02128421019
لوگو پالاترومارکت

استفاده از لایه‌های محافظ برای ایمنی و جلوگیری از انفجار گاز اتیلن

استفاده از لایه‌های محافظ برای ایمنی و جلوگیری از انفجار گاز اتیلن

 مشاوره و استعلام قیمت 

02128421019

لیست مطالب

بهترین راه حل برای شناسایی و نظارت بر گاز اتیلن

گاز اتیلن (C2H4) که به طور گسترده در دسترس و قابل حمل است، در حال تبدیل شدن به یک منبع ارجح در سراسر جهان است. تطبیق پذیری آن باعث می‌شود که برای کاربردهای مختلف از تولید برق گرفته تا تولید پلاستیک مناسب باشد.

در واقع، اتیلن آنقدر به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد که با حدود 200 میلیون تن در سال تولید یکی از مهم ترین مواد شیمیایی جهان لقب گرفته است.

اما این همه گاز اتیلن تا زمانی که مورد نیاز باشد به طور ایمن در کجا نگهداری می‌شود؟ بیشتر در انبارهای زیرزمینی به عنوان مایع تحت فشار ذخیره می‌شود.

با این حال، چیزهایی وجود دارد که باید در مورد ذخیره‌سازی ایمن زیرزمینی بدانید، از جمله نحوه نظارت بر غارهای ذخیره‌سازی زیرزمینی برای نشت احتمالی گاز.

 

ذخیره سازی زیرزمینی اتیلن چگونه کار می‌کند؟

افراد با شستن لایه های عمیق و ضخیم سنگ نمک، مجموعه ای از غارهای ذخیره سازی زیرزمینی ایجاد می‌کنند. (طبق گفته وزارت حمل و نقل ایالات متحده، گنبدهای نمکی به دلیل ماهیت خشک و پایدار از نظر زمین شناسی برای این کاربرد ایده آل هستند.)
برای ایجاد غارها، آنها آب را برای حل کردن نمک تزریق می‌کنند و آب نمک حاصل را استخراج می‌کنند تا فضایی برای ذخیره اتیلن ایجاد شود.
سپس، آنها غار را با اتیلن پر کردند و تا زمانی که نیاز باشد در آنجا باقی می‌ماند.

برای استخراج اتیلن، مشتری آب نمک قابل استفاده مجدد را به داخل غار پمپ می‌کند تا اتیلن را مجبور به خروج کند. این به خوبی جواب می‌دهد زیرا آب نمک و اتیلن ترکیبات مختلفی دارند، بنابراین با هم مخلوط نمی‌شوند.

در بالای غار سایر تجهیزات ضروری مورد استفاده در پردازش قرار دارد، از جمله پمپ های تزریق، آبگیری، کنتورهای کوریولیس، اسکرابرها و دستگاه های متر.

چرا نظارت بر نشت گاز بسیار مهم است؟

ذخیره اتیلن در غارهای زیرزمینی ایده آل است زیرا این غارها می‌توانند مقادیر بسیار زیادی از این ماده را در خود جای دهند. با این حال، چالش ذخیره سازی زیرزمینی این است که باید از نظر نشت گاز اتیلن و اتان (نه فقط از زیرزمین در داخل غارها، بلکه از تمام تجهیزات بالای زمینی) نظارت شود.

اگرچه اتیلن و اتان هر دو در فهرست مواد خطرناک قرار دارند، فناوری‌های تشخیص گاز قابل اعتمادی وجود دارد که می‌تواند کار را ایمن‌تر و آسان‌تر کند.

 

یکی از راه حل ها استفاده از آشکارسازهای گاز مانند دتکتورگاز MSA شامل چندین لایه از فناوری های ویژه است. 

آشکارسازهای گاز ارائه شده توسط پالاترومارکت می‌توانند به شما در تشخیص انواع گازها مانند اتیلن٬ به شما کمک کنند. 

 

در سطح جهانی از آشکارسازهای گازی مانند Observer® i Ultrasonic Gas Leak Detector ٬ ULTIMA X5000 XIR Plus استفاده می‌شود که به دلایل مختلفی از جمله وجود تحریم امکان دسترسی به این محصولات در ایران بسیار سخت خواهد بود. 

