02128421019
لوگو پالاترومارکت

شیر پروانه ای دو افست (دابل افست) چیست و چه فرقی با تریپل و زیرو افست دارد؟

شیر پروانه ای دو افست چیستو چه فرقی با تریپل و زیرو افست دارد؟

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

شیر پروانه ای دابل افست چه فرقی با افست سه گانه و صفر دارد؟

 

شیرهای پروانه ای یا باتر فلای ولو با استفاده از یک دیسک متصل به شفت مرکزی، جریان سیال را در لوله کنترل می کنند. این دیسک با ایجاد یک دهانه متغیر میزان سیال عبوری از شیر را کنترل می کند.

 

شیرهای پروانه ای را می توان با توجه به تراز بودن دیسک با توجه به بدنه شیر به انواع زیر طبقه بندی کرد:

 • افست صفر (Zero offset)
 • افست دوبل (Double offset)
 • افست سه گانه (Triple offset)

اکثر شیرهای پروانه ای زیرو افست هستند. آنهایی که از فلز و برخی با روکش لاستیکی ساخته شده‌اند، شیرهای پروانه‌ای افست دو یا سه‌گانه هستند.

 

 

تفاوت بین شیر پروانه ای زیرو افست، دابل افست و تریپل افست

 

شیر پروانه ای افست صفر (هم مرکز)

تراز کردن دیسک

دیسک و ساقه شیرهای پروانه ای افست صفر در مرکز نشیمنگاه سوپاپ که در مرکز بدنه سوپاپ قرار دارد، قرار دارد. دیسک در محور مرکزی می چرخد که امکان چرخش 360 درجه را فراهم می کند. آب بندی زمانی انجام می شود که دیسک سیت نرم را تغییر شکل داده و باعث اصطکاک کامل در کل چرخه عملیاتی شود.

 

برنامه های کاربردی رایج

شیرهای پروانه ای افست صفر در کاربردهای مایع و گاز زیر 250 PSI و تا 400 درجه فارنهایت رایج هستند. این شیرها می توانند مواد غذایی، پوشش ها، مواد شیمیایی، ساینده ها و برخی کاربردهای جامد را مدیریت کنند.

مزیت قابل توجه انتخاب ولوهای افست صفر این است که رسانه‌های جریان روی شیر با بدنه تماس پیدا نمی‌کنند، زیرا نشیمنگاه سوپاپ آن را می‌پوشاند.

 

شیر پروانه ای دابل افست 

تراز کردن دیسک ولو دابل افست

شیر پروانه ای دو افست عموماً به عنوان یک شیر پروانه ای با کارایی بالا شناخته می شود و دارای دو افست از مرکز بدنه شیر است که شامل:

محور شافت از خط مرکزی صندلی دیسک و بدنه مهر و موم منحرف می شود.
محور شفت نسبت به خط مرکزی خط لوله/شیر خارج از مرکز است.

موقعیت دیسک در یک شیر پروانه‌ای افست دوبل هنگام کار کردن دریچه یک عمل بادامک ایجاد می‌کند. نشیمنگاه از درزگیر بلند می شود که منجر به وقوع اصطکاک در 10 درجه اول و 10 درجه پایانی عملیات باز و بسته می شود.

 

برنامه‌های کاربردی رایج

شیرهای پروانه ای افست دوگانه برای فشارهای بالاتر از شیرهای پروانه ای افست صفر مناسب هستند.

 

شیر پروانه ای افست سه گانه یا تریپل

تراز کردن دیسک

شیر پروانه ای افست سه گانه (تریپل افست) دارای سه افست است که دو تای آن مانند شیر پروانه ای افست دوگانه است. افست سوم به جای موقعیت شفت، بر روی سطح سیت شیر است.

 

برنامه های کاربردی رایج

شیرهای پروانه ای افست سه گانه در کاربردهایی مشابه شیرهای پروانه ای افست دوبل استفاده می شوند اما در کاربردهای تنگ تر و سخت تر ترجیح داده می شوند.

 

مطلب پیشنهادی: شیر پروانه ای یا باترفلای ولو چه مزایایی دارد؟

 

شیرآلات دابل افست با کارایی بالا

شیرهای پروانه ای دو افست به طور گسترده ای به عنوان شیرهای پروانه ای با کارایی بالا شناخته می‌شوند. آنها یکی از در دسترس ترین شیرهای پروانه ای نوع غیرعادی در بازار هستند.

 

ترکیب مواد سازنده

شیرهای پروانه ای افست دوگانه در فشارهای بالاتر در مقایسه با افست صفر استفاده می‌شوند. این ولوها از موادی با درجه بندی کلاس ANSI تا 600 مانند Hastelloy، فولاد ضد زنگ، فولاد کربن و غیره ساخته شده اند.

 

اجزای اصلی شیرهای پروانه ای با کارایی بالا

شیرهای پروانه ای دوگانه دارای اجزای اصلی زیر هستند:

 • بدنه
 • سیت
 • نگهدارنده سیت
 • دیسک
 • شفت
 • بسته بندی شفت
 • اپراتور 
 • بلبرینگ یا بوش

 

برنامه های کاربردی شیرهای پروانه ای با کارایی بالا

شیرهای پروانه ای دو افست با کارایی بالا، بسیار محبوب هستند زیرا می توانند در طیف گسترده ای از کاربردها استفاده شوند. آنها می توانند در فشارها و دماهای شدید دوام بیاورند و برای جابجایی گاز، روغن، بخار و آب در وزن سبک و طراحی مقرون به صرفه در مقایسه با شیرهای پروانه ای سه گانه مناسب هستند.

مقاومت در برابر خوردگی و استحکام طراحی شیرهای پروانه ای دوگانه افست به آنها اجازه می دهد که به عنوان شیرهای مدفون یا به عنوان بخشی از گیاهان استفاده شوند.

 

سخن پایانی

شیرآلات صنعتی در مقایسه با شیرهای پروانه‌ای سنتی دارای الزامات بالاتری در محدوده فشار و دما هستند. این امر باعث ظهور شیرهای پروانه ای با کارایی بالا شد که می توانند فشار و دمای بالا را تحمل کنند، که یکی از آنها شیر پروانه ای دوگانه افست است. 

اگه به راهنمایی و مشاوره فنی بیشتر نیاز دارید همین امروز با کارشناسان ما در پالاترومارکت در تماس باشید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید