02128421019
لوگو پالاترومارکت

از شیر پروانه ای در کجا استفاده می‌شود؟

از شیر پروانه ای در کجا ها استفاده می‌شود؟

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

کابرد باترفلای ولو چیست و در کجاها استفاده می‌شوند؟

اصولاً شیرهای پروانه ای از نظر عملکرد مشابه شیرهای توپی هستند. آنها هر دو دریچه های یک چهارم چرخشی هستند که برای توقف، تنظیم و … استفاده می‌شوند. به طور کلی، می‌توانید از شیر پروانه ای برای جابجایی حجم زیادی از سیال استفاده کنید.

شیرهای پروانه ای انواع مختلفی دارند و هر کدام برای مجموعه خاصی از کاربردها طراحی شده اند. به عنوان مثال، وقتی در مورد طراحی افست آن صحبت می‌کنیم، متوجه خواهید شد که هر نوع افست برای تنظیمات فشار مختلف در نظر گرفته شده است. در حالی که می‌توانید از شیر پروانه‌ای با عملکرد بالا سه‌گانه برای فشارهای خلاء کوچک تا فشار بالا استفاده کنید، شیرهای افست صفر برای کاربردهای کم‌فشار هستند. (توصیه می‌شود مقاله مارا در مورد انواع افست های شیر پروانه ای مطالعه نمایید).

 

کابردهایی که قبلاً از شیرهای پروانه ای استفاده می‌شد با جایی که امروزه استفاده می‌شود یکسان نیست.

شیرهای پروانه‌ای زمانی در کاربردهای کم فشار که نیازی به بسته شدن محکم نداشتند استفاده می‌شدند. کنترل جریان نیز برای این شیرها در گذشته ضروری نبود. آنها به دلیل ویژگی های سبک وزن و صرفه جویی در فضا ترجیح داده شدند.

با تلاش‌های زیاد برای بهبود عملکرد شیر پروانه‌ای، طراحان شیر تعدادی ویژگی را برای گسترش قابلیت‌های آن در نظر گرفتند و آن را بهبود بخشیدند.

 

امروزه دریچه هایی با چندین دیسک افست و مواد بدنه بهبود یافته وجود دارد. شیرهای پروانه ای مدرن دارای سیت های ارتجاعی، افست دیسک دوتایی و سه گانه و حلقه های O برای دیسک ها هستند.

با استفاده از این نوآوری‌های طراحی سوپاپ، می‌توانید به راحتی از شیرهای پروانه‌ای برای بستن محکم، کاربردهای فشار و دما و گاز استفاده کنید.

علاوه بر این، ظهور جدید ویژگی های شیر می‌تواند حجم زیادی از گازها و دوغاب ها را در خود جای دهد. شما حتی می‌توانید از بین طیف گسترده ای از اندازه های شیر از شیرهای کوچک تا بزرگ، متناسب با نیازهای کابرد خود استفاده کنید.

 

 


کاربردهای عمده شیر پروانه‌ای

برای روشن یا خاموش کردن یا کنترل جریان: با شروع یا توقف جریان می‌توانید از هر اندازه شیر برای این کاربرد استفاده کنید. همچنین این عملیات نیاز به افت فشار کم در هنگام باز شدن دارد.

به عنوان تنظیم کننده کنترل ولو: این کاربرد نیاز به توجه بیشتری در مورد نوع و اندازه شیر دارد. همچنین باید بتوانید محیط، نوع سیال، نحوه عملکرد و نصب و افت فشار را تشخیص دهید. برخی از این اطلاعات برای محاسبه می‌تواند توسط طراح یا مهندس شیر تعیین شود.

 

تنظیم جریان سیال

شیرهای پروانه ای به طور گسترده ای برای تنظیم سیالات استفاده می‌شوند. به عنوان یک شیر تنظیم، این کار از طریق عمل محرکی که با مجموعه ساقه و دیسک شیر ارتباط برقرار می‌کند، انجام می‌شود. درجه باز شدن زاویه ای به معنای مقدار دقیق مایعی است که از شیر عبور می‌کند. بنابراین، دبی سیستم از طریق محرک ها کنترل می‌شود.

 

اکچویتورها می‌توانند دستی یا اتوماتیک باشند. برای کنترل یک شیر تنظیم از راه دور، باید یک کنترل کننده جریان داشته باشد. این کنترلر به طور خودکار اطلاعات را به مکانیزم شیر برای باز یا بسته شدن بر اساس سرعت جریان سیستم ترجمه می‌کند.

اکچویتورهای اتوماتیک را می‌توان از راه دور از طریق یک سیستم پنوماتیک، پیستون هیدرولیک یا موتور الکتریکی کار کرد. عملکرد دستی می‌تواند از طریق یک چرخ دستی متصل به یک سیستم چرخ دنده در بالای شیری باشد که آن را به دوک وصل می‌کند.