 

مطلب پیشنهادی: چگونه بر چالش های واکنش اضطراری در محل کار غلبه کنیم؟

مقایسه فن آوری‌های تشخیص گاز لیزری و مادون قرمز :

ممکن است تعجب کنید که چرا فناوری آشکارساز گاز لیزری به عنوان بخشی از راه حل انتخاب شده است. این به این دلیل است که لیزرها دارای مزایای مشخصی نسبت به فناوری‌های سنتی مادون قرمز غیر پراکنده (NDIR) هستند، از جمله:

  • تحت تأثیر گازهای تداخل متقابل قرار نمی‌گیرد
  • زمان کار بیشتر در شرایط آب و هوایی نامساعد
  • حساسیت تشخیص بالاتر
  • نیازی به تعمیر و نگهداری یا قطعات مصرفی ندارد

 

برای استعلام قیمت و مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید

 

MSA’s Senscient ELDS از لیزرهای دیود قابل تنظیم در محدوده آشکارسازهای گاز مسیر باز خود استفاده می‌کند. این لیزر با چهار هارمونیک منحصر به فرد، دامنه هارمونیک ها را اندازه گیری می‌کند تا بدون جذب بخار آب، ویژگی ها را مشخص کند.

ابزارهای آشکارساز گاز ELDS (طیف‌سنجی دیود لیزری پیشرفته) برای نظارت بر گاز در امتداد خط حصار، مرز یا در ردیف‌های خطی تجهیزات مانند پمپ‌ها، شیرها و مخازن ذخیره‌سازی مناسب‌تر هستند.

به طور خلاصه، نحوه کار آشکارساز گاز ELDS به شرح زیر است:
  • ELDS یک روش مسیر باز و بدون تماس برای تشخیص گازهای سمی یا قابل اشتعال خاص است
  • هنگامی که یک ابر گازی مورد توجه پرتو لیزر فرستنده ELDS را قطع می کند، ماژول گیرنده ELDS طول موج نور جذب شده را اندازه گیری می کند.
  • سپس آنالیز طیف‌سنجی تبدیل فوریه را برای شناسایی غلظت گاز هدف انجام می‌دهد

 

مطلب پیشنهادی:نکات مهم در انتخاب و خرید آشکارساز شعله (Flame Detector)

استفاده از لایه های حفاظتی برای افزایش ایمنی

همانطور که گفتیم، وقتی صحبت از ذخیره سازی زیرزمینی اتیلن می‌شود، خطر انتشار گازهای قابل احتراق یا سمی یک خطر قطعی و قابل توجه است. پتانسیل انتشار جدی آتش‌سوزی یا انفجار زمانی افزایش می‌یابد که مزارع مخازن ذخیره مایع یا گاز قابل اشتعال، کمپرسورهای خط لوله یا پایانه‌های بارگیری انتقال سوخت در نزدیکی آن قرار دارند.

تأثیر چنین رویدادی می‌تواند منجر به تلفات غم انگیز جانی، جراحت، آسیب به تجهیزات و عملیات شود و همچنین اثرات نامطلوبی بر جوامع اطراف و محیط زیست داشته باشد. به همین دلیل است که ما یک رویکرد لایه ای برای تشخیص گاز و شعله ثابت (FGFD) را توصیه می کنیم.

رویکرد لایه ای به عوامل ایمنی در ویژگی های منحصر به فرد تاسیسات. یعنی تجهیزات، لوله کشی و مخازن محکم قرار داده شده و همچنین هرگونه تجهیزات در فضای باز که ممکن است در معرض هوای نامساعد و دمای شدید قرار گیرد.

همچنین دلیل این واقعیت است که هیچ فناوری حسگر گاز یا شعله نمی‌تواند برای هر برنامه یا مکان کار کند. رویکرد لایه‌ای نه تنها ایمنی کارگران و امکانات را افزایش می‌دهد، بلکه به بهبود دسترسی کلی نیز کمک می کند.

 

سخن پایانی: 

استفاده از انواع مختلف آشکارسازهای گاز (دتکتور گاز) و سایر فناوری‌های مرتبط می‌تواند به طرز چشم گیری از تلفات و خسارات ناخواسته جلوگیری کنید. 

اگر علاقه‌مند به خرید این تجهیزات هستید یا نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید همین امروز با کارشناسان فروش ما در پالاترومارکت تماس بگیرید.

 

درخواست مشاوره و تماس با ما

تلفن پشتیبانی مشتریان : 02128421019

 

محصولات پیشهادی: 

ترانسمیتر فشار تفاضلی 3051S

دتکتور گاز ضد انفجار EX مدل XNX برند هانیول

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین محصولات ما
مقالات پالاترومارکت
مقالات مرتبط
سبد خرید