021-88521630
021-28421019
جستجو

کنترل ولو پنوماتیک چیست؟ | قیمت و بررسی انواع

کنترل ولو پنوماتیک چیست؟ | قیمت و بررسی انواع

خرید و مشاوره:

021-88521630
021-28421019

واتس آپ:
09357141700

محصولات ارائه شده در پالاترومارکت

کنترل ولو پنوماتیک چیست؟

سیستم های کنترل ولو پنوماتیک بر اساس فشار هوا کار می‌کنند. این بدان معناست که هوای فشرده رسانه ای است که انرژی را به کاربران مختلف سیستم منتقل می‌کند. 

 

ساختار کنترل ولو پنوماتیک

ولوهای پنوماتیکی نقش مهمی‌ در سیستم پنوماتیک دارند. آنها تعیین می‌کنند که چه مقدار هوا و در کدام جهت عبور می‌کند. این بدان معنی است که این ولوها میتوانند به عنوان دریچه های کنترل و همچنین به عنوان دریچه های ایمنی که جریان هوا را در شرایط خطرناک قطع می‌کنند یا فشار سیستم را کاهش می‌دهند، عمل کنند. 

کنترل ولو پنوماتیک چگونه کار می کند؟

 کنترل ولوهای پنوماتیکی می‌توانند با کمک عملگرها و پوزیشنرها، فشار را به صورت کنترل‌شده کاهش دهند. کنترل‌کننده‌ها قادر هستند نوسانات فشار را حس کنند و می‌توانند سیگنال تامین هوا را به پوزیشنر پنوماتیکی تنظیم کنند.

 

محصولات پیشنهادی: اکچویتور پنوماتیک نوجیکس / عملگر پنوماتیک nogix

 

یک پوزیشنر پنوماتیکی، هوا را به یک دیافراگم می‌رساند که دریچه‌ای را باز می‌کند، در این ولوها فنرها به عنوان یک نیروی مخالف استفاده می‌شوند که باعث می‌شود دریچه ها در صورت از دست دادن یا کاهش فشار هوای اعمال شده روی دیافراگم بسته شوند.

کنترل ولوهای پنوماتیک به طور گسترده در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود.

 

معرفی انواع شیر پنوماتیک 

شیرهای پنوماتیکی با توجه به عملکردشان به گروه های خاصی تقسیم می‌شوند که شامل:

  • شیرهای کنترل جهت
  • شیرهای بدون برگشت
  • شیرهای کنترل جریان
  • شیرهای کنترل فشار


اجزای اصلی یک شیر پنوماتیک شامل چه مواردی می‌شود؟

در یک شیر پنوماتیک، سوپاپ ها، سوئیچینگ و مسیریابی هوا را کنترل می‌کنند. دریچه‌ها باید جریان هوای فشرده را کنترل کنند و باید جریان اگزوز به اتمسفر را کنترل کنند. در مدار سوئیچینگ پنوماتیکی از دو نوع شیر استفاده می شود که عبارتند از 2/3 شیر و 2/5.

سیلندر هوا در اندازه ها و اشکال مختلف موجود است. وظیفه اصلی یک سیلندر تبدیل انرژی موجود در هوای فشرده به حرکت مستقیم است.

انواع اکچویتورهای پنوماتیکی کدامند و در کجا از اکچویتورهای بادی استفاده می‌شود؟

یک اکچویتور پنوماتیک انرژی را به حرکت تبدیل می‌کند. انواع خاصی از محرک های پنوماتیکی وجود دارد که عبارتند از: اکچویتورهای چرخشی، سیلندر پنوماتیک، گیره ها، اکچویتورهای بدون میله و ژنراتورهای خلاء.

این عملگرها برای عملکرد اتوماتیک شیر استفاده می شوند که هوا را به حرکت میل سوپاپ تبدیل می‌کند و با کمک فشار هوا که روی دیافراگم عمل می‌کند یا توسط پیستونی متصل است انجام می‌شود.

 

مطلب پیشنهادی: اکچویتور کنترل ولو چیست؟

 

سخن آخر: 

برای تهیه و خرید انواع ولو و کنترل ولو می‌توانید با کارشناسان مجموعه پالاترومارکت در تماس باشید تا علاوه بر دریافت لیست قیمت، از مشاوره فنی قبل از خرید نیز بهره‌مند شوید.

سوالات متداول
شیر برقی با شیر پنوماتیک چه تفاوتی دارد؟

عملکرد شیر برقی کاملاً وابسته به برق است اما شیر پنوماتیک با کمک نیروی الکترومغناطیسی کار می‌کند و برای جابجایی قطعات نیز از هوای فشرده استفاده می‌کند.

شیر پنوماتیک سه طرفه چیست؟

بیشتر شیرهای سه طرفه شبیه شیرهای دو طرفه هستند و تفاوت آنها در این است که از یک پورت اضافی برای تخلیه هوای پایین دست استفاده می‌کنند. این سوپاپ ها قادر به کنترل سیلندرهای تک عمل یا برگشت فنری و هر باری هستند که باید تحت فشار و متناوب تخلیه شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
اینستاگرام ما
با ما در تماس باشیدمشاوره و خرید انواع ابزاردقیق