتیبانی فنی،
 • ویژگی های قابل حمل،
 • برق مورد نیاز و غیره
آنالایزر ارتعاشات قابل حمل یا پروتابل

نظارت بر سیگنال الکتریکی یکی از ویژگی های یک آنالایزر ارتعاش قابل حمل است که به تشخیص وضعیت ماشین های دوار کمک می‌کند.

 

ویژگی های آنالایزر ارتعاشات قابل حمل:

داده های کلی ارتعاش در جابجایی، سرعت و شتاب داده شده است
یک آنالایزر ارتعاش قابل حمل معمولا وزن سبکی دارد و کارکرد آن ساده است.
یک آنالایزر ارتعاش قابل حمل معمولاً دارای ویژگی خاموش شدن خودکار است و داده های واقعی RMS را نمایش می دهد.
یک آنالایزر لرزش قابل حمل دارای یک صفحه نمایش نور پس زمینه است که اندازه گیری را حتی در فضاهای کم نور یا بسته انجام می دهد.
تجزیه و تحلیل ارتعاش قابل حمل می‌تواند ارتعاشات ماشین آلات ناشی از عدم تعادل، ناهماهنگی، شکستگی دنده، خرابی بلبرینگ و عوامل دیگر را تشخیص دهد.

 

سخن پایانی:

یک آنالایزر ارتعاشات یک اندازه گیری توان و انرژی حیاتی در یک سیستم تست توان الکتریکی است. شما می‌توانید به سرعت مقادیر ارتعاش را با کمک این ابزار آزمایش و کمی‌کنید و یافته ها دقیق خواهند بود. بنابراین، ادامه دهید و از همین الان شروع به جستجوی بهترین تحلیلگر ارتعاش برای خدمات خود کنید. برای مشاوره فنی رایگان و دریافت قیمت تماس بگیرید. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
اینستاگرام ما
با ما در تماس باشیدمشاوره و خرید انواع ابزاردقیق