 

جداسازی جریان

شیرهای پروانه ای به دلیل ویژگی سبک وزن، دستکاری آسان و عملکرد یک چهارم چرخش می‌توانند برای جداسازی جریان استفاده شوند.

با این حال، هنگامی‌که از شیر پروانه ای به عنوان شیر ایزوله استفاده می‌کنید، باید مطمئن شوید که بر عملکرد سیستم شما تأثیر منفی نخواهد گذاشت.

 

 

پیشگیری از جریان برگشتی

برخی از فرآیندهای تولید مواد غذایی نیاز به روش‌های شستشوی تهاجمی دارند که در آن می‌توان از شیرهای پروانه‌ای برای جلوگیری از جریان برگشتی در طول این فرآیند استفاده کرد. جلوگیری از جریان برگشتی ضروری است زیرا کارخانه های فرآوری مواد غذایی باید تمیز باشند و در شرایط بسیار بهداشتی کار کنند.

 

برای کاربرد های بارگذاری ثابت

شیرهای پروانه ای می‌توانند حجم زیادی از سیالات را تحمل کنند اما به تغییرات بار در سیستم حساس هستند. این نوع شیر دارای ظرفیت محدودی در مدیریت تغییرات بار کوچک است. اجازه دادن به چند میلی متر باز شدن می‌تواند معادل اختلاف حجم زیاد باشد.

با این حال، طرح ها را می‌توان برای تنوع بخشیدن به محدوده کنترل آن، به ویژه در کاربردهای بزرگتر که فشار دقیقاً تنظیم می‌شود، افزایش داد.

 

برای کاربردهای محدود کننده فضا

یکی از بهترین ویژگی های شیر پروانه ای اقتصادی بودن و صرفه جویی در فضا است. سیستم هایی با محدودیت فضا می‌توانند در مقایسه با شیرهای توپی از شیرهای پروانه ای بهره مند شوند.

در تاسیسات با فضا محدود، نصب یک سیستم لوله کشی موثر دشوار است. صافی ها، شیرها و سایر تجهیزات می‌توانند فضاهای بزرگی را اشغال کنند. خوشبختانه، شیرهای پروانه ای تنها نوع شیر قطعی هستند که به فضاهای بزرگتر نیاز ندارند. برخلاف انواع دیگر شیرها که بسیار حجیم تر هستند، می‌توانید آن را در فضاهای تنگ قرار دهید.

 

برای مایعات و گازها

شیرهای پروانه ای به طور کلی می‌توانند مایعات و گازها و حتی دوغاب ها را کنترل کنند، اما جامدات حجیم را نه. این به این دلیل است که جامدات فله خشک ساینده هستند و می‌توانند مواد (و مهر و موم) دریچه پروانه ای را فرسایش دهند. به علاوه، شیرهای پروانه ای برای تحویل جامدات ناکارآمد هستند زیرا دیسک آن می‌تواند محدودیتی برای جریان جامدات ایجاد کند.

 

باترفلای ولو بیشتر در کجا استفاده می‌شود؟

شیرهای پروانه ای سبک بیشتر در خطوط آب و خدمات کنترل آب آشامیدنی یافت می‌شوند. سایر شیرهای سبک مانند شیر پروانه ای PVC را می‌توان برای آکواریوم ها و سیستم های اسپرینکلر استفاده کرد. برخی از شیرهای پروانه ای عمومی نیز برای کنترل جریان سوخت در نظر گرفته شده اند.

برای کاربردهای بزرگ، سنگین و فشار بالا، مانند صنایع نفت و گاز، از شیرهای پروانه ای با کیفیت و کارایی بالا استفاده می‌شود. این شیرهای درجه بالا دارای گواهینامه و کیفیت تست شده برای برآورده کردن خواسته های کیفیت و استانداردهای بین المللی هستند.

 

سخن پایانی:

دریچه های پروانه ای برای کاربردهایی استفاده می‌شود که نیاز به جابجایی ظرفیت های با حجم زیاد دارند. می‌توان از آن برای کنترل و تنظیم جریان و سرویس روشن/خاموش استفاده کرد. 

شیرهای پروانه ای با کارایی بالا اقتصادی هستند و به راحتی نصب می‌شوند و نیاز به نگهداری کمتری دارند. آنها در تعداد زیادی از صنایع استفاده می‌شوند. اگر می خواهید در مورد شیرهای پروانه ای با کارایی بالا بیشتر بدانید و می خواهید سیستم لوله کشی خود را بهبود ببخشید، می‌توانید برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید